برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو

پانچو و بارانی

قیمت و خرید انواع پانچو کوهنوردی ضدآب

پانچو و بارانی یکی از کم‌حجم‌ترین، ارزان‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین تجهیزات کوهنوردی هستند که می‌تواند جز مهم‌ترین بخش پوشاک کوهنوردی برای ماجراجویان باشد.
پانچو یا بارانی تنها وسیله ای است که به‌طور کامل شما را از خیس شدن نجات می‌دهد. خشک ماندن لباس‌های کوهنوردان اهمیت بسیاری دارد؛ در غیر این صورت، سرد شدن هوا و وزش باد منجر به تشکیل مثلث مرگ (سرما – رطوبت - باد) می‌شود و خطر احتمال ابتلا به سرمازدگی و هیپوترمی راه به همراه دارد.


موارد استفاده:
1.    چادر و پناهگاه: به دلیل ضدآب بودن، پانچو هنگام بارندگی برای ساخت یک پناهگاه سریع وسیله مناسبی محسوب می‌شود. آن را روی یک چوب درخت یا باتوم خود پهن کنید و اطراف آن را با استفاده از چند میخ چادر یا با چند قطعه سنگ محکم نمایید.
2.    زیرانداز: در مکان‌های خیس می‌توانید به عنوان زیرانداز استفاده کنید،زیرا این پوشش ضد آب، شما و وسایل‌تان را از خیس شدن محفوظ نگاه می‌دارد.
3.    کیسه‌خواب: در صورت نبودن کیسه خواب و یا به دلیل خیس شدنش می‌توانید با قرار دادن پتو داخل پانچو و پیچیدن آن دور بدن و خوابیدن در بین برگ درختان یا گیاهان، یک کیسه خواب گرم و مناسب درست کنید.
4.    کیسه جمع‌آوری آب: با درست کردن یک مشک به وسیله پانچو می‌توانید آب مورد نیاز را به کمپ و محل استراحتتان منتقل کنید. در هنگام بارندگی با استفاده از پانچو و یک طنابچه انفرادی می‌توانید آب باران را جمع‌آوری کنید.
5.    خشک نگه‌داشتن زخم: در صورتی که قسمتی از بدن شما زخمی شده‌باشد و برای ترمیم آن باید محل زخم را خشک نگه دارید، کافی‌است قسمتی از پانچو را ببرید و آن را روی پانسمانتان قرار دهید، به این صورت سطح پانسمان را از رطوبت دور نگه می‌دارید.
6.    انبار غذا: اگر محفظه و یا چادر مواد غذایی‌تان در معرض گزند حیوانات قرار دارد، می‌توانید از پانچو خود به عنوان انبارمواد غذایی استفاده کنید. برای این کار باید موادغذایی خود را داخل آن قرار داده و آن را بالای درختی آویزان کنید تا هم از خیس شدن و هم از حمله حیوانات محفوظ بماند.
7.    جمع‌آوری مواد غذایی: اگر به دل جنگل‌های بکر و یا کوهپایه‌ها رفتید، می‌توانید پانچوی خود را به کیسه تبدیل کنید و در آن گردو، تمشک، گیاهان خوراکی و دارویی، توت وحشی و سبزیجات معطر جمع‌آوری نمایید و آن را گره بزنید و از چوب دستی یا باتوم  برای حمل آن استفاده کنید.
8.    حفاظت در برابر باد: در صورت وزش باد شدید، می‌توانید از یک طنابچه انفرادی یا مقداری طناب معمولی استفاده کنید و با پهن کردن پانچو روی آن و قرار دادنش در فضای بین دو درخت یک پنل ضد باد درست کنید و  از آن برای روشن کردن آتش و استراحت کردن استفاده کنید.
9.    علامت‌گذاری:  از پانچو به خصوص رنگ روشن آن می‌توان هنگام گم شدن در طبیعت استفاده کنید. اگر در طبیعت گم شدین، می‌توانید از پانجوی خود نوارهای کوچک درست کنید و این نوارها را به درختان و گیاهانی که در مسیرتان وجود دارد، متصل نمایید. با این کار می‌توانید جهت حرکت را برای تیم امداد و نجات مشخص نمایید.


راهنمای خرید:
1.    در انتخاب پانچو حتما باید به گشاد بودن آن توجه داشته باشید. پانچوی مناسب باید به اندازه کافی گشاد باشد تا هوا در زیر آن کاملا جریان داشته باشد و از تعریق جلوگیری کند.
2.    در انتخاب پانچو بهتر است نوعی را انتخاب کنیم که با وجود بلند و گشاد بودن، دستان ما کمی از آن بیرون باشد تا به راحتی بتوانیم دستان خود را حرکت دهیم.
3.    انتخاب رنگ پانچو علاوه بر سلیقه ما، می‌تواند دلایل محیطی هم داشته باشد. اگر در برنامه‌های بازدید از حیات وحش شرکت کرده‌اید، بهتر است پانچو شما رنگی سازگار با طبیعت داشته باشد و رنگ آن آرامش حیوانات ساکن در منطقه را بهم نزند. برای طبیعت‌گردان و کوهنوردان انتخاب رنگ‌های شاد و روشن گزینه مناسب‌تری است زیرا در صورت گم شدن، این رنگ‌ها در میان رنگ‌های طبیعت، به راحتی قابل شناسایی است و می‌تواند تا حد زیادی مانع از گم شدن افراد شود.
4.    برخی از پانچوهای کوهنوردی طوری طراحی شده‌اند که برای کوله شما نیز جایی در آن‌ها تعبیه شده است. اگر برایتان مهم است که پانچو علاوه بر کوله کوهنوردی شما، تمام بدنتان را کامل بپوشاند، از این نوع محصول استفاده کنید.
5.    پانچویی را انتخاب کنید که مناسب سایز شما است. سایز بزرگتر همیشه دست و پا گیر است و سایز کوچکتر هم دامنه حرکتی شما را به شدت کاهش می‌دهد و به راحتی نمی‌توانید حرکت کنید.بهترین قد برای پانچو کمی پایین‌تر از زانوهای شما است.
6.    برخی از پانچوها دارای زیپ هستند که کار پوشیدن را راحت‌تر می‌کند. دقت کنید که محل زیپ آب‌بندی شده باشد تا در هوای بارانی،آب به داخل نفوذ نکند.
7.    بعضی مدل‌ها دارای کلاه لبه دار هستند تا از ریزش باران بر روی صورت فرد جلوگیری شود. برخی از پانچوها نیز در قسمت سرآستین دارای چسب یا کش هستند تا از ورود باران به داخل پانچو جلوگیری شود. شما با توجه به نیاز خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
8.    در زمان خرید پانچو به جنس آن بسیار دقت کنید، لازم است که ضخامت پانچو نسبتاً خوب باشد تا علاوه بر محافظت از شما در برابر باد و باران، مقاومت بالایی نیز در مقابل پارگی و سایش داشته باشد.

صفحه اصلی

کاربری

خانه