دانستنی ها

چک لیست کامل کمپینگ با دوچرخه+نکات طلایی کمپینگ زمستانی

به دنبال برنامه‌ریزی برای اولین تور کمپینگ با دوچرخه خود هستید؟ اگر می‌خواهید رویاتان را به واقعیت تبدیل کنید، به یک چک لیست نیاز دارید. در این مقاله صفر تا صد اطلاعات لازم برای کمپینگ با دوچرخه را در اختیارتان می‌گذاریم.

لوازم کمپینگ مناسب به هنگام سفر با دوچرخه (12 وسیله ضروری)

همانند سایر کمپینگ‌ها، برداشتن وسایل و تجهیزات مناسب برای سفر کمپینگ با دوچرخه نیز الزامی است. اگرچه چک لیست لوازم کمپینگ با دوچرخه برای هرکسی ممکن است متفاوت باشد، اما ما در ادامه به 12 مورد از مهم‌ترین‌ لوازم این سفر اشاره می‌کنیم. توصیه می‌کنیم از چک لیست لوازم کمپینگ و طبیعت‌گردی نیز استفاده کنید (و سپس لیست خود را دوباره چک کنید).

دوچرخه پارک شده کنار یک درخت با وسایل و تجهیزات کمپینگ

1. چادر

چادر شما باید چادر کوهنوردی ضدآب و تا حد امکان سبک و کوچک باشد. بانوج کمپینگ یک جایگزین خوب (اغلب حتی سبک‌تر) برای چادر است؛  بانوج یا ننو برای  خوابیدن و استراحت در فضای باز استفاده می‌شود و دارای تسمه یا کارابین برای آویزان کردن به درخت است.

2. کیسه خواب

بسته به آب‌وهوای منطقۀ کمپ، باید کیسه خواب مناسب را به همراه داشته باشید. برای مثال در فصل تابستان به کیسه خواب سبک‌ نیاز دارید، در حالی که کیسه خواب پر، برای شب‌های سرد زمستان بهتر است.

3. زیرانداز و تشک بادی

زیرانداز از نفوذ سرما و رطوبت زمین به کیسه‌خواب و بدن شما جلوگیری می‌کند. تشک‌های بادی نیز به دلیل وزن کم یک گزینه عالی هستند و می‌توانید آن را زیر کیسه خواب خود قرار دهید.

4. سرشعله کوهنوردی

اگر قصد دارید هنگام کمپینگ، آپشزی کنید، یک سرشعله کوهنوردی کوچک همراه داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم در این رابطه مقاله 13 بهترین سرشعله کوهنوردی و کمپینگ که باید بشناسید! رامطالعه کنید.

5. ظروف و وسایل آشپزی

ظروف کمپینگ ضروری برای پخت‌وپز، مانند قابلمه یا تابه، بشقاب، کاسه، قاشق، چنگال و چاقو را به همراه داشته باشید.

6. بطری آب

آب یکی از نیازهای ضروری کمپینگ است.برای نوشیدن، آشپزی، بهداشت شخصی و خیلی از موارد دیگر به آب احتیاج دارید. در نظر بگیرید که بسته به در دسترس بودن آب آشامیدنی و منابع آب طبیعی در مسیرتان، ممکن است بخواهید علاوه بر قمقمه آب، یک فیلتر آب (یا حداقل قرص‌های تصفیه آب) نیز بردارید.

7. غذا

وعده‌های غذایی خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید و غذای کافی با خود بردارید.

8. چراغ قوه

در شب به نور قابل حمل نیاز دارید، بنابراین  چراغ پیشانی یا چراغ قوه کوهنوردی را فراموش نکنید.

9. کیت کمک‌های اولیه

یک جعبه کمک‌های اولیه شامل مواردی مانند بانداژ، گاز، چسب، قرص مسکن و پماد همراه داشته باشید.

10. کیت پنچرگیری

همیشه بهتر است که یک کیت تعمیرات دوچرخه با خودتان داشته باشید. این کیت‌های قابل حمل و سبک وزن هستند و شامل لوازم جانبی کامل تعمیرات عمومی دوچرخه می‌شوند. همچنین می‌توانید یک تلمبه کوچک، تایر لور، تیوپ اضافه و لنت ترمز یدکی به همراه داشته باشید.

11. قفل دوچرخه

قفل دوچرخه برای یک سفر کمپینگ با دوچرخه بسیار مهم است، بنابراین اگر تصمیم دارید محل کمپ خود را برای لحظاتی ترک کنید، می‌توانید دوچرخه خود را ایمن کنید. یک قفل محکم انتخاب کنید که به راحتی شکسته نشود.

یک دوچرخه قفل شده

12. کرم ضدآفتاب

همیشه کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی با خودتان داشته باشید تا از پوست و چشمان خود، در برابر اشعه‌های خورشید محافظت کنید.

علاوه بر لوازم جک لیست فوق، پوشیدن لباس مناسب نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا باعث راحتی شما می‌شود. اما چه لباس‌هایی برای سفر با دوچرخه مناسب هستند؟ در ادامه به این موضوع اشاره می‌کنیم.

چه لباس‌هایی برای سفر با دوچرخه مناسب است؟

لباس مناسب برای ماجراجویی با دوچرخه بسیار مهم است. بسته به فصل و آب‌هوا لباس‌هایتان را انتخاب کنید. در زمستان شما به لباس‌هایی نیاز دارید که به سرعت خشک می‌شوند. در  ادامه برخی از لباس‌های ضروری برای کمپینگ با دوچرخه را ذکر می‌کنیم:

 • یک کت بارانی یا پانچوی کوهنوردی به همراه داشته باشید تا در شرایط مرطوب خشک بماند.
 • صرف‌نظر از آب‌وهوا، لایه‌بندی همیشه ایده خوبی است، زیرا می‌توانید لباس‌های خود را در صورت نیاز تنظیم کنید. اگر در ارتفاعات دوچرخه سواری کنید، هوا ممکن است ناگهان سرد شود، بنابراین باید لباس اضافی داشته باشید.
 •  کفش‌های دوچرخه‌سواری بپوشید و در شب جوراب کوهنوردی گرم همراه داشته باشید.
 • کفش‌های مخصوص دوچرخه‌سواری: کفش‌های مناسب برای دوچرخه‌سواری بردارید. یک جفت کفش ورزشی معمولی یا کفش پیاده‌روی نیز به همراه داشته باشید.
 • در هوای سرد، پیشنهاد می‌کنیم ژاکت پشمی، باف و کلاه بپوشید. همچنین دستکش دوچرخه سواری نیز انتخاب خوبی است.
 • وقتی باران می‌بارد، به یک بارانی و همچنین گتر کوهنوردی برای کفش‌ها نیاز دارید.
 • در هوای زمستانی سردتر، از دستکش زمستانی پشمی و گورتکس، بادگیر کوهنوردی استفاده کنید. برای دوچرخه‌سواری در طوفان برفی، عینک جولبو و کلاه ضروری است

اکنون که لباس و وسایل کمپینگ موردنیاز خود را جمع کرده‌اید، باید به این فکر کنید که چگونه آن‌ها را با دوچرخه حمل کنید. برای بسته‌بندی وسایلتان، می‌توانید از لوازم جانبی زیر استفاده کنید.

لوازم جانبی دوچرخه به هنگام کمپینگ و سفر چیست؟

شاید بتوانید فقط با یک کوله‌پشتی به سفر کوتاه یک‌شبه‌ای بروید، اما برای اینکه در طول دوچرخه‌سواری‌های طولانی خسته نشوید، باید کوله پشتی شما تا جای ممکن سبک باشد. توصیه می‌کنیم لیست لوازم جانبی دوچرخه زیر را بسته به نیازهای شخصی و تجربیات گذشته خود انتخاب کنید و لوازم خود را درون آن‌ها قرار دهید.

یک دوچرخه پارک شده به همراه لوازم جانبی و کیسه های نگهدارنده وسایل

1. خورجین دوچرخه

خورجین به کنار باربند شما وصل می‌شود و دارای محفظه‌ای برای قراردادن وسایل ضروری کوچکتر شما است.

2. باربند دوچرخه

باربند دوچرخه یک وسیله مفید است که به شما امکان حمل بارهای سنگین را در طول کمپینگ با دوچرخه می‌دهد. کیسه‌خواب یا چادر خود را روی باربند ببنید و خورجین را به کناره‌ها وصل کنید. اگر یک باربند دوچرخه را، هم به جلو و هم به پشت دوچرخه خود وصل کنید،  چهار خورجین دارید. همچنین می‌توانید کیسه خواب یا چادر خود را روی آن ببندید

3. کیسه‌های دسته دوچرخه

کیسه‌های دسته دوچرخه برای دسترسی سریع به وسایل مهم شما (کیف پول، نقشه، بارانی) به دسته دوچرخه وصل می‌شوند و برای نگهداری کیف پول، نقشه و ژاکت بارانی در صورت بد شدن آب‌وهوا مناسب است.

4. کیسه‌های صندلی

این کیسه‌ها زیر صندلی قرار می‌گیرند و می‌توانید ابزار تعمیر دوچرخه خود یا سایر لوازم اضافی را دورن آن قرار دهید.

5. تریلر دوچرخه

همچنین می‌توانید از تریلر دوچرخه استفاده کنید، این تریلرها برای کمپینگ خانوادگی با دوچرخه، به ویژه با کودکان کوچک، ایده‌آل هستند.

یک دوچرخه سوار در حالی که تریلر دوچرخه به انتخای دوچرخه بسته شده است

7 نکته طلایی برای کمپینگ زمستانی با دوچرخه

وقتی زمستان فرا می‌رسد، بسیاری از دوچرخه‌سواران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد کمپینگ زمستانی با دوچرخه، قید ماجراجویی را می‌زنند. برای همین ما در این قسمت، نکات مهم کمپینگ زمستانی را به شما می‌گوییم تا به کمک آن‌ها بتوانید سفر بی‌دردسری را تجربه کنید.

دوچرخه پارک شده در یک هوای برفی

1. انتخاب محل مناسب

اندکی وقت بگذارید و مورد محل کمپینگ خود خود تحقیق کنید. آیا کمپ شما در ارتفاعات بالا، با شب‌های بسیار سرد قرار دارند؟ مطمئن شوید محلی که انتخب می‌کنید، مسیر آن با توجه به شرایط جوی زمستانی امن است.

2. تجهیزات گرما

برای حفاظت از بدن در برابر سرمای زمستانی، لباس‌های گرم بردارید و به صورت چندلایه لباس بپوشید. کاپشن ادونچر گزینه‌ای مناسب برای کوهنوری، و کمپینگ در زمستان است.

3. به همراه داشتن آب و غذای کافی

بیشتر دوچرخه سواران روزانه حدود 6000 کالری می‌سوزانند. وعده‌های غذایی کمپینگ با دوچرخه باید دارای مواد مغذی و پر کالری باشند. در سفرهای زمستانی احتمالاً باید هر چند وقت یکبار یک میان‌وعده میل کنید. موز، کره بادام زمینی، نودل فوری، کینوا، عدس،میوه‌های خشک، پنیر و سبزیجات تازه جزء اصلی لیست مواد غذایی کمپینگ با دوچرخه هستند.

4. تجهیزات ایمنی زمستانی

برای کمینگ زمستانی با دوچرخه همراه داشتن وسایل ایمنی الزامی است. از کلاه و دستکش‌های ضدآب گرم استفاده کنید. همچنین از آنجایی که در زمستان سطح جاده لغزنده است و در سراشیبی سرعت بسیار زیادی دارید، حتما کلاه ایمنی به همراه داشته باشید. کلاه ایمنی احتمال آسیب به سر را تا 51٪ (و آسیب شدید به سر را  تا 69٪) کاهش می‌دهد.

5. توجه به هواشناسی

به پیش‌بینی‌های آب‌وهوایی توجه کنید و زمان کمپینگ خود را متناسب با آن هماهنگ کنید. درصورت پیش‌بینی برف یا باران تجهیزات برف‌روبی به همراه داشته باشید.

6. چادر و تجهیزات کمپینگ زمستانی

برای خواب راحت یک چادر زمستانی مناسب بردارید. پیشنهاد می‌کنیم زیرانداز و کیسه خواب زمستانی با درجه حرارت مناسب را هرگز فراموش نکنید.

7.  آموزش و تمرین

قبل از شروع سفر مهارت‌های دوچرخه سواری در زمستان را تمرین کنید.  اگر مبتدی هستید، نباید در مسیر سخت، شیب‌دار یا جاده‌های باریک دوچرخه‌سواری کنید. با تکنیک‌های ایمنی برف و یخ آشنا شوید و به نگات ایمنی توجه کنید.

ماکت یک دوچرخه سوار روی نقشه

رعایت موارد فوق کمک می‌کند در زمستان سفر امنی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم هیچ وقت تنها به سفر نروید، اما اگر به صورت انفرادی در مناطق دورافتاده دوچرخه‌سواری می‌کنید، تنها فردی که می‌توانید به او اعتماد کنید، خودتان هستید. جایی برای ریسک کردن وجود ندارد. آب و غذای کافی بردارید و قبل از سفر، چک لیست لوازم را چک کنید. همچنین با خطرات سفر کمپینگ با دوچرخه آشنا شوید و اقدامات احتیاطی را رعایت کنید.

خطرات سفر کمپینگ با دوچرخه چیست؟

سفر و کمپینگ با دوچرخه تجربه‌ای فوق‌العاده است، اما با خطراتی نیز همراه است. برخی از این خطرات عبارت‌اند از:

 • خطر تصادف
 • خطر سرقت
 • حمله حیوانات وحشی
 • حشرات مزاحم
 • تغییرات آب‌و‌هوایی نظیر باران، طوفان، برف و..

معمولاً با آموزش، برنامه‌ریزی و آمادگی مناسب و اقدامات احتیاطی که در ادامه بیان می‌کنیم، می‌توانید از این خطرات اجتناب کنید.

نکات ایمنی سفر و کمپینگ با دوچرخه چیست؟

ایمنی در سفر با دوچرخه، از حوادث جلوگیری می‌کند و تجربه سفر را برای شما لذت‌بخش‌تر می‌کند. بنابراین، حتما باید با اقدامات و نکات لازم برای افزایش ایمنی در سفر کمپینگ با دوچرخه آشنا شوید.

در حین کمپینگ با دوچرخه به نکات زیر توجه کنید:

 • هنگام دوچرخه‌سواری در جاده، باید مطمئن شوید که سایر ماشین‌ها شما را می‌بینند. هر چه بیشتر در معرض دید باشید، راننده زمان بیشتری برای سبقت ایمن از شما دارد.
 • در اکثر کشورها، داشتن چراغ بازتابنده جلو و عقب و وجود چراغ جلو و عقب اجباری است.
 • یکی دیگر از راه‌های افزایش دید، پوشیدن لباس‌های روشن یا جلیقه بازتابنده مخصوصا در هوای بارانی و مه‌آلود است. پ
 • اگر می‌خواهید با دوچرخه دور بزنید، با دست خود به سایر رانندگان علامت بدهید.
 • اگر به صورت گروهی دوچرخه سواری می‌کنید، یادگیری نشانه‌های مخصوص دوچرخه‌سواران جاده‌ای می‌تواند سفر شما را ایمن‌تر و لذت‌بخش‌تر کند. این حرکات ساده می‌توانند به شما اطلاع دهند که سرعت سایر افراد کم شده و یا موانعی در مسیر وجود دارد.
 • برای جلوگیری از تصادف، فاصله ایمن را از همه وسایل نقلیه حفظ کنید و انتظار موارد غیرمنتظره را داشته باشید. اعتماد کم، یک قانون خوب در هنگام رانندگی است. در مورد دوچرخه سواری نیز صدق می‌کند.
 • هنگام دوچرخه‌سواری در جاده، به طور غریزی ممکن است تا حد امکان به کنار جاده بچسبید. این اشتباهی است که بسیاری از دوچرخه‌سواران مبتدی مرتکب آن می‌شوند. بهتر است کمی حاشیه ایمنی از کنار جاده را حفظ کنید و فضای بیشتری را در جاده اشغال کنید. به این ترتیب، اگر ماشینی میلی‌متری از شما سبقت گرفت، می‌توانید به پهلو حرکت کنید.
 • دوچرخه خود را به طور منظم بررسی کنید و در صورت داشتن مشکل، آن را تعمیر کنید
 • برای دوچرخه‌سواری کمپینگ، آب آشامیدنی اساسی‌ترین نیاز است. همیشه داشتن آب بیش از حد بهتر از کم است، حتی زمانی که ترجیح می‌دهید بار خود را سبک کنید. هنگامی که به محل کمپینگ خود می‌روید، آب کافی برای نوشیدن و همچنین پخت‌وپز و برای  صبح روز بعد که از خواب بیدار می‌شوید همراه داشته باشید.
 • حداقل دو منبع نور بردارید، به عنوان مثال، یک هدلامپ و یک چراغ قوه کوهنوردی دستی با خودتان داشته باشید. اینکه بتوانید محیط اطراف خود را در شب ببینید یک موضوع ایمنی است، بنابراین باتری‌های اضافی داشته باشید و در صورت خرابی، همیشه یک منبع نور پشتیبان داشته باشید.
 • حتماً یک تلفن همراه کار، فرستنده رادیویی، چراغ جی‌پی‌اس یا سایر دستگاه‌های سیگنالینگ همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به کمک تماس بگیرید. یک جعبه کمک‌های اولیه کوچک نیز ضروری است.

یک دوچرخه سوار رد حال دوچرخه سواری روی قله کوه

با رعایت این نکات، می‌توانید ایمنی خود و دیگران را در سفر و کمپینگ با دوچرخه به حداکثر برسانید. درضمن به عنوان یک دوچرخه‌سوار، همیشه به اطلاعات به‌روز و قوانین محلی توجه داشته باشید.

جمع بندی

سفر کمپینگ با دوچرخه، تجربه‌ای کم‌هزینه، راحت و مهم‌تر از همه سرگرم‌کننده است. اگرچه کمپینگ با دوچرخه در ابتدا ممکن است کمی ترسناک باشد، اما تقریباً برای همه – حتی برای افراد مبتدی – 100٪ قابل انجام است. منتهی قبل از سفر، باید با چک لیست کامل کمپینگ دوچرخه‌سواری و سایر نکات مهمی که در این مطلب گفتیم آشنا شوید. اما اگر سؤال دیگری در مورد کمپینگ با دوچرخۀ خود دارید، در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید!

تحریریه کی‌تو ایران

تیم تحریریه کی‌تو ایران متشکل از جوانان علاقه‌مند به کوهنوردی و کمپینگ است که تلاش می‌کنند تجربیات و دانش خود را در اختیار سایرین قرار دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا