دانستنی ها

+10 فایده کوهنوردی که معجزه می‌کند!

کوهنوردی فقط یک ورزش نیست، یک تجربۀ فوق‌العاده است که فواید سلامتی متعددی برای بدن و ذهن شما دارد. از افزایش آمادگی جسمانی گرفته تا رشد اجتماعی، کوهنوردی فواید بسیاری دارد که آن را به یک فعالیت ایده‌آل تبدیل می‌کند.یکی از دلایل اصلی انجام دادن ورزش کوهنوردی، مزایای بی‌شمار آن برای سلامت جسمی و روانی است. در ادامه فواید جسمی کوهنوردی و همچنین تاثیر مثبت آن بر روحیه شما را بررسی می‌کنیم.

فواید کوهنوردی برای بدن چیست؟

کوهنوردی چیزی بیش از یک سرگرمی است. اگر می‌خواهید از فواید آن بهره‌مند شوید. پیش از شروع این فعالیت، باید بدن و لوازم کوهنوردی خود را  آماده کنید. اگر به طور منظم این ورزش را انجام دهید، فواید سلامتی بسیاری برای اندام‌های مختلف بدن شما دارد. در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی مییکنیم.

 • کوهنوردی برای ریه‌های شما معجزه می‌کند

هوای مناطق کوهستانی تازه‌تر و تمیزتر از هوای شهرها است. با اولین تنفس، تفاوت را احساس می‌کنید. فشار کم هوا در ارتفاع باعث می‌شود اکسیژن کمتری به ریه‌ها منتقل شود؛ درنتیجه بدن ما با افزایش سطح هماتوکریت (گلبول‌های قرمز خون) کاهش اکسیژن را جبران می‌کند. به همین دلیل است که تنفس منظم هوای کوهستان ریه‌ها و سیستم تنفسی را بهبود می‌بخشد.

 • کوهنوردی شما را از آرتروز زانو نجات می‌دهد

براساس تحقیقات بعد از چهل‌سالگی،  هر سال حدود 1درصد از تراکم استخوان‌های خود را از دست می‌دهید. با افزایش سن استخوان‌هایتان ضعیف‌تر شده و در معرض پوکی استخوان قرار می‌گیرید. کوهنوردی تراکم استخوان‌هایتان را افزیش می‌دهد یا حداقل روند کاهش کلسیم در استخوان‌ها را متوقف می‌کند. این امر به جلوگیری از آرتروز زانو کمک می‌کند.

 • کوهنوردی به سلامت کبد کمک می‌کند

کوهنوردی باعث افزایش میزان لیپوپروتئین با چگالی بالا (کلسترول خوب) در خون می‌شود و به بدن شما کمک می‌کند تا کلسترول بد (LDL) را جمع‌آوری کرده و آن را به کبد منتقل کند تا خارج شود.

 •  کوهنوردی به قوی شدن عضلات بدن کمک می‌کند

فواید کوهنوردی برای عضلات بدن بی‌شمار است. کوهنوردی تمام عضلات بدن شما را درگیر می‌کند، از عضلات پا گرفته تا دست‌ها که باتوم کوهنوردی را نگه می‌دارند و به تعادل بدن کمک می‌کنند. به خصوص عضلاتی همچون چهارسر و دوقلو که نقش اساسی در هنگام صعود و فرود دارند، در این ورزش بسیار قوی می‌شوند.

 • کوهنوردی به سلامت قلب شما کمک می‌کند

هنگام کوهنوردی، ضربان قلب افزایش می‌یابد و بدنتان شروع به پمپاژ اکسیژن و خون بیشتری به عضلات شما می‌کند. این افزایش اکسیژن و جریان خون می‌تواند به بهبود استقامت قلبی عروقی و تناسب اندام کلی شما کمک کند. همچنین پیاده‌روی و کوهنوردی با کاهش سطح تری گلیسیرید، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند.

 • کوهنوردی باعث تقویت عضلات شکم می‌شود

کوهپیمایی در زمین‌های ناهموار باعث درگیرشدن ناحیه مرکزی بدن شده و به تقویت عضلات شکم و پهلوی شما کمک می‌کند.

تا اینجا با فواید کلی کوهنوردی آشنا شدید، اما کوهنوردی برای بانوان، کودکان و ورزشکاران مزایای منحصربه‌فردی دارد که در ادامه بیان می‌کنیم.

کوهنوردی برای بانوان چه فوایدی دارد؟ 

فواید بی‌شمار کوهنوردی برای سلامتی، آن را به یک انتخاب ورزشی عالی برای بسیاری از بانوان تبدیل کرده است. فواید کوهنوردی برای سلامت جسمی و روحی بانوان بسیار است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

زنی روی تپه یک کوه

 •  کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

تحقیقات نشان می‌دهد که زنان مبتلا به سرطان سینه و مردان مبتلا به سرطان پروستات، پس از مدتی از انجام دادن فعالیت‌های کوهنوردی میزان استرس اکسیداتیو (عامل ایجادکنندۀ سرطان) بدنشان کاهش می‌یابد. کاهش علائم یائسگی

اگر در دوران پیش از یائسگی قرار دارید، کوهنوردی و در کل پیاده‌روی برای شما خیلی مفید است و به تعادل هورمون‌های بدن شما و کاهش استرستان کمک می‌کند.

 • کاهش سطح فشار خون

کوهنوردی یک راه فوق‌العاده برای کاهش فشار خون و کنترل سطح کلسترول است؛ بنابراین به لطف این ورزش، می‌توانید قلب خود را سالم نگه دارید و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهید.

 •  افزایش حجم پایین تنه

پیاده‌روی تمام عضلات شما را درگیر می‌کند، به‌ویژه برای تقویت پایین تنه مفید است. بالا و پایین رفتن از تپه‌ها می‌تواند عضلات باسن، چهارگوش و همسترینگ شما را شکل دهد.

 • مقابله با دیابت

تقریبا از هر ده نفر، یک نفر دیابت دارند. اگر شما هم به دیابت مبتلا هستید، کوهنوردی دوای درد شماست. پیاده‌روی و کوهنوردی به کنترل سطح قندخون شما کمک زیادی می‌کنند. با انجام کوهنوردی، بدن به انسولین حساس‌تر می‌شود و گاهاً تأثیر این فعالیت ممکن است با اثرگذاری انسولین برابر شود. البته به شرطی که تحت مراقبت پزشک، برنامه‌ای منظم برای کوهنوردی و پیاده‌روی داشته باشید.

فواید موثر و مثبت کوهنوردی برای کودکان

اگر به دنبال راهی برای کمک به فرزندتان برای داشتن یک زندگی سالم و فعال هستید، کوهنوردی را در صدر فهرست خود قرار دهید! 5 مزایای کوهنوردی برای کودکان عبارت‌اند از:

1. رشد فیزیکی

وقتی بچه‌ها از کوه بالا می‌روند، از دست‌هایشان برای گرفتن صخره‌ها، نگه داشتن خودشان و حتی تحمل وزن بدنشان استفاده می‌کنند. این باعث افزایش قدرت انگشتان، دست‌ها، بازوها و شانه‌های آن‌ها می‌شود.

2. رشد ذهنی

رشد شناختی کودکان با مهارت‌های حرکتی آن‌ها همراه است، بنابراین می‌توان گفت که ورزش یک عنصر اساسی در رشد مغز محسوب می‌شود.

3. رشد اجتماعی

کوهنوردی همچنین یک راه عالی برای معاشرت و پیدا کردن دوستان جدید است. این ورزش نه تنها مهارت‌های ارتباطی و کار گروهی کودکان را بهبود می‌بخشد، بلکه مهارت‌هایی را در آن‌ها پروش می‌دهد که می‌توانند در آینده از آن استفاده کنند.

4. افزایش قدرت و استقامت

کوهنوردی یک تمرین ورزشی برای کل بدن است. کوهنوردی منظم باعث تقویت بازو، پا و هسته کودک می‌شود و ماهیچه‌های انعطاف‌پذیر قوی ایجاد می‌کند.

5. افزایش اعتماد به نفس

کوهنوردی به کودکان این فرصت را می‌دهد که  از منطقه آسایش خود خارج شوند و با غلبه بر ترس‌ها، اعتماد به نفس آن‌ها به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

یک کودک در کنار پدرش در حال کوهنوردی در دامنه یک کوه

بعد از کودکان، گروه دیگری که کوهنوردی برای آن‌ها مزایای بسیاری دارد، ورزشکاران هستند. افزایش استقامت بدن و عضله‌سازی از جملۀ همین مزایا است. در ادامه به توضیح کامل مزایای کوهنرودی برای ورزشکاران می‌پردازیم.

کوهنوردی چه فوایدی برای ورزشکاران دارد؟

تا اینجا درباره فواید کوهنوردی و پیاده‌روی برای جسم و روح کودکان و زنان صحبت کردیم. اکنون می‌خواهیم دربارۀ تاثیر کوهنوردی بر ورزشکاران و بیان 5 فایده کوهنوردی برای آن‌ها صحبت کنیم.

 •  تاثیر کوهنوردی بر بدنسازی

کوهنوردی روشی موثر برای عضله‌سازی، به خصوص در ساق پا، باسن، و قسمت مرکزی بدن است. البته زمین و تجهیزات کوهنوردی در میزان عضله‌سازی نقش دارند.

پیاده‌روی در سراشیبی‌ها یک تمرین عالی برای عضلات پا است. کوهنوردی در سربالایی عضلات چهار سر ران، همسترینگ و باسن را درگیر می‌کند، در حالی که پیاده روی در سربالایی، ساق پا و ماهیچه ساق پا را درگیر می‌کند.

باتوم یا عصای کوهنوردی، ابزار ارزشمندی برای عضله‌سازی در طول کوهنوردی است. استفاده ازاین عصاها به درگیر شدن عضلات بازو، به‌ویژه عضلات دوسر بازو و سه‌سر بازو، کمک می‌کند و  باعث می‌شود بتوانید تعادل خود را حفظ کنید. اگر به دنبال خرید باتوم کوهنوردی هستید، باتوم کوهنوردی کله گاوی برای کوهنوردان مبتدی و نیمه‌حرفه‌ای انتخاب خوبی است.

 • تاثیر کوهنوردی بر بهبود آمادگی جسمانی

کوهنوردی یک ورزش هوازی و استقامتی است که فواید زیادی برای سلامت جسمی و روحی شما دارد. این ورزش می‌تواند به بهبود آمادگی جسمانی کمک کند. کوهنوردی منظم می‌تواند ماهیچه‌های شما را تقویت کند، سطح استقامت را بهبود بخشد و حتی ممکن است به دلیل ترشح اندورفین‌های از بین برنده استرس در بدن، منجر به  بهبود کیفیت خواب شما شود. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که کوهنوردی به کاهش علائم بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع دوم، بیماری قلبی، چاقی و سرطان کمک می‌کند. همچنین فواید زیادی برای سلامت کلی شما دارد و باعث کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب، ریه‌ها و سیستم گردش خون می‌شود.

 • تاثیر کوهنوردی بر تنفس

کوهنوردی به دلیل هوازی بودن آن، یک ورزش عالی است. کوهنوردی به بهبود سلامت ریه‌ها کمک می‌کند. این ورزش ظرفیت ریه‌ها را افزایش می‌دهد، باعث سلامتی آنن می‌شود و به شما در تنفس بهتر کمک می‌کند.

 • تاثیر کوهنوردی بر سلامت ستون فقرات

اگرچه کوهنوردی به عنوان روش اصلی برای پیشگیری از کمردرد شناخته نشده است، اما مطالعات نشان می‌دهندکه کوهنوردی سبک می‌تواند کمردرد را 10 تا 50 درصد کاهش دهد. (10) اگرچه این بدان معنا نیست که کوهنوردی همیشه برای کمردرد مفید است. (چون کمردرد ممکن است دلایل بی‌شماری داشته باشد) اما یک گزینه هوشمندانه برای هر ورزشکاری است.

 • تاثیر کوهنوردی بر سلامت مفاصل

کوهنوردی باعث تقویت عضلات اطراف مفاصل، افزایش تولید مایع سینوویال و کاهش وزن می‌شود؛ بنابراین توجه کنید که کوهنوردی می‌تواند فشار زیادی بر مفاصل وارد کند و باعث آسیب‌های مفصلی هم بشود. بنباراین برای کاهش خطر آسیب‌های مفصلی در حین کوهنوردی، باید نکات ایمنی را رعایت کنید.

فواید کوهنوردی برای بدن محدود به اندام‌ها نمی‌شود؛ بلکه کوهنوردی برای ذهن و روح انسان نیز فواید بی‌شماری داردو

 فواید کوهنوردی برای روح و ذهن انسان (10 فایده جالب)

درست است که بارزترین فواید کوهنوردی بهبود آمادگی جسمانی و آمادگی قلبی عروقی و همچنین کاهش چربی بدن از طریق ورزش‌های هوازی است، اما کوهنوردی برای ذهن و روح انسان نیز مفید است. در ادامه به چند مورد از این فواید اشاره می‎‌کنیم.

مردی در حال کوهنوردی مجهز به کوله پشتی، طناب و باتوم کوهنوردی

1. فواید اعجاب‌انگیز کوهنوردی برای جوان ماندن

کوهنوردی باعث ترشح اندورفین می‌شود. هورمون اندورفین ضمن کاهش درد، شادی و نشاط شما را افزایش می‌دهد و این حالت در ظاهرتان نیز تأثیرگذار است. همچنین وقتی بدن خود را در سربالایی بر خلاف گرانش حرکت دهید، به دلیل سرعت و فراوانی کشیدگی عضلانی ناشی از کوهنوردی یا پیاده‌روی در سربالایی، استخوان‌ها به طور فزاینده‌ای متراکم می‌شوند. این افزایش تراکم استخوان ظاهر جوانی به شما می‌بخشد.

2. ایجاد روحیه شاداب و قوی

کوهنوردی یکی از بهترین موقعیت‌ها برای بودن در اجتماع است. بنابراین حضور داشتن در جمع‌های دوستانه و یا گذراندن وقت در کنار افرادی که روحیه بالایی دارند، به شما کمک می‌کند تا حال خوب بهتری داشته باشید.

3. تسکین استرس

کوهنوردی همچنین یک راه عالی برای افزایش اندورفین است که گیرنده‌های مرتبط با لذت را در مغز تحریک می‌کند؛ درنتیجه باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید و از اضطراب رها شوید.

4. تاثیر کوهنوردی برای افسردگی

ورزش کردن سلول‌های ترشح کننده هورمون شادی را در مغز شما تحریک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که شرکت در فعالیت‌های بدنی گروهی در طبیعت، باعث کاهش افکار منفی و وسواسی درباره خود می‌شود که ریشه در  افسردگی و اضطراب دارند. بنابراین با ورزش کردن، مانع از ایجاد افسردگی در خودتان شوید.

5. چابکی ذهنی

کوهنوردی مستلزم این است که روی تحقق یک هدف  تمرکز کنید. با تمرکز بر کارهای سازنده، مانند بالا کشیدن خود از روی صخره یا عبور محتاطانه از یخچال طبیعی برای رسیدن به قله کوه، نه تنها عزت نفس خود را بهبود می‌بخشید، بلکه باعث افزایش احساس ارزشمندی در خودتان می‌شوید. علاوه بر این، فعالیت‌های مرتبط با کوهنوردی باعث افزایش کارایی مغز در حل مشکلات می‌شود و درنتیجه چابکی ذهنی شما را بهبود می‌بخشد.

6. افزایش اراده

صعود به قله کار آسانی نیست، اما حس شادی و موفقیتی که با هر صعود احساس می‌کنید، اعتیادآور است. هنگام کوهنوردی مجبور می‌شوید با مشکلاتی روبرو شوید که قدرت و عزم شما را آزمایش می‌کند. به‌خصوص زمانی که ساعت‌ها در حال صعود هستید و می‌خواهید تسلیم شوید، آن وقت است که متوجه می‌شوید اراده‌تان چقدر قوی است

7. مزایای اجتماعی

اغلب کوهنوردان افرادی مثبت، برون‌گرا و بسیار خوش‌رو هستند، بنابراین وقتی به کوهنوردی می‌روید، احتمالاً دوستان مادام‌العمر پیدا خواهید کرد. اما اگر در کوهنوردی تازه کار هستید، پیدا کردن یک شریک پیاده‌روی از طریق باشگاه‌های کوهنوردی، گروه‌های پیاده‌روی و رسانه‌های اجتماعی آسان است.

8. تحقق لذت‌های ساده در زندگی

خوابیدن روی زمین سخت در شرایط آب‌وهوایی سرد به جای خوبیدن روی تشک نرم در خانه، باعث می‌شود قدر نعمت‌ها و لذت‌های کوچک در زندگی را بدانید.

9. افزایش عزت نفس

کوهنوردی به طور خاص، مستلزم آن است که به عنوان عضوی از یک تیم روی دستیابی به یک هدف تمرکز کنید. تمرکز بر فعالیت‌های سازنده مانند صعود به قله کوه، عزت نفس و احساس ارزشمندی شما را افزایش می‌دهد.

10. بازیافتن انرژی

اگر به دنبال آرامش هستید، کوه‌ها انتخاب خوبی هستند. صداهای طبیعت، مانند آواز پرندگان و خش خش درختان باعث می‌شوند تا مدت‌ها سرشار از انرژی باشید.

حال که با فواید این ورزش آشنا شدید، شاید از خودتان بپرسید چند روز در هفته می‌توانیم به کوهنوردی برویم؟ برای پاسخ به این سوال، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

چند روز در هفته می‌توانیم به کوهنوردی برویم؟

یک بار در هفته پیاده‌روی را در برنامه خود بگنجانید. با پیاده‌روی‌های کوتاه‌تر و در ارتفاع پایین‌تر شروع کنید، سپس به تدریج با طولانی‌تر کردن مسیر و افزایش وزن کوله پشتی کوهنوردی خود، پیاده‌روی‌های آینده را دشوارتر کنید. در صورت امکان، از دوستان و خانواده خود بخواهید در سفرهای کوهنوردی به شما بپیوندند. هفته به هفته استقامت و قدرت خود را افزایش دهید. زمانی که احساس ضعف و بی‌حالی کردید، از ادامه مسیر دست بکشید.

ورزش کردن به صورت هفتگی و دائمی باعث ترشح دوز سالمی از آدرنالین در بدن شما می‌شود. این میزان از آدرنالین برای بیدار شدن از خواب عالی است، به همین دلیل است که کوهنوردی صبحگاهی فواید ذهنی عاطفی بسیاری دارد.

معجزه کوهنوردی در صبح (فواید ذهنی و عاطفی کوهنوردی صبحگاهی)

پیاده‌روی صبح زود مزایای بسیاری دارد؛ از افزایش آمادگی جسمانی گرفته تا وضوح ذهنی، از مواجهه با حیات وحش تا لذت‌بردن از مناظر خیره‌کننده، همۀ این موارد ارزش کشف و تجربه را دارد؛ بنابراین در ادامه مهم‌ترین فواید کوهنوردی صبحگاهی را بررسی می‌کنیم تا با انگیزۀ بیشتری به آن بپردازید.

یک گروه از کوهنوردان با لوازم و تجهیزات در حال نگاه کردن به قله کوه

برخی از فواید ذهنی و عاطفی پیاده‌روی در صبح زود 

 • بهبود خلق و خو و وضوح ذهنی: شروع روز با کوهنوردی در هوای تازه می‌تواند خلق‌وخو را بهبود بخشد. ترکیب فعالیت بدنی، محیط طبیعی و ترشح اندورفین می‌تواند ذهنیت مثبت را تقویت کند و تمرکز ذهنی را افزایش دهد.
 • ارتباط با طبیعت: پیاده‌روی صبح زود باعث می‌شود تا ارتباط عمیق‌تری با طبیعت برقرار کنید. آرام بودن مسیرها،  مشاهده بیداری گیاهان و حیوانات می‌تواند حس هیبت، قدردانی و ارتباط با دنیای طبیعی را تقویت کند.
 • تقویت خلاقیت و الهام: غوطه‌ور شدن در زیبایی طبیعت می‌تواند خلاقیت را تحریک کرده و الهام‌بخش باشد.
 • دیدن حیات وحش: بسیاری از حیوانات در ساعات اولیه صبح بیشترین فعالیت را دارند. کوهنوردی در این زمان شانس دیدن حیات‌وحش را در زیستگاه‌های طبیعی آن‌ها افزایش می‌دهد.
 • فرصتی برای لذت از طلوع آفتاب: پیاده‌روی در صبح زود فرصتی عالی برای تماشای مناظر خیره کننده طلوع خورشید است. تماشای بالارفتن خورشید بر فراز افق، تجربه‌ای واقعا جادویی است که می‌تواند خاطرات ماندگاری را ایجاد کند.

یک زن کوهنورد روی تپه هنگام طلوع خورشید

پس اگر به دنبال یک فعالیت ورزشی و تفریحی سالم و مفرح هستید که به شما کمک کند تا روز خود را با انرژی مثبت شروع کنید، کوهنوردی در صبح یک گزینه عالی است

جمع بندی

کوهنوردی یک فعالیت چالش‌برانگیز با مزایای بسیار است. ما در این مقاله تلاش کردیم شما را با مزایای بی‌شمار کوهنوردی برای اندام‌های مختلف بدن و حتی ذهن و روحتان آشنا کنیم. توصیه می‌کنیم برای بهره‌مندی از این مزایا، یکبار کوهنوردی در هفته را در برنامۀ خود قرار دهید. البته پیشنهاد می‌کنیم پیش از برنامه‌ریزی صعود با 6 اصل مهم کوهنوردی آشنا شوید.

تحریریه کی‌تو ایران

تیم تحریریه کی‌تو ایران متشکل از جوانان علاقه‌مند به کوهنوردی و کمپینگ است که تلاش می‌کنند تجربیات و دانش خود را در اختیار سایرین قرار دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا