برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

چگونه از کیسه خواب نگه داری کنیم؟

پست شده در2 سال ها گذشته

ذخیره سازی

چه کیسه خواب شما پَر باشد و چه الیاف، هر دو با این اصول کار می کنند: آنها هوا را گیر می اندازند تا شما گرم بمانید. به همین دلیل مهم است بسته بندی کیسه خواب شما "غیر فشرده" باشد تا عایق آن آسیب نبیند و توان بازگشت به ضخامت اصلی خود را هنگامی که می خواهید در آن بخوابید از دست ندهد.

کیسه خواب شما باید دارای دو کیف نگهداری باشد. یکی بزرگ و ساخته شده از تور، پنبه، و یا هر جنس سبک قابل تنفس دیگری. این کیف برای نگه داری دراز مدت است، به این معنی که کیسه خواب می تواندبرای مدت زمان طولانی در آن بماند. کیف نگهداری دیگر برای کیسه خواب کیف پارچه ای است. این کیف بسیار کوچکتر است و از مواد بادوام تر ساخته شده است. همچنین می توانید یک کیف فشرده بخرید که دارای بندهای اضافیست و به شما کمک می کند کیسه خواب خود را تا کوچکترین سایز ممکن در آن جا دهید. این کار تا زمانی که کیسه خواب برای مدت طولانی در همان حالت نماند، به عایق آن آسیبی نمی زند.

نکات حرفه ای

کیسه خواب خود را توسط حلقه ی تعبیه شده در قسمت پا در جای خشک و دور از نور مستقیم خورشید آویزان کنید. این کار اجازه می دهد مادامی که کیسه خواب شما در انبار است به طور کامل از حالت فشرده خارج شود و عمر طولانی تری برای کیسه خواب شماتضمین می شود. اگر فضای کافی در اختیار ندارید، کیسه خواب خود را زیر تخت خود بگذارید تا در حالت پفی و معمول خود بماند و در این صورت سر راه شما نیز قرار نخواهد گرفت.

استفاده ی صحیح


کیسه خواب خود را تمیز نگه دارید و از آن در برابر سایش محافظت کنید. این کار در بیشتر مواقع آسان است، چرا که کیسه خواب ها اغلب در داخل چادر بر روی زیرانداز کیسه خواب قرار دارند. مراقب کفش های کثیف باشید و دقت کنید که هرگز با کفش روی کیسه خواب خود نروید. همچنین با لباس تمیز و خشک بخوابید. حتی زمانی که خیلی خسته اید از خزیدن به درون کیسه با همان لباس هایی که طی راه بر تن داشته اید، خودداری کنید.

با کیسه خوابتان با ملایمت رفتار کنید. هرگز در کیسه خواب نایستید چرا که باعث شکستن پر در قسمت پاها می شود.

اگر کیسه خوابتان بر اثر باران، شبنم، سرمازدگی، بخار و یا تعریق خودتان مرطوب شد، مطمئن شوید که آن را خشک می کنید. حتما بلافاصله پس از بازگشت از سفر کمپینگ خود به خانه کیسه خواب خود را در معرض هوا قرار دهید. حتی اگر باید تا ظهر برای انجام این کار صبر کنید، آن را پشت و رو کرده تا تمام رطوبت آن خشک گردد. بهتر است در صورت توان آن را دور از نورمستقیم خورشید خشک کنید – اشعه یو وی (UV) ممکن است به آن صدمه بزند. اما گاهی اوقات، به ویژه هنگامی که در حال کمپینگ در برف هستید، خشک کردن آن در مقابل نور خورشید تنها راه است.

سعی کنید کیسه خواب را هنگامی که خیس است فشرده نکنید. این مورد به ویژه در مورد کیسه خواب های پَر اهمیت دارد، چرا که اگر در حالت خیس جمع شوند، تا وقتی که خشک می شوند ضخامت اصلی خود را به دست نمی آورند.

به یاد داشته باشید که از کیسه خوابتان در برابر زمین مراقبت کنید. اگر تصمیم دارید بیرون از چادر و زیر ستاره ها بخوابید، اول زیر اندازی زیر کیسه خواب خود بیندازید.

برای قرض دادن کیسه خواب وسواسی باشید! ممکن است یکی از دوستان شما بخواهد کیسه خواب محبوبتان را قرض بگیرد، برایشان قوانینی تعیین کنید، مثلا به آنها نشان دهید که زیپ و بندها چگونه کار می کنند، و از آنها بخواهید از ملافه لاینر استفاده کنند.

در کار با زیپ ها صبور باشید. یکی از مشکلات معمولاستفاده از زیپ دو طرفه است. گاهی اوقات گیر می کند و یا در قسمت پاها از هم جدا می شود.سعی کنید کار با زیپ کیسه خواب خود را در خانه یاد بگیرید و تمرین کنید، تا زمانی که در تاریکی درون چادر باید زیپ را بالا بکشید مجبور نباشید آن را به زور بکشید و منجر به پارگی پارچه شوید.

تمیز کردن لکه ها


• گاهی تنها چیزی که کیسه خوابتان نیاز دارد کمی توجه و مراقبت مختصر است، نه یک حمام تمام عیار. از آنجایی که شستشوی کیسه خواب آن را در معرض ساییدگی و پارگی و کم شدن پف قرار می دهد، تمیز کردن لکه ها اولین راه حل است.

• با آب و صابون مخلوطی درست کرده و با استفاده از یک مسواک به آرامی لایه ی بیرونی را تمیز کنید. به قسمت کلاه کیسه خواب و یقه که چربی های پوست و مو بیشتر آنجا جمع می شوند توجه بیشتری داشته باشید. می توانید با دور نگه داشتن لایه ی بیرونی و یا پارچه آستری از عایق، بدون خیس شدن داخل کیسه آن را شسته و آبکشی کنید.

• در صورتی که کیسه خواب به طرز عجیبی کثیف نشود، ممکن است سال ها طول بکشد که به یک شستشوی کامل نیاز داشته باشد.

شستشو

اگر کیسه خواب شما از نوع پر است، که به طور معمول سبک تر از نوع الیاف می باشد، باید برای شستن آن قدری بیشتر وقت و حوصله صرف کنید. از آنجایی که پر خیلی بیشتر از الیاف شکننده است، امن ترین گزینه شستشوی آن با دست در وان حمام است. اگر وقتتان کم است، و دستورالعمل کیسه خوابتان اجازه می دهد، می توانید آن را در ماشین لباسشویی که درب آن از جلو باز می شود بشویید، البته باید دستورالعمل سازنده را به دقت دنبال کنید.

اگر مدل کیسه خوابتان الیاف است، شستشو با ماشین لباسشویی کار ساده ایست. مایع شستشو ویژه ی الیاف موجود است. فقط دستورالعمل های روی بطری را دنبال کنید.

توجه داشته باشید که شستشوی بیش از حد می تواند قدرت عایق کیسه خواب و گرم بودن آن را کاهش دهد. دقت کنید که کیسه خواب را تنها زمانی که واقعا لازم است بشویید، مانند زمانی که به وضوح بد بو شده و یا پس از یک سفر طولانی و خسته کننده. معمولا یک یا دو بار شستشو در هر فصل کفایت می کند.

چگونه کیسه خواب را با دست بشویید:


• وان را با آب سرد یا گرم پر کنید و پاک کننده مناسب کیسه خواب پر یا الیاف خود را به آن اضافه نمایید. از استفاده از صابون بیش از حد خودداری کنید چرا که اگر خیلی کف دار شود، آب کشیدن آن دشوار است.
• کیسه را در آب فرو ببرید و به آرامی صابون را در سراسر آن بکشید. مناطق کثیف تر را با صابون بمالید و اجازه دهید کیسه خواب تا یک ساعت خیس بخورد.
• آب وان را تخلیه کنید و تمام آب موجود در کیسه خواب را با فشار از آن خارج نمایید.
• مجددن وان را با آب سرد و یا گرم بدون صابون پر کنید، اجازه دهید کیسه به مدت 15 دقیقه خیس بخورد تا کف آن تخلیه شود. آن را فشار دهید تا آب باقی مانده خارج شود و این فرآیند را تا زمانی که همه کف خارج شود ادامه دهید.
• آن را به آرامی بچلانید و تا هر قدر که می توانید آب را از آن خارج نمایید. سپس، دست خود را به زیر کیسه ببرید و طوری آن را جمع کنید که شبیه یک توپ در آغوشتان شود و بتوانید آن را به آسانی تا خشک کن حمل کنید. این برای جلوگیری از سنگینی و پارگی درزها مفید است.
• اگر در خانه خشک کن بزرگ دارید، از آن برای خشک کردن کیسه خواب استفاده کنید. اما اگر خشک کن شما آنقدر کوچک است که کیسه باید مچاله شود، شما باید کیسه خواب خیس خود را به یک خشک شویی ببرید.
• اگر تصمیم ندارید از خشک کن استفاده کنید، کیسه خواب را صاف بر روی یک سطح تمیز بیرون از خانه (مانند چمن و یا روی یک حوله ساحلی) در آفتاب و یا سایه جزیی پهن نمایید.

چگونه کیسه خواب را با ماشین لباسشویی بشویید:


• اکثر کیسه خواب ها می توانند در ماشین لباسشویی شسته شوند، تا زمانی که ماشین دارای درب از جلو (و یا درب از بالا بدون تیغه ی همزن) باشد. به خاطر داشته باشید که اکثر لباسشویی های خانگی با درب از جلو کوچک و کم مصرف اند، و ممکن است فضای کافی برای چرخش و تمیز شدن کامل کیسه خواب را تامین نکنند.
• سرعت گردش ملایم در آب گرم (و یا سرد) با صابون مناسب را انتخاب نمایید. همچنان از کم ترین مقدار صابون ممکن استفاده کنید تا از زیادی کفی شدن کیسه خواب جلوگیری شود.

• سعی کنید چند پوشاک دیگر را که به شستشو نیاز دارند به ماشین اضافه کنید، مانند یک حوله یا چند تی شرت، تا تعادل چرخش ماشین را برقرار سازند.

• مطمئن شوید که تمام باقی مانده صابون از بین رفته است و حداقل دو بار شستشو را تکرار کنید. و یا شستشوی بار دوم را کاملن بدون صابون انجام دهید.

خشک کردن کیسه خواب


• خشک کن را روی حرارت کم تنظیم کنید. گرمای خشک کن متغیر است، بنابراین دائم آن را چک کنید. اگر بیش از حد داغ باشد، پارچه ی رویین و یا حتی الیاف داخلی ممکن است ذوب شوند.
• قبل از قرار دادن کیسه خواب در کیف های نگهداری، اطمینان حاصل کنید که کاملن خشک شده باشد. برای اطمینان می توانید آن را تمام شب روی تخت بگذارید و یا آن را از جایی آویزان کنید.

تعمیر

کیسه خوابتان سوراخ شده است؟ چند راه حل برای آن وجود دارد. در شرایط دشوار، می توانید از چسب زخم موجود در کمک های اولیه ی خود استفاده کنید. راه دیگر استفاده از چسب نواری است که به عنوان تعمیر موقتی کاربرد دارد، کافیست آن را گرد برش دهید، بدون هیچ گوشه ی تیزی. اما باید جایگزین آن را همراه داشته باشید چرا که خاصیت چسبندگی خود را از دست می دهد و در این صورت هنگامی که شما در حال وارد کردن یا خارج کردن کیسه از کیف هستید ممکن است با خطر بزرگ شدن سوراخ مواجه شوید.

اگر خیاط هستید، می توانید وصله ای به آن بدوزید. و در آخر، گران قیمت ترین اما بهترین راه حل بلند مدت شما این است که کیسه خواب را برای تعمیر به سازنده ی آن ارسال کنید. بیشتر برند ها دارای تسهیلات تعمیرند و با کم ترین هزینه لوازم شما را تعمیر می کنند ( از مزایای هزینه کردن مبالغی بیشتر برای خرید با کیفیت).

اگر یک کیسه خواب با کیفیت بخرید و به نگهداری صحیح آن اهمیت دهید، هیچ دلیلی وجود ندارد که آن برای سال های سال ها دوام نیاورد.

چگونه کیسه خواب را جمع آوری کنید و درون کیف مخصوص قرار دهید:

در طول سفر با کوله پشتی، در راه و یا طی رانندگی تا مقصد کمپینگ، به احتمال زیاد شما کیسه خواب خود را به صورت فشرده در یک کیف مخصوص کیسه خواب حمل می کنید. این کیف ها در اندازه های مختلف موجودند (یکی از آنها با کیسه خواب شما هماهنگ می شود)، و مدل های فشرده و ضد آب نیز دیگر گزینه های موجود می باشند.

نکاتی برای استفاده از کیف کیسه خواب:

  • برای پر کردن کیف کیسه خواب، از پایین کیسه خواب با زیپ تقریبن بسته شروع کنید. از قسمت پاها کیسه خواب را محکم به درون کیف فشار دهید و به همین ترتیب بقیه ی کیسه خواب را نیز با فشار مساوی جا دهید. این کار سبب می شود هوا از بالای کیسه خواب خارج شود و به قسمت دوخت ها نیز فشار برابری وارد گردد.

  • اگر کیف کیسه خواب شما دارای کاور ضد آب است، قبل از پر کردن آن پشت و رویش کنید.لایه ی بیرونی می تواند به عنوان یک بالون عمل کرده و هوا را گیر بیندازد، کاری که هنگام پر کردن کیف کیسه خواب دشوار می باشد.

  • از کیفی که کمی بزرگتر است استفاده کنید تا پرکردن آن آسان تر شود. همچنین در این صورت کیف درون کوله پشتی نیز فشرده تر خواهد شد.

  • کیف فشرده ساز فضای بیشتری در کوله ی شما باز می کند. شما کیسه خواب را داخل کیف فرو می کنید، سپس با استفاده از بند های فشرده ساز حتی بیشتر آن را جمع می کنید.ازفشرده نگه داشتن کیسه خواب خود برای مدت زمان طولانی خود داری نمایید چرا که از پفی بودن آن می کاهد.

  • کیف های ضد آب گزینه های مناسبی برای سفرهای همراه با کوله پشتی هستند که در آنها احتمال وقوع باران زیاد است، به خصوص اگر شما کیسه خواب را بیرون از کوله ی خود حمل می کنید.یا اینکه می توانید از یک کیف معمولی برای کیسه خواب استفاده نمایید و آن را با یک کیسه زباله ی پلاستیکی بپوشانید و سپس کیسه خواب را داخل آن قرار دهید. کیسه خواب پر هنگامی که خیس باشد ناامید کننده است چرا که شما را گرم نگه نخواهد داشت. کیسه خواب الیاف اما حتی وقتی مرطوب است نیز عایق می باشد.

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه