برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

چگونه کوله ی روزانه انتخاب کنیم؟

پست شده در2 سال ها گذشته

چگونه کوله ی روزانه انتخاب کنیم؟

کوله پشتی روزانه را به هر اسمی بخوانید: نمایانگر استایل، حمل کننده ی لوازم، یا گودال عمیق سرگرمی ها، هر کجا بروید و هر کاری انجام دهید، تمام لوازم ضروری شما را در خود حمل می کند.

ممکن است کنجکاو باشید که چه چیزی از یک کوله پشتی "کوله ی روزانه" می سازد. پاسخ این سوال به سایز آن بر می گردد. کوله ی روزانه بین 10 لیتر تا 35 لیتر می باشد. برای اکثر مردم، کوله در این محدوده ی سایز، برای حمل لوازم روازنه بسیار کاربردی است، اما نیازها بسته به فرد و نوع فعالیت او فرق می کند.

هنگامی که برای خرید کوله ی روزانه جدید اقدام می کنید، ممکن است به راحتی تحت تاثیر تعدد گزینه ها جا بزنید، چرا که همه ی آن ها شبیه به هم به نظر می رسند. درست است، تقریبن همه کوله ها حداقل چند ویژگی مشترک دارند، اما نگاهی دقیق تر، تفاوتی کوچک اما بسیار مهم در جنس کوله، پیکربندی آن و ویژگی خاص هر کوله برای فعالیتی متفاوت را نشان می دهد. از آنجایی که کوله ها اغلب با چنین جزییاتی ساخته شده اند، بهتر است کوله های روزانه را طبق موارد مصرف آن ها طبقه بندی کنیم. قبل از انجام این کار، اجازه دهید نگاهی به مدل های اصلی کوله های روزانهو ویژگی هایی که شما اغلب در آن ها می بینید بیندازیم.

انواع سرپوش و دسترسی کوله

کوله های زیپی

تا به حال رایج ترین شکل طراحی کوله های روزانه مدل زیپی با یک زیپ U شکل است که از یک طرف کوله به سمت دیگر آن کشیده شده است. هنگامی که زیپ را باز می کنیم، پنل ها می توانند به سمت پایین تا و از هم باز شوند، که این دسترسی بسیار آسان به محتویات کوله را فراهم می کند. این کوله ها ممکن است یک طراحی ساده با تک محفظه داشته باشند و یا از چند محفظه با زیپ های متعدد برای نظم دهی بهتر تشکیل شده باشند. با وجود اینکه این مدل کوله ها دسترسی آسان را فراهم می کنند، اگر زیادی پر شوند و فشار بیش از حد به زیپ ها وارد شود، مستعد خراب شدنند.

کوله های درپوش دار

به جای اینکه مانند کوله های زیپی از عرض باز شوند، کوله های در پوش دار از راه دهانه ی باز بالای کوله، قابل دسترسی اند. برخی از مدل های درپوش دار از بند های کشی برای بسته شدن بهره می برند، اما دو مدل رایج تر بسته شدن دهانه ی کوله مدل رولی و لیفه ای هستند.

درپوش رولی

در مدل های رولی از زیپ استفاده نمی شود. در عوض، ورودی محفظه کنار هم نگه داشته می شود و سپس رول می شود تا محفظه کامل مهر و موم شده باشد. پس از آنکه رول شد، توسط سگک و یا گیره در همان حالت نگه داشته می شود. مدل های رولی از آن جهت که هیچ زیپی برای شکسته شدن وجود ندارد خوب هستند، و عملکرد بسیار خوبی در برابر نفوذ آب نیز ارائه می دهند؛ در واقع، بیشتر کوله های تمامن ضد آب درپوش رولی دارند.

مدل لیفه ای

مدل لیفه ایرا بیشتر در کوله های پارچه ای می بینید: ریسمانی دور محیط ورودی کوله دوخته شده است و می توان آن را کشید تا جمع شده و کوله بسته شود. از آنجایی که در این مدل سر کوله به ندرت به طور کامل بسته می شود، بنابراین اغلب مدل ها با یک زبانه در قسمت ورودی پوشیده می شوند تا چیز دیگری وارد آن نشود.

به طور کلی، پر کردن کوله ی کلاهک دار آسان تر است، چرا که زیپی برا بسته شدن وجود ندارد. از سوی دیگر، کوله پشتی کلاهک دار بهترین گزینه برای نظم دهی به لوازم نیست، چرا که برای دسترسی به چیزی در ته کوله لازم است تا عمق کوله فرو بروید یا همه ی محتویات را از آن خارج کنید. برخی از شرکت ها کوله پشتی کلاهک دار همراه با یک دسترسی با زیپ در یک طرف و یا پایین آن ساخته اند. این مدل ها گزینه ی بی نظیری هستند به شرطی که بتوانید حجم مناسب آن را پیدا کنید. معمولن شما ویژگی های زیر را تنها در کوله های بزرگتر می یابید.

ویژگی

هدف

بند های سینه

بندهای شانه ای را در موقعیت مناسب خود نگه می دارند و موجب کاهش وزن بار بر دوش می شوند

بند کمری

سبب می شود کوله پشتی بر روی پشت حرکت نکند. وزن بار را به استخوان های لگن منتقل می کند

جیب نظم دهنده

جیب با لایه های اضافی و جیب های داخلی کوچکتر جهت نگه داشتن منظم اشیا کوچک

محفظه ی لپتاپ/تبلت

قسمت ابری که امنیت و محافظت از لپ تاپ یا تبلت را تضمین می کند

محفظه بطری آب و شلنگ

جیب های اختصاصی برای نگه داری کیسه آب. همچنین مسیری مختص شلنگ آب از بالای کوله به روی بندهای شانه ای

سیستم تهویه ی پشتی

پنل های پشتی فوم یا توری که گردش هوا را بین کوله و پشت شما میسر می کند

پنل پشتی لایه دار

از محتویات درون کوله (لپ تاپ) محافظت می کند و حمل آن ها را راحت تر می سازد

جیب ها ی بیرونی و ذخیره سازی

جیب کمری، جیب های کناری پارچه ای، نگه دارنده ی بطری آب، جیب لوازم الکترونیکی و غیره برای ساماندهی وسایل و دسترسی آسان

بند های فشرده سازی

در دو طرف کوله واقع شده است، محتویات کوله را محکم نگه می دارد تا از جا به جایی جلوگیری کند.

بندهای زنجیری

بندهای آویزان بیرون کوله با تعداد زیادی گره، که برای اتصال لوازم اضافی از قسمت بیرونی کوله استفاده می شوند.

بندهای اتصال ابزار

برای ایمن نگه داشتن تبر یخ، لوازم یخ نوردی یا باتوم های پیاده روی بیرون از کوله کاربرد دارند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نیاز شما از کوله پشتی چیست؟

هنگامی که به انتخاب بهترین کوله ی روزانه برای نیازهای خود می رسید، مهم است به این فکر کنید که کوله را برای چه مصرفی می خواهید. در حالت ایده آل، کوله پشتی روزانه در شرایط مختلفی کاربرد دارد، اما هنگامی که شما نیازهای نسبتن تخصصی دارید، می خواهید مطمئن شوید کوله ویژگی های مناسب را داراست. کوله پشتی یک کوه نورد تفاوت زیادی با کوله ی یک دوچرخه سوار دارد.

 

کوله پشتی های روزانه

هر کوله پشتی ممکن است برای مصرف روزانه استفاده شود. انتخاب شما نه تنها به اندازه و قابلیت بلکه به سلیقه شخصی شما نیز بستگی دارد. از کوله پشتی های سنگ نوردی از جنس چرم یا برزنت تا کوله های باریک و کاربردی برای دوچرخه سواری و کوله های سنتی با درپوش نایلونی که هم برای مصرف درون شهری و هم پیاده روی های طولانی کاربرد دارد، برای هر کسی کوله ی مناسب مخصوص خود او وجود دارد.

 

اگر می دانید که همیشه کامپیوترتان را با خود حمل می کنید و می خواهید آن را ایمن نگه دارید، کوله ی ویژه ی لپ تاپ امن ترین است. این کوله یک محفظه ی لایه دار مخصوص دارد که از لپ تاپ به خوبی محافظت می کند. طرح های کوله های لپ تاپ از مدلی که دارای جیب ساده ی پد دار داخل محفظه اصلی است تا محفظه های مخصوص لپ تاپ که می توان با روش های مختلف به آن دسترسی یافت، موجود می باشند.

کوله های مدرسه نیز اغلب فضای مخصوص لپ تاپ/ تبلت را دارا هستند، هرچند ممکن است به اندازه محفظه ی مخصوص کوله های لپ تاپ محافظ نباشند. آنها اغلب دارای جیب های نظم دهنده و جیب لوازم الکترونیکی و هم چنین جیب نگه دارنده ی بطری آب می باشند.

اگر با دوچرخه در رفت و آمد هستید، چند ویژگی و طرح خاص را باید در نظر بگیرید. ابتدا، نگاهی به گزینه های حمل بیندازید. بسیاری از دوچرخه سواران ترجیح می دهند تا از یک کوله ی شانه ای یا مسنجر که دارای یک بند کمری برای امنیت بیشترهست استفاده کنند. این کار کوله را از پشت شما دور نگه می دارد، که باعث می شود قدرت تنفس شما زمانی که وسایل پرزحمت و سنگین را به محل کار خود حمل می کنید، تا حد زیادی افزایش یابد. علاوه بر این، کوله های بسیاری در بازار موجود می باشند که می توانند به عنوان خورجین، به باربند و یا طناب های دوچرخه متصل شوند و هیچ گونه تماسی با پشت شما ایجاد نکنند. در نهایت، به دنبال ویژگی های مانند یک حلقه قفل سبد دوچرخه یا جیب اضافه، و انعکاس دهنده ی نور برای افزایش دید دیگران نسبت به شما در شب باشید.

در صوری که قصد دارید در هوای بارانی سفر کنید، ضد آب بودن نیز برای کوله های های دوچرخه سواری یا هر کوله ی دیگری، نکته ی مهمی محسوب می شود. کوله ای انتخاب کنید که از جنس ضد آب ساخته شده است مانند کوله های نایلونی پوشیده شده با لایه ی ای یو((EU و یا کوله های برزنتی همراه با زیپ های محکم و ضد آب، و یا مدل درپوش رولی که هرگز آب را از خود عبور نمی دهد. اگر کوله ای یافته اید که آن را خیلی دوست دارید اما معیار ضد آب مورد نیاز شما را ندارد، نگران نباشید؛ شما همیشه می توانید از کاور جدا شونده ی ضد آب استفاده کنید.

کوه پیمایی روزانه و پیاده روی در برف

برای کوه پیمایی روزانه و پیاده روی در برف تقریبن هر کوله ای قابل استفاده است اما اگر قصد دارید بیشتر از چند کیلومتر راه بروید و پوشاکی بیشتر از یک ژاکت پشمی با خود حمل کنید، یک کوله ی روزانه ی تخصصی، تجربه ی شما را راحت تر می کند.

در حالت ایده آل، شما کوله ای را که دارای سیستم آبرسانی یا "هیدراسیون همراه" که به معنی داشتن جیب مخزن آب و شلنگ همراه می باشد، می خواهید. اما باید مخزن آب را جدا خریداری کنید. توجه داشته باشید که یک سیستم عایق برای استفاده در زمستان توصیه می شود. روش دیگر، جیب های نگه دارنده ی بطری آب هستند که به راحتی در دسترسند و با آن ها می توانید مطمئن باشید که آب مورد نیاز خود را برای پیاده روی در یک روز گرم به همراه دارید.

ضد آب بودن به ویژه برای پیاده روی در برف یا در آب و هوای مرطوب حائز اهمیت است. اگر یک کوله ی معمولی غیر ضد آب انتخاب می کنید، مطمئن شوید که یک کاور ضد آب جدا خریداری می کنید. حتی اگر در طوفان گیر نکنید، کوله ی شما ممکن است هنگام قرار گرفتن روی چمن های خیس یا برف در طول استراحت، مقدار زیادی آب را جذب کند. ویژگی های بیشتر برای کوه پیمایی روزانه و پیاده روی در برف شامل حلقه های نگه داری باتوم، تسمه های فشرده سازی، و بند کمری پد دار همراه با جیب می باشد. کوله های ساده و جمع و جور زمانی که بار سبک دارید مناسبند، اما اگر ناهار، چند عدد لباس، لوازم الکترونیکی و یا اقلام دیگر را حمل می کنید، قطعن گزینه های بهتری وجود دارد. اگر برای پیاده روی های خود بار نسبتن سنگینی حمل می کنید، به دنبال کوله ای با پنل های پشتی سفت و سخت، چه پلاستیکی و چه آلومینیومی و بندهای شانه ای پد دار که قابلیت تعدیل بار را دارند باشید.

سنگ نوردی

کوله های سنگنوردی در دو مدل اصلی موجود می باشند: مدل کوله حمل بار و کوله های حمله که دقیقن این کار را انجام می دهند: آن ها تمام لوازم شما را تا پای دیواره حمل می کنند. کوله حمله ها، از سوی دیگر، اغلب در صعود مورد استفاده قرار می گیرند و اقلامی مانند یک جفت کفش پیاده روی، یک لباس گرم یا پناهگاه و آب را با خود حمل می کنند. هر دو کوله باید بسیار با دوام باشند، اما کوله حمله بهتر است سبک نیز باشد.

کوله های حمل بار معمولا از نایلون ریپ استاپ بسیار ضخیم، و یا نایلون سنگین چند لایه ساخته شده اند و در حدود 30 تا 45 لیتر حجم دارند. آنها معمولن زیپی یا مدل های خاص کلاهک دارند که زیپ آنها برای دسترسی آسان به لوازم، به طور کامل باز می شود. این کوله ها معمولن یک یا دو جیب داخلی برای اقلام کوچک، زنجیر های آویز بیرونی، و گاهی اوقات سیستم مخصوص حمل طناب و کلاه ایمنی را دارا می باشند. مهم است که یک کوله ی که دارای سیستم تنظیم قوی ای است انتخاب کنید. وزن لوازم کوهنوردی می تواند به سرعت اضافه شود، و شما یک کوله ی نامناسب و آزار دهنده برای مسیر سه کیلومتری خود نمی خواهید.

کوله حمله ها ساخته شده اند تا ساده و سبک وزن باشند، و معمولا بین 10 تا 25 لیتر گنجایش دارند. آنها معمولن از نایلون سبک وزن ریپ استاپ، پوشیده شده از لایه ی ضد آب و یا الیاف بسیار سبک و قوی ساخته شده اند. اکثر کوله های آلپاین یا مدل کیسه ای هستند و یا با سرپوش رولی، و طوری طراحی شده اند که هنگامی که به آن ها نیاز ندارید در اندازه ی بسیار کوچک جمع می شوند. بسیاری از این کوله ها به شکل مخروطی باریکند تا مانع حرکت کوهنورد نشوند.

اسکی و اسنوبورد

درست مانند کوله های پیاده روی، اگر شما فقط به دنبال کوله ای هستید که ناهار خود را به کلبه ای در میانه ی کوه ببرید یا نوشیدنی های خود را حمل کنید، تقریبن هر کوله ی نایلونی کار شما را راه می اندازد. اما اگر فراتر از مرزها و محدودیت ها حرکت می کنید، مثلا تا جبهه های جدید قله برای یافتن برف تازه پیاده روی می کنید یا تمام طول روز کوله بر پشت در حال اسکی هستید، نیازهای کاملن تخصصی و ویژه ای خواهید داشت. کوله های روزانه مخصوص اسکی و اسنوبورد با چندین ویژگی منحصر به فرد برای ورزش های زمستانی طراحی شده اند. انتظار این را داشته باشید که آنها را از جنس نایلون ریپ استاپ سنگین وزن که در نواحی پر سایش با لاستیک و یا چرم تقویت شده اند، با بند های بیرونی برای نگهداری اسنوبرد، بند نگهداری چوب اسکی(فرم A شکل)، جیب های حمل چوب اسکی در جلوی کوله، جیب های ذخیره آب و جیب های مخصوص عینک بیابید.

اگر به اسکی و گردش های خارج از محدوده می روید، به دنبال ویژگی های بیشتری مانند جیب طراحی شده برای قرار گرفتن بیل یا طناب (سمت راست) و یک سیستم بیرونی برای نگه داشتن کلاه ایمنی خود هنگام صعود باشید. بسیاری از اسکی بازان علاوه بر اینها در کوله پشتی به دنبال ویژگی ایمنی از بهمن مانند Avalung و یا یک سیستم ایربگ بادی هستند.

سایز مورد نیاز کوله از کاربری به کاربر دیگر تا حد زیادی متفاوت است، اما کوله های اسکی و اسنوبرد معمولن در محدوده 20 تا 40 لیتری قرار می گیرند. علاوه بر این، بسیاری از این کوله ها دارای سیستم تنظیم پیشرفته هستند که برای توزیع مساوی وزن هنگام سواری بدون جا به جایی کوله بر پشت، طراحی شده اند.

دوچرخه سواری کوهستان

کوله های دوچرخه سواری در کوه از حدود 7 تا 15 لیتر گنجایش دارند. آنها بسیار باریک و معمولن به صورت زیپی طراحی شده اند.

انتظار می رود که این کوله ها دارای جیب اختصاصی برای کیسه ی آب و محفظه ای برای اقلامی مانند پمپ باد دستی، ابزار چند کاره و اهرم لاستیک باشند. این کوله ها باید با استانداردهای: سیستم پشتی قابل تنفس، بند سینه و بند کمری باریک همخوانی داشته باشند.

رانینگ (دو)

کوله های رانینگ معمولن کوچک ترین و باریک ترین مدل های موجودند. آن ها می توانند به حجم 3 لیتر باشند و معمولن با بندهای شانه ای شبیه به جلیقه شناخته می شوند. این بند ها کوله را نزدیک به پشت نگه می دارند و از عرق سوز شدن و بالا و پایین پریدن کوله هنگام دویدن جلوگیری می کنند.

بسیار از این کوله ها فضایی برای قرار گرفتن کیسه آب، یک یا دو نوشیدنی انرژی زا، و همینطور یک ژاکت رانینگ سبک را دارا می باشند.اگر چه کوله های رانینگ کاملا قابل تنفسند و به طور معمول از نایلون ریپ استاب بسیار نازک و سبک ساخته شده اند، بسیاری از دوندگان ترجیح می دهند که اصلن از کوله پشتی استفاده نکنند در عوض، آنها از مدل کیسه آب جلیقه ای، کیف کمری و یا کمربند استفاده می کنند که هم سبک ترند و هم و مزاحمت کمتری ایجاد می کنند.

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه