برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

کوهنوردی در بهار

پست شده در11 ماه ها گذشته

 

بهار فصل شروع زیبایی هاست. طبیعت با رویش گل ها و گیاهان سال جدید را جشن می گیرد. رودها پرآب می شوند، گل ها غنچه می کنند و برگ های سبز کوچک از هر نقطه ای سربرمی آورند. هوای دلکش هوش از سر می برد و کوهنوردان و طبیعت گردان را به ماجراجویی می خواند. کوهنوردی در این فصل زیبا البته با معضلاتی نیز همراه است. آب و هوای متغیر، ریزش بهمن، حساسیت های بهاری و... از چالش هایی ست که ممکن است با آن روبرو شوید.

 

 

حساسیت های بهاری

بهار فصل گرده افشانی گل ها و گیاهان است و همین گرده افشانی باعث بروز حساسیت هایی پوستی و تنفسی می شود. افرادی که سابقه حساسیت و آلرژی دارند بهتره بیشتر مراقب خودشون باشند. گرده ها وارد بینی می شوند و سیستم ایمنی این گرده ها را عامل خارجی دانسته و برای مبارزه با آن از آنتی بادی استفاده می کند. آنتی بادی ها باعث ترشح هیستامین در خون می شوند. برای رفع این حساسیت می بایست از آنتی هیستامین ها استفاده کرد. اما یادتان باشد از آنتی هیستامین هایی استفاده کنید که خواب آوری کمی دارند مثل لوراتادین و سیتریزین.


 

آب و هوای متغیر

همه می دونیم زمستان فصلی هست که باید گرم ترین لباس هامون رو بپوشیم، تابستان هم تکلیفش روشنه، هوا گرمه، اما بهار شرایط متفاوتی داره. آب و هوای این فصل شدیدا متغیره. ممکنه در یک روز هر چهار فصل رو تجربه کنید. قابل پیش بینی نیست. پس آب و هوا رو به دقت چک کنید و برای بدترین وضعیت آماده باشید. شاید لازم باشه باتجهیزات زمستانی بروید.


 

آمادگی جسمانی

بسیاری از کوهنوردان در شش ماهه دوم سال به علت هوای سرد فعالیت کمتری دارند اما با آغاز فصل بهار کوهنوردی را از سر می گیرند. ازین رو بدن برای فعالیت های شدید ورزشی آماده نیست. پس برای شروع با برنامه های سبک شروع کنید.

 

آماده و مجهز

فصل بهار نشانه های زیادی از زمستان با خود دارد. مخصوصا در ارتفاعات که هنوز برف ها آب نشده اند و گاهی هوا به سردی فصل زمستان است. پس کفش مناسب، کلنگ یخ، لباس اضافی، پوشاک ضد آب، پانچو و گتر فراموش نشه. از اونجاییکه امکان ریزش بهمن و انسداد مسیرها در این فصل زیاده، قطب نما حتما همراهتون باشه.

 

طبیعت بهاری

بهار فصل تولد دوباره طبیعت است. تمام گیاهان و درختان بعد از ماه ها دوباره سر از خاک برمی دارند. بهار فصل جفت گیری حیوانات و پرندگان نیز هست. باید مراقب بود تا در این چرخه مشکلی بوجود نیاید. برای حمایت از آنان از نزدیک شدن به لانه یا زیستگاه حیوانات خودداری کنید.

 

آب های خروشان

باگرم شدن هوا برف های ارتفاعات آب می شود، بارندگی هم به آن اضافه می شود و درنتیجه رودخانه ها با شدت بیشتری به جریان می افتد. برای رد شدن از رودخانه ها مراقب شدّت جریان آب باشید. در شرایط بارانی احتمال طغیان رودخانه ها زیاد است از آن ها فاصله بگیرید و در کنار این رودخانه ها و آبراهه ها اطراق نکنید.

 

حشرات موزی

باگرم شدن هوا حشرات هم سروکله شان پیدا می شود، معمولا حشرات روی سطح آب های راکد یا پوشش متراکم گیاهی بیشترند. بدن را با کرم یا اسپری مخصوص در برابر حشرات ایمن کنید. البته به یاد داشته باشید که اگرچه کرم و اسپری گزینه های خوبی هستند اما بازهم خودتان را بپوشانید و اجازه نیش زدن به آن ها ندهید.

 

احتمال بهمن

اگرچه میزان سقوط بهمن در فصل زمستان بیشتر است اما آمارها نشان می دهد که ریزش بهمن در فصل بهار نیز پدیده ای طبیعی ست که زیاد رخ می دهد. گرم شدن هوا باعث آب شدن تکه یخ ها شده و پایین آمدن برف ها موجب ریزش بهمن می شود. نقاب های برفی نیز با گرم شدن هوا می شکنند و خود باعث بروز بهمن می شوند. قبل از صعود اطرافیانتان را از محل و زمان دقیق صعود باخبر کنید.

 

 

 

حرف آخر

اگرچه در فصل بهار طبیعت لباس نو پوشیده و زیباترین صحنه های خلقت را به نمایش می گذارد اما نباید از این نکته غافل ماند که بهار نیز چالش های خود را دارد. آب و هوا دائم درحال تغییر است و می بایست در زمینه لباس و پوشش ملاحظات کاملی داشته باشید. درباره برنامه صعودتان، زمان رفت و زمان برگشت و مسیر صعود را با دوست یا اطرافیان درمیان بگذارید.

 

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه