برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

چگونه هدلامپ انتخاب کنیم؟

پست شده در2 سال ها گذشته

به هر نوع فعالیت یا ورزشی که مشغول باشید، هدلامپ قطعه ای ضروری و مهم برای کیت تجهیزات شماست. هر هدلامپی نیاز شما را برآورده نمی کند. قابلیت های هدلامپ ها تا حد زیادی متفاوت است، و شما باید مطمئن شوید که گزینه ی مناسب استفاده ی خود را انتخاب نموده اید. بنابراین جنبه های مختلفی وجود دارد که شما باید هنگام خرید هدلامپ در نظر بگیرید:

لومن

اصطلاح "لومن"برای تعیین مقدار نوری که از یک منبع نور خارج می شود استفاده می شود. لومن نباید با "وات" که مقدار انرژی مورد نیاز برای روشن کردن منبع نور است، اشتباه گرفته شود. محدوده ی هدلامپ ها از 15 تا بالای 500+ لومن می باشد. هدلامپ های با لومن پایین برای استفاده در کمپ و گروه ها بسیار مناسب اند چرا که روشنیشان آنقدر زیاد نیست که همراهانتان را برنجاند. در مقابل، اگر شما در حال غارنوردی، کوهنوردی، و یا درهر شرایط دیگری باشید که نیاز دارید محدوده ی وسیعی را روشن کنید، یا به سمت دیگر یک منطقه ی وسیع بنگرید، هدلامپ هایی با خروجی 200-500 + لومن مورد نیاز است.

همانطور که شارژ باتری کاهش می یابد، بازدهی لومن نیز کم می شود و به این ترتیب نور لامپ شما به تاریکی می گراید. برای افزایش طول عمر باتری و نور خروجی از هدلامپ انتخاب شده، بسیاری از مدل ها یا کم کننده ی نور دارند و یا خاصیتی که رابط بین حالت های مختلف است و مقدار لومن خروجی از هدلامپ را تنظیم می کند. لامپ های ال.ای.دی (LED) این امکان را میسر ساخته اند.

حالات نوردهی

هدلامپ ها معمولا دو حالت نوردهی دارند: نقطه ای و نوردهی محیطی. بعضی از مدل های سطح بالا می توانند به هر کدام از این دو تغییر حالت بدهند. هدلامپ ها همچنین می توانند چندین حالت مختلف نوردهی را میسر سازند:

• فلش برای حفظ عمر باتری و یا علامت دهی در مواقع اضطراری

• حالت زوم که پرتو نوری با شدت بالا را برای مدت زمان کوتاهی فراهم می کند

• سطوح مختلف روشنایی- کم و زیاد، و برخی از مدل های هدلامپ گزینه های بیشتری در این طیف ارائه می دهد

• حالت نور قرمز که برای استفاده در چادر بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران و یا برای مشاهده ی حیات وحش و ستاره ها مناسب است. نور قرمز به این دلیل استفاده می شود که مانع تنگ شدن مردمک چشم افراد می شود و بنابراین افراد دید خود را در شب از دست نمی دهند.

میزان پرتاب نور

در حالی که داشتن منبع نور برای جهت یابی در تاریکی ضروری است، دانستن اینکه هدلامپ تا چه حد می تواند پرتاب نور داشته باشد نیز هنگام پایین آمدن از کوه یا دوچرخه سواری در تاریکی، اهمیت دارد. با این حال، داشتن هدلامپی با میزان پرتاب نور زیاد سرعت خالی شدن باتری را افزایش می دهد و برای جستجو به دنبال وسیله ای در کوله پشتی مناسب نیست. تولید کنندگان هدلامپ ها جهت تعیین میزان پرتاب نور هر مدل، آن را با باتری های کاملا نو و قوی آزمایش می کنند. در نظر داشته باشید که در صورت کم شدن قدرت باتری، میزان پرتاب نور نیز کاهش می یابد.

هنگامی که به مدت زمان نوردهی یا "burntime" می رسیم، از همان واحد قدیمی و معمول ساعت برای اینکه بفهمیم هدلامپ تا چه مدت می تواند نور مفید در فاصله ی دو متری تولید کند، استفاده می کنیم. تولید کنندگان مدت زمان نور دهی هدلامپ ها را با همان باتری هایی که هدلامپ با آنها فروخته می شود، آزمایش می کنند. مهم است توجه داشته باشید که این آزمایش ها معمولا با پایین ترین سطح تنظیمات هدلامپ انجام می شود. دانستن مدت زمان نوردهی در هر یک از حالات هدلامپ بسیار مهم است، مخصوصن هنگام پیاده روی در شب، بین اینکه شب را بیرون سپری کنید یا بتوانید به ماشین بازگردید تفاوت زیادی وجود دارد. ما توصیه می کنیم اگر می توانید باتری های اضافی در کوله ی خود به همراه داشته باشید.

سایز و وزن

معمولا هدلامپ ها در اندازه ی ثابت هستند اما چند مدل متفاوت نیز وجود دارد. چند مدل بسیار ابتدایی و ساده وجود دارد که برای استفاده در کیت های بقا در نظر گرفته شده اند. در مقابل این طیف، هدلامپ هایی هستند که به دلیل وجود تعداد بیشتر باتری و تعداد بیشترال.ای.دی (LED) در لامپ، بسیار بزرگتر و سنگین ترند. این مدل ها را می توان در طراحی های مناسب غار نوردی، دره نوردی و یا دوچرخه سواری کوهستان در شب یافت.

ضد آب

در دنیای پوشاک، میزان ضد آب و قابل تنفس بودن برای تعیین سطح عملکرد محصول که مورد انتظار مصرف کننده است، استفاده می شود. در دنیای هدلامپ، سطح IPX استاندارد را تعریف می کند. IP مخفف "محافظت در برابر نفوذ" (Ingress Protection) است و X به مصرف کننده می گوید که هدلامپ در برابر گرد و غبار مقاوم نمی باشد. در پایین تر سطح طیف IPX، IPX-0 قرار دارد که به این معنیست که ساختمان هدلامپ به هیچ عنوان ضد آب نیست و در صورت هر گونه تماس با آب، اجزای الکترونیکی دچار مشکل می شوند.

بسیاری از هدلامپ ها محافظت در سطوح بین IPX-4 تاIPX-7 را ارائه می دهند. IPX-4 به این معنی است که الکترونیک ها می تواند در برابر پاشیدن آب از هر زاویه ای مقاومت کنند، در حالی که IPX-7 به این معناست که دستگاه می تواند تا عمق حدود یک متری به مدت سی دقیقه در آب غوطه ور شود. این مهم است که سطح ضد آب / مقاومت در برابر آب را بررسی کنید تا اگر امکان دارد در پایان آخرین فرود در دره نوردی به چالآب منتهی شوید هدلامپ با مقاومت IPX-4 را نخرید. کاربران معمولی به احتمال زیاد به هدلامپ ضد آب که قیمت بسیار بالاتری دارد، نیاز نخواهند داشت.

منبع انرژی

منابع انرژیی متفاوتی در هدلامپ ها برای کاربران مختلف وجود دارد. بسیاری از هدلامپ ها با باتری های AAA و یا AA کار می کنند، که اگر باتری اضافه به همراه داشته باشید به سادگی جایگزین می شوند. هدلامپ ها مانند پتزل مدل TIKKA R + و یا TIKKA RXP یک گزینه ی شارژ مینی USB ارائه می دهند که شما می توانید بین سفرهایتان در استراحتگاه با داشتن یک منبع انرژی قابل حمل و یا خورشیدی و حتی در حرکت نیز از آن استفاده کنید.

چند ویژگی مهم وجود دارد که باید هنگام انتخاب هدلامپ مناسب نسبت به آن ها آگاه باشید. در بسیاری از موارد این کاربردهای اضافه لازم نیست اما ممکن است شرایطی پیش آید که این کاربردها در آن ها مفید واقع شوند:

• هنگامی که می خواهید عمر باتری را حفظ کنید و یا تلاش می کنید هم سفرهایتان را آزار ندهید، نور تیره تر و کم تر مناسب تر است.

• ویژگی تنظیم زاویه تابش نور هدلامپ هابرای روشن کردن زمین در حال راه رفتن بسیار مهم است. شما می توانید به جای نگاه کردن به پاهای خود به آسانی سر هدلامپ را به پایین خم کنید و مسیر را روشن ببینید.

• سنسورهای نور، که بر اساس مقدار نوری که به هدلامپ بازتاب می شود کار می کنند، برای کاربر قابلیت کم کردن و یا افزایش خودکار نور را طبق تنظیمات هدلامپ، بدون نیاز به تغییر پیوسته ی تنظیمات، فراهم می کنند.

• ویژگی قفل شدن هد لامپ برای آن که حین سفر در کیف خاموش بماند، بسیار مهم است. هیچ چیز بدتر این نیست که هدلامپ داخل کیف روشن بماند و باتری آن خالی شود.

به خاطر داشته باشید که ویژگی ها و سطح عملکرد مختلفی برای انتخاب وجود دارد. از آنجایی که همه ی هدلامپ ها کار یکسانی انجام نمی دهند، دانستن تنظیمات در نظر گرفته شده برای هر مصرف، روند انتخاب را آسانتر می کند. برخی ویژگی های خاص ممکن است برای کیت های بقا شما لازم نباشند، در حالی که بقیه ممکن است برای مسابقه استقامتی 24 ساعته شما صد در صد ضروری باشد. در زیر برخی از ویژگی های ضروری بر اساس استفاده شما در نظر گرفته شده است:

• دویدن: وزن سبک، پرتاب نور بالا

• دوچرخه سواری: پرتاب نور بالا ، نور نقطه ای

• کمپینگ: ضد آب بودن، نور قرمز، باتری های قابل شارژ

• کوهنوردی: قابلیت تنظیم زاویه تابش نور، نور نقطه ای

• پیاده روی: ضد آب بودن، قفل شدن، سنسور نور، قابلیت تنظیم زاویه تابش نور

محصولات مرتبط
ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه