تاریخچه

تاریخچه اسکارپا

داستان اسکارپا سرگذشت بیش از هشتاد سال تلاش و کوشش است. داستانی مملو از خاطره، سنت و تجربیاتی از قدیم تا به امروز است. اسکارپا با شعار هیج جا دور نیست، پایه گذار دورانی بود با محوریت طبیعت.

یک جفت کفش اسکارپای قدیمی

تاریخ اسکارپا در دل تاریخ تحولات کفش ایتالیاست، کشوری که در ظاهر به شکل کفش است و در باطن نیز مردمانی کفاش دارد. اسکارپا داستان کشف و ماجراجویی خانواده پاریسوتو و حساسیت های آنهاست. خانواده پاریسوتو آرزو داشتند تا با تولید محصولاتی کاربردی انقلابی در کفش های کوهنوردی ایجاد کنند. مسیری که اسکارپا طی نمود از کفش های دست ساز شروع شد، جایی که مهارت ها با صبر و حوصله به دست می آید و سپس با تکنیک ها و مهارت های ماشینی همراه شد.

کفش های تولید شده در کارخانه اسکارپا

1930 تا 1949

روبرت ادوارد سسیل گینس، کنت اوا و یک تاجر ایرلندی کارخانه کفش اسکارپا را راه اندازی کرند. اسکارپا مخفف انجمن تولیدکنندگان کفش در منطقه کوهستانی آسولو می باشد (Calzaturieri Asolani Riuniti Pedemontana Anonima). خانوانده پاریسوتو در منطقه ای که از تمام دنیا سرمایه گذار و توریست وارد می شد شروع به کار کرد و خیلی زود توانست اعتماد خانواده گینس وسایر سرمایه گذاران را جذب کند و از آنجایی که جزو بهترین کفاشان بود به استخدام ادواردگینس کنت اوا و سرمایه گذار ایرلندی درآمد. راه اندازی اسکارپا در سال 1938 مصادف شد با اختراع خودکار، پارچه نایلون و دستگاه فتوکپی.

عکسی از پایه گذاران کمپانی اسکارپا

1950 تا 1969

اوایل دهه 50 میلادی زمان تغییر بود. نقطه عطفی در زندگی خانواده پاریسوتو رغم خورد. سه برادر یعنی لوگی، فرانسسکو و آنتونیو پاریسوتو کسب و کار شخصی خود را راه انداختند. این بهترین فرصت برای این سه برادر بود، اگرچه چالش و مسئولیت بسیار بزرگی بر دوششان افتاد. آنها مجبور بودند سخت کار کنند تا بدهکاری ها را صاف کرده و رویای خود را محقق کنند. در بازار رقابتی کفش سازان ایتالیایی آنها کار سختی داشتند اما با داشتن 17 کفاش حرفه ای و تلاش و پشتکاری ستودنی، برادران پاریسوتو در کمتر از یک دهه اسم اسکارپا بر سر زبان ها انداختند. تاجری آمریکایی متوجه کیفیت و پتانسیل بالای کفش های اسکارپا شد و چیزی نگذشت که اسکارپا به بازارهای آمریکای شمالی راه پیدا کرد.

 

1960

رویا محقق شد. اسکارپا حالا دیگر در بازارهای آمریکا، کانادا، بریتانیا، آلمان و استرالیا به فروش می رسد. تولید سالانه از 10 هزار جفت به 120 هزار جفت رسید و همین امر منجر به افزایش کارکنان تا 50 نفر شد. کفش های حرفه ای کوهنوردی و بوت های اسکی به خطوط تولید اضافه شدند. به خاطر کیفیت بالای اسکارپا، ارتش های هند، اسپانیا، فرانسه، آمریکا و ایتالیا به کفش های ساخت اسکارپا مجهز شدند.

نمایی از کارمندان شرکت اسکارپا در سال 1960

1970 تا 1989

در دهه 70 میلادی کفش های صادراتی بیش از 60 درصد کل تولید اسکارپا را شامل می شد و همین امر سبب شد محصولات اسکارپا به اقصا نقاط جهان سفر کند. سال های دهه 70 سال های شکوفایی کوهنوردی و به خصوص هیمالیا نوردی بود و همین امر باعث شکوفایی هرچه بیشتر اسکارپا شد. دهه هفتاد زمانی بود که کفش های ترکینگ و هایکینگ با پارچه کوردورا در کارخانه اسکارپا تولید شد و در ادامه تنوع مدل ها به بیش از 60 مدل رسید.

خط تولید کفش های اسکارپا

1980

استفاده از مواد و پارچه های جدید در دستور کار قرار گرفت. فناوری گورتکس وارد بازار شد و اسکارپا اولین تولیدکننده ای بود که از گورتکس در کفش هایش بهره برد و آن را با پارچه کوردورا و چرم همراه کرد.

نمایی از یرزی کوکوچکا

1986

یژی کوکوچکا اسطوره کوهنوردی دنیا، دومین نفری بود که توانست تمام چهارده قله هشت هزار متری دنیا را صعود کند، این درحالی بود که چهار تا از این قلل مرتفع را در زمستان صعود کرد. او این کار بزرگ را بدون کمک دیگران انجام داد. او در صعود به این قلل از کفش اسکارپا مدل وگا (Vega) استفاده کرد. پس از آن سایر کوهنوردان از جمله رناتو کاساروتو، لورتان، تومو کیسن، نوتاریس و… از این کفش استفاده کردند که خود برای اسکارپا افتخار بزرگی بود و بیش از پیش محبوب کوهنوردان حرفه ای شد.

تصویری از کفش اسکارپا مدل وگا

1990 تا 2009

اتفاقی که در این سالها رخ داد انقلابی واقعی در تولیدکفش بود. تحقیقات گسترده باعث شد کفش ها به فناوری های به روز مجهز شوند و متریالی مدرن و سازگار با محیط زیست در آن ها به کار گرفته شود. مدیریت اسکارپا به نسل های جدید واگذار شد. امید به آینده، ایده های خلاقانه و اهداف جدید به شرکت روحی تازه دمید. مدل های جدید طراحی و تولید شد. مخصوصا مدل لادک (Ladakh) به فروش فوق العاده ای در سراسر جهان رسید.

کفش اسپارکا مدل لادک

در سال 1996 از ساختمان جدید اداری و کارگاهی اسکارپا بهره برداری شد و همه چیز برای شروع قرن جدید آماده شد. در سال 2005 شعبه آمریکای شمالی اسکارپا در کولورادو راه اندازی شد. این سرمایه گذاری قدم بزرگی بود در جهت مدیریت مستقیم بازار فروش آمریکای شمالی و رشد هرچه بیشتر اسکارپا در این قاره.

یک لنگ از کفش اسکارپا

سال 2006 نقطه عطفی بود در تولید محصولات مورد نیاز در صعود. فناوری های ایکس تنشن (XTension) و بریج (Bridge) دو سیستمی بود که توسط اسکارپا طراحی و ارائه شد. این فناوری ها به عملکرد بالا در صعود، حفاظت هرچه بیشتر، قدرت، دقت و ظرافت کفش ها کمک کرد.

سال 2010 و 2011 اسکارپا در زمینه تولید کفش های اسکی ابداعاتی انجام داد و الین یک (ALIEN 1.0) را روانه بازار کرد. در تولید این کفش از بهترین فناوری های روز و تجربه سالیان دراز استفاده شد.

تصویری از کارمندان و کفش های تولیدی اسکارپا

از سال 1938 در شهر آسولو شروع به کار کرد و حالا اسکارپا به جامعه ای از ورزشکاران مختلف تبدیل شده است و می داند چطور با اراده و قدرت به پیش برود. در این هشتاد سال به موفقیت های بسیاری رسیده است و در دل ورزشکاران جا باز کرده است. کیفیت بالای کفش های این غول ایتالیایی باعث شده در ایران نیز طرفداران بسیاری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا