برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

پیشگیری و درمان تاول

پست شده در2 سال ها گذشته

پیشگیری و درمان تاول

مشکلات جدی بسیاری می تواند ماجراجویی پیاده روی شما را خراب کنند: گرسنگی، افت دمای بدن، آنوریسم مغزی، حمله ی خرس! اما هیچ چیز به ظاهر کوچکی نمی تواند گردش شما را مانند تاول نابود کند!

متاسفانه، هیچ راه تضمینی برای متوقف کردن آن وجود ندارد، اما اگر قصد دارید همانطور که از غذا و کوله ی خود مراقبت می کنید، از پاهایتان نیز مراقبت کنید، در ماجراجویی بعدی خود می توانید از پاهای سالم و شاداب لذت ببرید.

پیشگیری

تاول از طریق گرما، رطوبت، و اصطکاک ایجاد می شود. هنگام راه رفتن، پای شما در بوت ساییده می شود، و بیرونی ترین پوسته به سمت لایه های درونی پوست می لغزد. با افزایش گرمای بدن و عرق لایه ها ی پوست شروع به جدا شدن می کنند، و سپس مایعی از درون ترشح می شود تا آسیب را برطرف کند. شگفت انگیز است! اما درد زیادی در پی دارد.

خشک بمانید در غیر این صورت ممکن است بمیرید!

نه در این حد، اما همچنان هم سعی کنید پاهای خود را خشک و سرد نگه دارید. اصطکاک اتفاق خواهد افتاد، اما اگر شما جوراب پیاده روی با قابلیت جذب رطوبت ساخته شده از پشم یا الیاف مصنوعی بپوشید، احتمال اینکه پوست شما در برابر تاول خنک و مقاوم بماند بیشتر است.

برخی افراد پوشیدن یک جوراب نازک همزمان با یک جواراب پیاده روی را ترجیح می دهند، بنابراین اصطکاک بین جوراب ها و نه بین جوراب و پوست صورت می گیرد. ترکیب های مختلف را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مناسب است.

هنگام پیاده روی، جوراب ها را مرتب عوض کنید. هنگامی که امکانش را داشتید آنهایی را که کثیفند بشویید، و سعی کنید بیش از یک جفت در روز استفاده نکنید. هنگام عوض کردن جوراب اجازه دهید پایتان هوا بخورد و خشک شود.

 

سایز مناسب و دقیق را جدی بگیرید

بوت گشاد حکم نابودی شما را می دهد. اطمینان حاصل کنید که چکمه های جدید شما کاملا اندازه اند، انگشتان پا باید فضا برای حرکت داشته باشند، عرض کفش باید کیپ اما راحت باشد، و نباید احساس تنگی و فشار کنید. پاشنه ی پا نباید بلغزد، و انگشتان پا نباید هنگام راه رفتن در سراشیبی به قسمت جلویی کفش ضربه بزنند.

زمان امتحان چکمه ی خود، آن ها را با همان جوراب هایی که قرار است برای پیاده روی یا گردش بپوشید، امتحان کنید و چند دقیقه با آنها در خانه راه بروید تا مطمئن شوید که جوراب ها برای آنها مناسبند. هر دو پا را بپوشید تا مطمئن شوید که انتخاب شما صحیح است.

درمان

همه ی این کارها برای پیشگیری عالی است، اما واقعیت این است که در هر حال احتمال اینکه تاول بزنید وجود دارد. اکثر کوهنوردان انگشتان پای عجیب و غریبی دارند، پاشنه های زمخت و استخوان تیز قوزک پا که سایش اجتناب ناپذیر و ناخوشایندی ایجاد می کند، بنابراین یادگیری چگونگی برخورد با نقاط حساس و تاول حائز اهمیت است.

ذخیره کنید

هر طبیعت گردی باید یک کیت مجهز کمک های اولیه داشته باشد. برای درمان تاول، شما باید پماد آنتی بیوتیک، وازلین یا هر روان کننده ی مشابهی، باند، نوارچسب مخصوص ورزشکاران، یک سنجاق/ سوزن، مسکن، قیچی، و شاید نوار چسب و پد ژلی مخصوص تاول همراه داشته باشید.

لازم نیست قهرمان باشید

اگر نقطه ی آزرده ای را احساس می کنید، توقف کنید و به آن رسیدگی نمایید. ادامه ی مسیر هرگز آن را بهترنمی کند، و فقط در دراز مدت سرعت شما را کم می کند. برخی معتقدند آغشتن نقاط آزرده به وازلین باعث کاهش اصطکاک می شود، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند از پماد آنتی باکتری، که بی حس کننده نیز می باشد، (فقط برای مسیرهای کوتاه؛ در سفرهای طولانی بیحسی فقط آن را بدتر خواهد کرد) استفاده کنند.

برای درمان ساده ی نقطه ی آزرده، محل آسیب را با تیپ های ورزشی (یا نوار چسب) ببندید یا آن را با پماد ضدعفونی پوشش دهید، که یک لایه سخت بر روی پوست تشکیل می دهد و از خاصیت ضد عفونی کننده برخوردار است. اگر شما بدون کیت کمک های اولیه گیر افتاده اید، می توانید با قرار دادن دو قطعه نوار چسب با طول متفاوت، از قسمت چسبنده ی یکی بر روی قسمت چسبنده ی دیگری، برای ایجاد یک بانداژ استفاده کنید. همچنین می توانید از نوار چسب برای بستن درز و یا برآمدگی های داخل چکمه استفاده کنید.

زمان درمان

گاهی اوقات شما قادر به رسیدگی به نقطه ی آزرده قبل از تاول زدن آن نیستید، که این به این معناست که زمان ترکیدن آن فرا رسیده است. ابتدا شما باید منطقه را استریل (ضد عفونی) کنید، و سپس یک سوزن، سنجاق قفلی، و یا نوک چاقو را با نگه داشتن در شعله ی آتش تا زمانی که قرمز شود، و یا فرو کردن در آب جوش به مدت دو دقیقه، استریل کنید. ابزار تیز را به آرامی از پایین تاول فرو کنید تا مایع از طریق سوراخ خارج شود.

هنگامی که تاول خالی شد، پماد ضد عفونی کننده بمالید. سپس با قیچی به اندازه ی یک دایره ی کوچک دونات شکل از باند ببرید و بدون اینکه قسمت تاول مستقیما لمس شود، دور ناحیه ی آزرده بچسبانید. این عمل از سایش جوراب / کفش شما جلوگیری می کند.

ترمیم

متاسفانه، کار چندانی برای سرعت بخشیدن به فرایند درمان وجود ندارد. تاول ها به طور کلی ظرف شش ساعت شروع به بهبود می کنند، بعد از 48 ساعت دیگر درد ندارند، و ظرف پنج روز به طور کامل التیام می یابند، اما شما احتمالا طی سفر چنین زمانی در اختیار ندارید. بسیاری از گردش گران همراه خود کفش های راحتی مثل دمپایی و صندل می آورند، تا در پایان روز به پاهای خود استراحت دهند.

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه