برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

انواع زیرانداز

پست شده در6 ماه ها گذشته

کوهنوردی ورزش مفرح و سالمیست اما شرایط غیرقابل پیش بینی مانند نوع محیط،آب و هوا،مدت زمان حضور و سایر شرایط که کوهنورد یا طبیعت گرد در هر برنامه با آن پیش رو خواهد بود به همراه داشتنه تجهیزات کامل را واجب میکند.حتی در بعضی مواقع بدون تجهیزات این ورزش به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود زیرا که خطرات جانی جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

در این میان زیرانداز از اهمیت زیادی برخوردار است.زیرا که استراحت و خواب از نیازهای اولیه و ضروری هر انسانی مخصوصا در حین طبیعت گردی و کوهنوردیست که بدون داشتنه زیرانداز محقق نخواهد شد.همچنین عایق بندی مکان نشستن و خواب از دیگر نیازمندیهاست که با زیرانداز تامین میشود.از این رو وجود آن را در کوله پشتی تان فراموش نکنید.

بسته به مقصدی که دارید میتوانید نوع زیراندازی که با خود به همراه میبرید را انتخاب کنید. این مقصد میتواند ساحلی و مرطوب باشد که برای آن به همراه داشتن زیرانداز ضد آب و برزنتی واجب است،یا اگر جنگلی و به صورت کمپینگ برنامه خود را اجرا میکنید که زمان طولانی تری را در طبیعت به سر میبرید به زیرانداز های نرم و راحت و حجیم تر احتیاج داریدکه به دلیل حمل با ماشین وزن آن خیلی مطرح نیست.در محیط های کوهستانی وجود زیرانداز های با ضخامت و درصد عایق گرمای بیشتر که راحت تر جمع شود و وزن آن به دلیل کوله کشی کوهنورد را اذیت نکند مورد نیاز است.در زمان صعود های فنی و سنگنوردی علاوه بر وزن حجم کم نیز مطرح خواهد بود .

نکاتی که برای خرید یک زیرانداز خوب باید رعایت شود:

1.اندازه: توجه کنید که حتما با اندازه قدتان متناسب باشد،یا اگر با خانواده یا دوستان به طبیعت میروید یا کمپ میکنید ظرفیت و ابعاد آن برای همه کافی باشد.

2.وزن:اگر پیمایش شما به صورت شخصی و با کوله پشتی و طولانی و پر چالش است، وزن زیرانداز بسیار مهم و بهتر است کم باشد.

3.شستشوی راحت:خوب میدانید که آلوده شدن زیرانداز بعد از هربار مصرف در طبیعت امری بدیهیست،اینکه بتوان آن را بعد از هربار مصرف شست و خشک کرد بسیار مهم است و در موقع خرید باید مد نظر قرار دهید.

4.ضدآب بودن:در محیط های طبیعی وجود آب و رطوبت اجتناب ناپذیر است، پس خرید زیراندازی با درصد نفوذ کم آب و گرد و خاک را از یاد نبرید.

5.عایق حرارت: زیرانداز باید در هوای سرد عایق سرما و در شرایط آب و هوایی گرم از نفوذ گرما جلوگیری کند.برای سنجش میزان مقاومت زیرانداز از شاخص آر استفاده میشود که در پایین بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

7.حجم و نوع بسته بندی: حجم زیرانداز را در حال بسته مدنظر قرار دهید.به خاطر داشته باشید که جای زیادی در کوله تان اشغال نکند یا بتوان آن را از کوله آویزان کرد.

8.راحت بودن: در شرایطی که وزن و گرم بودن زیرانداز بدلیل شرایط آب و هوایی و نوع مقصد و روشی که به آنجا میروید مهم نیست،راحتی زیرانداز مطرح میشود.زیرانداز های با ضخامت بیشتر و سطح صاف میتواند گزینه مناسبی برای خرید باشد.

انواع زیرانداز:
1.معمولی نازک: به علت ضخامت کم خیلی راحت نیستند و تا حد کمی عایق حرارت خواهند بود، اما وزن کم آنها کوهنورد را برای داشتنه کوله ای سبک تر بسیار کمک میکند.

2.فوم: این مدل خود شامل دو مدل ساده و فشرده است که از فوم سبک ساخته شده و به صورت رولی و آکاردئونی در بازار به فروش میرسد

-زیرانداز فوم ساده تکه ای فوم است که گاهی اوقات روکشی از جنس پارچه ضد آب یا آب گریز نیز دارد

-زیرانداز فوم فشرده یکی از بهترین و پر کاربردترین زیرانداز ها در صعود های سخت و زمستانیست که قرار است در آن شب مانی داشته باشید یا دماهای منفی را تجربه کنید.وزن کم و سطح ناصاف آن دو مزیت بزرگ این زیرانداز است که حمل آن را بسیار آسان تر و انتقال حرارت را بسیار سخت تر میکند.

3.بادی:این نوع دو مدل ساده و خودباد شو را شامل میشود که با توضیحی مختصر شما را با آن بیشتر آشنا میکنیم

-نوع ساده کاوری محکم و ضد نفوذ دارد که از طریق سوپاپ باد میشود.میتوان با دمیدن آن را باد کرد و مورد استفاده قرار داد.

-نوع خودباد شونده را باز کنید و بعد از 1 تا 10 دقیقه خود به خود باد میشود.این نوع زیرانداز ها سبک ترین و در عین حال گران ترین نوع زیرانداز ها هستند.وزن و حجم بسیار کمی دارند.بسیار راحت هستند و در زمستان سرما را کمتر از همه زیرانداز های دیگر انتقال میدهند.

شاخص آر:

این عدد نمایانگر میزان مقاومت زیرانداز در برابر تبادل دما بین زمین و بدن است.فاکتورآر بین 0 تا 5/5 و بیشتر طبقه بندی میشود.هر چه میزان آر بالاتر باشد زیراندازتان گرم تر باقی خواهند ماند و عایق قوی تری خواهد بود.زیر انداز های با شاخص آر کمتر از 2 مخصوص هوای گرم است.با شاخص2 تا 3.9 برای هوای خنک،4 تا 5.4 مناسب هوای سرد و 5.5 و بیشتر در هوای بسیار سرد و برفی پرکاربرد تر است.

در پایان لیستی از بهترین زیرانداز های مخصوص کمپینگ موجود در سایت ری را که بعد از نظرسنجی از 12 نفر که هر کدام از آنها، هر زیرانداز را به مدت 250 روز در شرایط مختلف آب و هوایی استفاده کرده اند در اختیارتان میگذاریم.
1.زیرانداز
NEMO مدل roamer-xl wide با 98 رای

2.زیرانداز TERMAREST مدل mondoking-3D با 92 رای

3.زیرانداز EXPED مدل megamat10 با 94 رای

4.زیرانداز HEST مدل sleep system با 91 رای

 

 

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه