برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

آناپورنا

پست شده در8 ماه ها گذشته

آناپورنا با ارتفاع 8091 متر از سطح دریا دهمین کوه بلند دنیا و همچنین خطرناکترین آن هاست. آناپورنا در سال 1950 تبدیل به اولین قله 8000 متری شد که توسط انسان ها فتح شد. اگرچه برای صعود به 8000 متری ها این قله بسیار دشوار بود اما این کار مهم را هیئت فرانسوی انجام داد. آناپورنا بخشی از توده وسیع آناپورنا در نپال است. توده آناپورنا تعداد زیادی قله بالای 7000 متر دارد. از سمت شرق به رودخانه گانداکی و در غرب به حوضچه مرتفع آناپورنا ختم می شود. در کل منطقه آناپورنا یکی از زیباترین مناطق جهان برای ترکینگ و کوهنوردی ست.

نام گزاری

نام آناپورنا در زبان هندی به معنای الهه غذا و تغذیه است. در واقعیت نیز چنین است، این کوه به خاطر جریان های آبی که از کوه های متعدد آن روان است منجر به سرسبزی و رشد کشاورزی در دامنه ها شده است.

اولین ها

هیئت کوهنوردی فرانسوی به سرپرستی موریس هرزاگ به همراهی لوییس لاشنال در تاریخ سوم ژوئن 1950 موفق شد به این قله صعود کنند و نام خود را در تاریخ ثبت کردند. ابتدا از جبهه شمال غربی تلاش کردند و به خاطر تصویری که می دیدند این قله را گل کلم نامیدند، و هنگامی که متوجه شدند مسیر شمال غربی بسیار دشوار است (به خصوص برای باربرها) مسیر را عوض کرده و تلاش کردند تا از جبهه شمال صعود کنند. از طرفی جبهه جنوبی بسیار شیب دار بود. در آنجا دیواره ای به ارتفاع 3 هزار متر وجود داشت که صعود از آن امکان پذیر نبود.

با اینکه آناپورنا دشوارترین قله بالای هشت هزار متر است اما با اولین تلاش صعود حاصل شد آن هم بدون اکسیژن کمکی. البته این جشن برای کوهنوردان هزینه بسیار گزافی به همراه داشت. از آنجاییکه هفتاد سال پیش آن ها با چکمه هایی چرمی و نازک رهسپار شده بودند دچار سرمازدگی شدید شدند و دکتر همراه مجبور شد تمام انگشتان پای هرزاگ و لاشنال را در مسیر فرود قطع کند. هرزال همچنین انگشتان دست خود را نیز از دست داد.

رخ جنوبی آناپورنا که از آن به عنوان یکی از سخت ترین مسیرهای کوهنوردی یاد می شود در سال 1970 توسط اکسپدیشن انگلیسی ها به سرپرستی دون ویلان و هاستون صعود شد. در 1981 لهستانی ها مسیری جدید برای صعود پیدا کردند و نام زاکوپیانچیکو بر آن نهاده شد.

از ایرانیانی که به قله آناپورنا صعود کردند می توان به عظیم قیچی ساز اشاره کرد که در سال 1391 پا بر این قله نهاد. رضا شهلایی نیز در سال 1394 موفق به انجام این مهم شد.

از رکوردهایی که در این کوه زده شد می توان به رکوردزنی اولی اشتک یا ماشین سوئیسی اشاره کرد که تنها در 28 ساعت از رخ جنوبی به قله آناپورنا صعود کرد و برگشت. اگرچه این ادعا پس از آن مورد مناقشه قرار گرفت اما اسم او را بر سر زبان ها انداخت.

برای سال ها آناپورنا مرگبارترین قله بالای 8 هزارمتر جهان بود و آمار مرگ و میر آن تا 40 درصد می رسید اما از سال 2012 درصد مرگ و میر آن از 32 درصد به زیر 20 درصد رسید. از بزرگترین خطرات صعود به آناپورنا می توان به سقوط بهمن های فراوان ، آب و هوای غیرقابل پیش بینی و شیب های تند دانست. سال 2014 سالی بود که در آن 43 کوهنورد در بوران و سرما جانشان را از دست دادند.

 

 

 

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه