برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

هشت حقیقت اعجاب آور درمورد اورست

پست شده در9 ماه ها گذشته

1. نام گذاری

آیا تابحال فکر کرده اید که نام اورست از کجا آمده و به چه علت ما بلندترین قله جهان را اورست می نامیم. مردم تبت به آن "قومولانگما" می گویند اما نپالی ها آن را "ساکارماتا" می نامند که معنی آن "الهه آسمان" است. این کوه بلند چیزی به جز آن چه نپالی ها می نامند نام گرفت. اورست فاتح بام دنیا نیست زیرا اولین صعود کننده ادموند هیلاری بود. اما در اصل این نامگذاری به خاطر کاشف قله بود. سیر جرج اورست نقشه بردار اهل ولز بود که طی عملیات های مساحی خود در سال 1841 این قله را پیدا کرد و آن را پیک 15 نامید. انجمن سلطنتی جغرافیا اما چندسال بعد یعنی در سال 1865 این قله را به افتخار او اورست نامید و از آن زمان به بعد این نام بر سر زبان ها افتاد و ماندگار شد.

 

2. هر سال قد می کشد!

اورست هر ساله چیزی حدود 44 میلیمتر قد می کشد. این قله در اولین اندازه گیری که در سال 1856 صورت گرفت 8840 متر ارتفاع داشت. این ارتفاع در سال 2010 پس از اندازه گیری مجدد به 8848 متر تغییر کرد. البته درمورد محاسبه ارتفاع قله اختلاف عقیده وجود داشت، برخی تنها خود کوه را ملاک می دانستند و برخی برف نشسته بر آن را نیز جزو ارتفاع آن می دانستند که در نهایت سازمان ملی نقشه برداری چین و نپال به توافق رسیدند که حجم برف نیز جزو ارتفاع محاسبه شود و نتیجه این شد که تکه برف 3 تا 4 متری در نوک قله به 8844 اضافه شد و اکنون ارتفاع آن 8848 می باشد. این قله همچنان قد می کشد. دانشمندان علت این امر را حرکت صفحات زمین می دانند.

 

3. راهنمایان بی جان!

تا سال 2021، 306 نفر در حین صعود به قله اورست جان خود را از دست داده اند. اجساد اکثر این افراد همچنان روی قله است. برخی از اجساد هنوز کشف نشده اند و برخی به عنوان راهمای مسیر به صعود سایر کوهنوردان کمک می کنند. برخی هم با گرم شدن هوا و آب شدن برف پیدا شده اند. میزان مرگ و میر افراد صعود کننده حدود 3 درصد است. این بدان معنی ست که به ازای هر سی و سه نفر یک نفر جان خود را از دست می دهد. جالب است بدانید 170 نفر در حال صعود بدون اکسیژن بوده اند و 83 نفر درحال بازگشت. جرج مالوری اولین کسی بود که در سال 1924 برای صعود به قله اورست تلاش کرد اما جان خود را از دست داد و هیچ گاه برنگشت. اما 75 سال بعد پس از گرمایش غیرمنتظره هوا یعنی در سال 1999 جسد او پیدا شد. کسی نفهمید که آیا مالوری به هدفش رسیده بود یا نه!

(جرج مالوری)

 

4. اولین صعود کننده

اولین فاتح اورست کسی نبود جز ادموند هیلاری. تلاش های بسیاری برای صعود به قله اورست از سال 1921 تا 1953 شکل گرفت. صعودهایی که تا نزدیکی قله پیش می رفت اما با برودت بیش از حد هوا منجر به شکست می شود. بلندترین قله جهان، نهایتا در سال 1953،جایی که پیش از آن هیچ کس نتوانسته بود به آن برسد، شاهد حضور انسان شد. در آن سال دو تیم عزمشان را جزم کرده بودند که بالاخره این غول بلندبالا را رام کنند. تیم اول متشکل از چارلز ایوانز و تام بوردیلون تا ارتفاع 8750 متری صعود کردند، یعنی تا نزدیکی قله که به علت مشکلی که در تجهیزات اکسیژن خود مواجه شدند برگشتند و صعود را ناتمام باقی گذاشتند، اما تیم دوم یعنی ادموند هیلاری و تنزی نورگی (شرپای همراه) در ساعت 11:30 دقیقه 29 می موفق شدند پا بر بام دنیا بگذارند.

 

5. بلندترین کوه دنیا اورست نیست!

اینکه از اورست به عنوان بلندترین قله دنیا یاد می شود به خاطر ارتفاع آن از سطح دریا می باشد. اما اگر کوه را یک برآمدگی بزرگ بدانیم که به قله ختم می شود، این مائوناکیاست (Mauna Kea) که بلندترین است. ارتفاع این کوه بزرگ از کف اقیانوس 10100 متر است که 6000 متر آن زیر آب است و سطح بیرون از آب آن 4207 متر می باشد. مائوناکیا در منطقه هاوایی واقع شده و قله ای آتشفشانی است. بد نیست بدانید اگر مرکز زمین را مبدا قرار دهیم باز هم اورست بلندترین نیست، این بار قله چیمبورازو (Chimborazo) در اکوادور است که بلندترین محسوب می شود. علت این امر شکل خاص زمین و شعاع متغیر آن است. قله چمبورازو نسبت به قله اورست از مرکز زمین فاصله بیشتری دارد.

(قله مائونا کیا، هاوایی)

(قله چیمبورازو، اکوادور)

6. نقطه جوش آب در قله 71 درجه است!

هرچه ارتفاع بیشتر شود فشار هوا کمتر شده و درنتیجه نقطه جوش آب نیز پایین می آید. نقطه جوش آب در سطح دریا 100 درجه سانتی گراد است اما در نوک قله اورست نقطه جوش آب بین 68 تا 71 درجه است.

 

7. سرمای استخوان سوز

اورست، یکی از سردترین نقاط کره زمین است که در تمام سال حتی در تابستان دمای آن زیر صفر درجه است. دمای قله تا منفی 70 درجه کاهش می یابد. شب ها سردتر و روزها چنددرجه گرم تر می شود. رکورد کاهش دمای ثبت شده در نوک قله اورست منفی 70.5 درجه سانتی گراد بوده است که در پاییز سال 1975 توسط تیم آلمانی-کره ای ثبت گردید.

 

8. باد نبرت!

نوک قله اورست در بخش تروپوسفر از جو زمین قرار دارد، تروپوسفر محل وزش بادهای شدید موسوم به جریان جت است. جریان های بسیار سریع هوا که از غرب به شرق کره زمین در گردش است. سرعت باد و بورانی که در نوک قله می وزد گاهی به 285 کیلومتر بر ساعت می رسد. این جریان فشار هوا را حتی کمتر کرده و سطح اکسیژن را پایین تر هم می آورد.

 

شگفتی هایی که در مقاله مطرح شد تنها بخشی از حقایق این کوه اعجاب انگیز است، کوهی که هر ساله صدها مشتاق را برای صعود از آن به نپال می کشاند. مشتاقانی که روزی آرزوی اورست داشته اند ولی با تلاش و همت فراوان به آن رسیده اند.

 

 

 

 

 

 

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه