برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

نحوه شستن گورتکس

پست شده در10 ماه ها گذشته

پارچه های گورتکس در کوهنوردی استفاده فراوانی دارند. لباس های گورتکس به خاطر اینکه روی لباس های دیگر پوشیده می شوند و ارتباط مستقیمی با محیط بیرون دارند بیشتر در معرض آلودگی قرار داشته و زود کثیف می شوند اما اینکه این لباس ها ضد آب هستند باعث شده خیلی ها فکر کنند که قابل شستشو نیستند. اما اینطور نیست، گورتکس هم قابل شستشو است ولی در هنگام شستشوی این پارچه می بایست به نکاتی توجه کرد که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

گورتکس چیست?

پارچه گورتکس طوری ساخته شده که آب وارد آن نمی شود. اما چطور ممکن است؟ منافذ گورتکس به مراتب کوچک تر از قطرات آب است و همین امر جلوی ورود آب را می گیرد، اما جالب این جاست که همین منافذ بخار را از خود رد می کند. این یعنی پارچه گورتکس از طرفی جلوی ورود آب را می گیرد و از طرفی اجازه می دهد تا عرق ایجاد شده خارج شود.

قبل از هر چیز، ابتدا لیبل داخل لباس را مطالعه کنید. روی برچسب یا لیبل لباس اطلاعاتی درمورد نحوه شستشو بیان شده است، اطلاعاتی همچون نحوه شستشو با دست یا ماشین، دمای شستشو، شوینده و... که اهمیت بسیار زیادی دارد.

درمرحله بعد می بایست تمام جیب ها را خالی کرده و آن هایی که زیپ دارند را به طور کامل ببندید. برای شستشو بهتر است دکمه های سرآستین و قسمت های دیگر را هم ببندیم. بعضی از لباس های گورتکس چسبک های تنظیم سایز در قسمت مچ هم دارند که آن ها نیز می بایست قبل از شستشو بسته شوند.

یکی از مهمترین نکات هنگام شستشو انتخاب نوع شوینده است. از شوینده های مایع و معمولی استفاده کنید. شوینده هایی که برای شستن پشم و ابریشم استفاده می شوند پی اچ (PH) خنثی دارند و درنتیجه برای پارچه گورتکس و ضدآب مناسب نیستند. لازم به ذکر است از شوینده پودری، نرم کننده لباس و سفید کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید.

حالا وقت روشن کردن ماشین لباسشویی ست. یادتان نرود که ماشین را باید روی دور پایین قرار دهید. دور بالا به بافت گورتکس آسیب می رساند. مراقب باشید دمای شستشو از 30 تا 40 درجه سانتی گراد بیشتر نباشد.

پس از این که ماشین لباسشویی کارش را انجام داد زمان خشک کردن و فعال سازی مجدد خاصیت ضدآبی لباس می رسد. برای خشک کردن ترجیحا از هوای آزاد استفاده کنید. اگر خشک کن هم دارید به لباس اسپری ضدآب کننده بزنید و در حدود 20 دقیقه و در دمای 40 درجه سانتی گراد داخل خشک کن قرار دهد.

روش دیگر برای خشک کردن و بازیابی مجدد خاصیت ضدآبی گورتکس استفاده از اتو می باشد. ابتدا حوله ای را روی لباس پهن کنید و از روی لباس اتو کنید. به خاطر داشته باشید که اتو را روی حرارت پایین گزاشته و به هیچ عنوان از بخار استفاده نکنید.

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه