برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

راهنمای انتخاب چادر مسافرتی مناسب

پست شده در2 سال ها گذشته

 

راهنمای انتخاب چادر مسافرتی مناسب

 

رفتن به دل طبیعت، دور شدن از غوغای شهر، گوش سپردن به صدای پرندگان و استفاده از هوای پاک تنها با مسافرت و چادر زدن در طبیعت امکان پذیر است. انجام دادن این تفریحات به همراه دوستان یا خانواده چه قدر هیجان انگیز است؟ زندگی کاری و دانشگاه می تواند شما را خسته کند و تنها راه درمان برای این خستگی رفتن به کمپ و چادرزدن در طبیعت است.

سفر اما آمادگی می خواهد. تفاوتی ندارد که به یک پیک نیک یک روزه به اطراف شهر میروید، یک سفر کوتاه به دل طبیعت سرسبز دارید و یا چند هفته رانندگی جاده‌ ایی در دل کوه ها و کویر. در هر شرایطی و با هر همسفری شما باید در سفر احساس آرامش و امنیت داشته باشید. چادری راحت و ایمن قطعاً یکی از مهم ترین ابزارها برای داشتن این آمادگی است. در ادامه مطلب نکاتی را عرض خواهیم کرد که در انتخاب چادر اهمیت فراوانی دارند.

 

  1. کمپ یا سفر شما از چه نوع است؟

چادری که قرار است انتخاب کنید ارتباط مستقیمی با نوع سفر شما دارد. آیا قصد سفر به یک منطقه حفاظت شده را دارید؟ یا به یک طبیعت وحشی می روید که چیزی از آن نمی دانید؟ قرار است در یکی از جاده ها و روستاهای پرتردد اطراف شهر محل زندگی تان کمپ بزنید یا به مناطقی بروید که طبیعتی بکر دارد؟ قبل از خرید چادر ببینید از کدام نوع گردش گران به حساب می آیید؟ و اینکه بیشتر سفرهای شما به چه شکل خواهد بود؟ اگر شما ماجراجو هستید و قرار است تمام روز پیاده روی یا کوهنوردی کنید و شبی را نیز در کوهستان بگذارنید به چادری با دوام، مقاوم در برابرآب، پرش سنگ، خراشیدگی و سبک نیاز دارید.

از این منظر چادرها به سه دسته چادرهای کوله پشتی (backpacking tent)، چادرهای کمپینگ (camping tent)، و چادرهای کوهنوردی (mountaineering tent) تقسیم می شوند. اگر باید مسافت زیادی را تا محل کمپ پیاده طی کنید بهتر است از چادر کوله پشتی استفاده کنید. این نوع چادرها آنقدر سبک هستند که بتوانید مسافت زیادی را پشت خود حمل کنید. این چادرها همچنین باید به راحتی فشرده شده و جمع شوند.

اگر با ماشین خود تا محل کمپ می روید بهتر است از چادرهای کمپینگ استفاده کنید. این چادرها بزرگ بوده و مناسب برای خانواده می باشد. اما اگر می خواهید به قله ای مرتفع صعود کنید از چادرهای کوهنوردی استفاده کنید. این چادرها سبک بوده اما مقاومت بالایی دربرابر بادهای شدید و برف دارند.

 

  1. چند نفر قرار است از چادر استفاده کنند و در آن بخوابند؟

نکته دیگر این است که چند نفر می خواهند از چادر استفاده کنند و به چه مقدارفضای داخلی نیاز است. ابعاد چادر مثل طول، عرض و ارتفاع گویای اندازه واقعی چادر نیست. اگر بخش سرپوشیده جلوی چادر جای کافی داشته باشد می تواند وسایلتان را دربرگیرد اما اگر چنین بخشی را ندارد و بخواهید وسایل را داخل بگذارید با کمبود جا مواجه می شوید. اما به نظر ما هندسه دیوارهای چادر مهمترین نقش را در تعیین فضای داخلی چادر دارند.

انتخاب ابعاد کف چادر آسان است. 25 اینچ عرض و 80 اینچ طول برای اکثر افراد مناسب است. افراد قدبلند یا کسانی که سگ همراهشان است بهتر است به دنبال کف 90 اینچی باشند. ارتفاع چادر بالاترین نقطه چادر است. مقدار ارتفاع و جایی که چادر بیشترین ارتفاع را دارد نشان دهنده فضای داخلی و جاداری چادر است. روش دیگر در سنجش ظرفیت و فضای داخل چادر تعداد کیسه خواب های ست که در آن جا می شود. اما نکته مهم این است که در یک چادر دو نفره فقط دو نفر جای می گیرند و فضا برای وسایلتان بسیار کم است. درنتیجه بهتر است برای دونفر از یک چادر سه نفره استفاده شود.

.

 

  1. چه موقع از سال به کمپ می روید؟

چادر ها باتوجه به زمان استفاده از آن به دو دسته تقسیم می شوند. چادرهای سه فصله (3-season tent) و چادرهای چهارفصله (4-season tent). چادرهای سه فصله مناسب آب وهوای معتدل همچون بهار، تابستان، و پاییز می باشند. این چادرها برای فصل زمستان مناسب نیستند.

چادرهای چهارفصله، برعکس اسمشان تنها برای فصل زمستان مناسب اند. قابلیت تنفس و گردش هوا ندارند درنتیجه برای هوای گرم مناسب نیستند. این چادرها طوری طراحی شده اند که در برابر بادهای شدید و برف سنگین مقاوم باشند. هدف از این چادر مقاومت و ایستادگی دربرابر آب و هوای نامساعد به خصوص در فصل زمستان می باشد و در ساخت آنها از تیرک ها و لایه های بیشتری استفاده شده است. سقف این چادرها معمولا گنبدی (dome) شکل است تا برف روی آن ننشیند.

 

  1. ویژگی های اصلی چادر

الف) انواع چادر براساس شکل ظاهری

 A شکل: چادرهایی با شکل حرف A که از قدیمی ترین نوع چادرهاست. به راحتی برپا می شوند و نمونه های بدون تیرک آن برای ماجراجویانی که به دنبال وزن بسیار کم هستند مناسب است.

گنبدی (Dome): چادرهای گنبدی به خاطر کاربردشان پرطرفدارترین نوع چادر هستند. این چادرها محکم اند و تقریبا در همه جا استفاده می شوند و معمولا از دو تیرک منعطف تشکیل شده اند. چادر گنبدی با دو ستون شکلی مربعی به ما می دهد و همین نوع با سه ستون، یک شش ضلعی می سازد. دیواره ها عمودی تر هستند که این امر موجب می شود تا در وسط چادر فضای کافی برای سر و گردن مهیا شود. ثبات چادر گنبدی در مدل هایی با ظرفیت کم زیادتر است اما هرچقدر ظرفیت اسکان چادر در این نوع بالاتر رود، ثبات آن کمتر می شود.

ژئودزیک(Geodesic Tent): ژئودزیک ساختاری ست شبیه نیم کره که از بخش های زیادی تشکیل شده است، این روزها اما برای توصیف نوعی از چادر به کار می رود که ستون های آن همدیگر را بارها قطع می کنند و مثلث هایی را پدید می آورند. این نوع طراحی باعث می شود تا فشار وارده بر سازه این چادر تقسیم شود و همین امر آن را به با ثبات ترین چادر سفر در شرایط طوفانی تبدیل می کند. اگر قصد سعود به قله اورست را داشته باشید احتمالا به یکی از این چادرها احتیاج خواهید داشت. انواع نیمه ژئوزیک نیز موجود هستند که از همین قاعده پیروی می کنند و به دلیل داشتن ستون های کمتر برای شرایط آب و هوایی نیمه طوفانی کاربرد دارند. در هر صورت این مدل ها در اندازه های تقریبا کوچکی تولید می شوند که قابل استفاده در کوهپایه های بادخیز کوهستانی می باشند. این چادر انعطاف پذیر، سبک بوده و حمل و نقل آن آسان است.

تونلی (Tunnel): چادرهای تونلی فضای بیشتری برای خوابیدن، ایستادن و همچنین فعالیت های سرگرم کننده فراهم می کند. این مدل مورد علاقه کوهنوردان و ماجراجویان می باشد. مانند یک تونل است  که از سقف به زمین بوسیله طناب وصل می شود. فضای داخلی آن بسیار زیاد است. سقف و بدنه ای مقاوم دارد. این مدل در سایز ها و اندازه های متنوعی ساخته می شود و احتمالا پرمصرف ترین نوع چادر برای خانواده ها در سطح بین المللی محسوب می شود. به خاطر داشته باشید که این نوع چادرها در برابر وزش باد چندان مقاوم نیستند.

بیواک (Bivouac) یا بیوی پوششی ست دور کیسه خواب. این گزینه سبکترین نوع چادرها محسوب می شود که البته مناسب هرکسی نیست. بیوی ها محافظت خوبی دارند اما این محافظت به قیمت از دست رفتن راحتی بدست می آید. بسیاری از بیوی ها جای بسیار کمی دارند. گزینه مناسبی برای صخره نوردان، هایکرها و کوهنوردان است.

اگرچه طراحی ساده ای دارند اما ویژگی های مختلفی را ارائه می دهند. برخی از بیوی ها یک توری درقسمت بالا دارند که شما را از نیش حشرات حفظ می کنند. جنس های مختلف بیوی با قابلیت ضدآب و با تنفس بالا فضایی راحت برای ماجراجو فراهم می کند.

 

چادرهای کمپینگ خودرویی (Car camping tent): از طرف دیگر چادرهایی وجود دارند که به طور عمده برای کمپ های که با خودرو همراه شده باشد مناسب است. هنگام خرید این چادرها دیگر نیازی به انتخاب مواد فوق سبک گران قیمت نیست. قیمت این چادر ها ارزان تر است. درسایزهای مختلف تولید می شود و برای خانواده های پرجمعیت و جمع های دوستانه که به دنبال آزادی عمل بیشتری هستند مناسب است.

 

پناهگاه های جایگزین

جدای از چادرها و بیوی ها، گزینه های دیگری نیز برای جای خواب وجود دارد. ننو یا تخت آویز برای استراحت و خواب تک نفره گزینه بسیار خوبی ست زیرا سبک و ساده بوده و به راحتی نصب می شود. ننو ها شما را از زمین و رطوبتش جدا می کنند. از نقطه ضعف های ننو اتکا به درخت و نداشتن عایق در هوای سرد می باشد.

کمپ زدن در تخت آویز به معنی زندگی دست خالی و بدون تجهیزات نیست، انواع لوازم جانبی همچون سرپناه (tarp) در ابعاد ننو، تور محافظ حشرات، عایق سرما، تسمه آویز و وسایل دیگر نیز وجود دارند که می تواند خوابیدن در ننو را به تجربه ای دلپذیر تبدیل کند.

 

یکی دیگر از پناه گاه های سبک فری استندینگ (بی تیرک) می باشند. به طور کلی شبیه چادرند اما همچون سرپناه ها ساده اند. چیزی که آنها را متفاوت و منحصربه فرد کرده نحوه نصب آن است که پیچیدگی سایر چادرها را ندارد. آنها بر چوب ها یا میله هایی موقت استوار می شوند. آنها بسیار سبک اند و قابلیت بسته بندی بالایی دارند، اگرچه همیشه هم راحت نصب نمی شوند.

ب) جنس چادر

1. پارچه های نخی و برزنت: چادرهای برزنتی در هوای سرد، گرما را بهتر نگه می دارند و در هوای گرم خنک تر هستند. از آنجاییکه از مواد طبیعی ساخته شده اند قابلیت تنفس بیشتری دارند و عمر بیشتری دارند. مشکل عمده این چادرها سنگین بودنشان است.

2.نایلون: ماجراجویان که به پیاده روی علاقه مندند نایلون را ترجیح می دهند زیرا وزن آن بسیار کم است. چادرهای نایلونی معمولا ارزان تر از چادرهای دیگرند. نایلون بدون روکش نیز می تواند جلوی آب را بگیرد و این بدین معنی ست که درصورت بارش باران سنگین نمی شود. برخی تولیدکنندگان روکشی از جنس سلیکون، پلی اورتان یا آکریلیک به آن اضافه می کنند. این روکش ها عمر نایلون را افزایش می دهند.

 

3. پلی استر: امروزه اکثر چادرهای بازار از پلی استر ساخته شده اند. این چادرها بسته به تولیدکننده آن وزن های مختلفی دارند. پلی استر شباهت بسیاری به نایلون دارد اما نه کش می آید و نه کوچک می شود و عمر بیشتری نیز دارد. روکشی که روی پلی استر کشیده می شود بر قیمت چادر تاثیر می گذارد. پلی استر در برابر تابش آفتاب نیز مقاومت بالاتری دارد.

سایر ویژگی های مهم چادر

کف چادر: کف چادر بیشتر از قسمت های دیگر در معرض خراشیدگی، پارگی و رطوبت قرار دارد. از آنجاییکه کف چادر با سنگ های تیز و کفش های کوهنوردان و ابزارآلات آنها برخورد مداوم دارد باید بادوام تر از تمام قسمت ها باشد. برای آنکه از ورود آب به چادر جلوگیری شود معمولاً پارچه‌ای که با آن چادر ساخته می‌شود را با اورتان می‌پوشانند، البته در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و ساخت مواد ترکیبی مختلف، جداره‌هایی برای چادرها ساخته می‌شود که نیازی به پوشش دوباره ندارد اما به طور سنتی چادرها را از یک لایه نایلون و یک لایه پوشش اورتان برروی آن می سازند. برای راحتی بیشتر پیشنهاد می شود زیراندازی برای زیر چادر تهیه کنید. زیراندازهای موجود در بازار به دو دسته فوم دار و ساده تقسیم می شوند، که مدل فوم دار آن بهتر است.

وزن چادر: چادرهای نایلونی در وزن‌های مختلفی در بازار موجود است که گاهی تشخیص آنها سخت است اما می‌توان با لمس آنها این موضوع را تا اندازه‌ای متوجه شد. چادرهای چند لایه به طور معمول سنگین‌تر از چادرهای نایلونی هستند و قاعدتاً برای حمل بر روی کوله مناسب نیستند. همچنین هر چه چادری که انتخاب می‌کنید بزرگتر باشد، وزن آن بیشتر است.

وزن حداقلی بار؛ این وزن مربوط به بدنه‌ی چادر، پوش مخصوص باران و تیرهای چادر است که همه ضروری هستند. شما ممکن است لوازم اضافی دیگری که مربوط به چادر است (مثل تیرهای اضافه، قسمت کفی) را نیز با خود به همراه ببرید اما عواملی که ذکر شد مهمترین قسمت های چادراند. بعضی از چادرهای فوق سبک طوری طراحی شده اند که نیاز به پوش مخصوص باران یا تیرهای چادر ندارند.

وزن پکیج کامل؛ وزن تمامی اقلامی است که به هنگام خرید دریافت می‌کنید، اقلامی همچون بدنه، تیرها، تیرهای اضافه، ساک مربوط به لوازم، ساک مربوط به تیرها، دستورالعمل و موارد دیگر. باری که باید حمل کنید وزنی بین وزن پکیج کامل و وزن حداقلی است.

ابعاد پکیج؛ میزان فضایی که چادر در پکیج اشغال می‌کند نیز بر سهولت حمل آن اثر می گذارد. شما می‌توانید با تقسیم کردن اقلام این فضا را کاهش دهید و برای مثال در حالی که خود بدنه‌ی چادر را حمل می‌کنید بگذارید که همراهتان بخش مربوط به بارانی و تیرها را حمل کند. همچنین می‌توانید با همراه نبردن کیف حمل چادر و قرار دادن آن در منزل چند گرم دیگر نیز در وزن صرفه‌جویی کنید.

سایبان جلوی چادر: باران گیر جلوی چادر پناهگاهی برای کفش و وسایل شما است. اگر کف چادرتان بزرگ باشد دیگر نیازی به این قسمت ندارید زیرا وجود همچین قسمتی به وزن چادر می افزاید. هرچه این قسمت بزرگتر باشد بهتر است.

تیرک: یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید یک چادر باید در نظر گرفت جنس تیرک های چادر است. جنس تیرک معمولا آلومینیوم و یا فایبرگلس است. تیرک های آلومینیومی سبک ترند و راحت تر خم می شوند و عمر بیشتری نیز دارند.

درب چادر: چادرها معمولا یک یا دو درب دارند. اگر به تنهایی عازم سفر ماجراجویی شده اید چادر یک درب برایتان کفایت می کند. اما اگر دونفر هستید یک چادر دو درب بهتر است زیرا اگر نیمه شب کاری پیش آمد نیاز نباشد از روی سر دوستتان رد شوید.

پوش: برخی از چادرها دارای دو پوشش هستند. پوشش دوم چادر یا پوش دوم در واقع چتر چادر شما محسوب می شود. هرچه این لایه بزرگتر باشد بهتر است. چادری تهیه کنید که پوشش دومش بزرگ باشد و به راحتی کناره های چادرتان را پوشش دهد. این پوشش ها کاملا ضدآب هستند. دلیل وجود این لایه، حفاظت از چادر در برابر آفتاب و باران های شدید است.

زیرانداز چادر: از دیگر مسائلی که در تهیه و خرید چادر مهم است زیرانداز چادر است. اگرچه کف چادرها ضخیم و ضدآب هستند اما بازهم به زیرانداز در کف چادر نیاز است .

تست چادر: به یک فروشگاه کوهنوردی و ماجراجویی بروید و بخواهید که برایتان چادر را نصب کنند تا یاد بگیرید، خود نیز در یک مکان باز این کار را انجام دهید.

 

مقالات مرتبط
ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه