برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

راهنمای انتخاب یک چراغ قوه مناسب

پست شده در2 سال ها گذشته

 

راهنمای انتخاب یک چراغ قوه مناسب

 

برای انجام هرگونه فعالیتی در شب همیشه به نور نیاز است.یکی از مهمترین وسایلی که هر کمپر یا ماجراجو باید داشته باشد یک چراغ قوه خوب است. شما نمی دانید که چه زمانی باتری چراغ قوه تان تمام می شود و وقتی تمام شد ناگهان همه جا تاریک خواهد شد. اکثر مردم از این نیاز مطلع اند و معممولا یک چراغ قوه دارند.

در این مطلب اکثر نکاتی که در خرید یک چراغ قوه باید بدانید بیان خواهد شد:

 

  1. به چه اندازه لومن نیاز دارید؟

بگذارید ابتدا درباره "لومن" (lumen) صحبت کنیم. اصطلاح "لومن" به مقدار نوری گفته می شود که از یک منبع نور خارج می شود. لومن نباید با "وات" که مقدار انرژی مورد نیاز برای روشن کردن منبع نور است، اشتباه گرفته شود. هنگام خرید چراغ قوه مهمترین عامل لومن است که باید در نظر گرفت.

به طور کلی، 100 لومن حداقل نوری ست که یک ماجراجو به آن نیاز دارد. برای کمپ زدن چراغی لازم است که نوری حدود 160 تا 200 لومن تولید کند.میزان لومن بستگی به استفاده شما دارد، زمانی که داخل چادر هستید 20 لومن هم می تواند چشم را اذیت کند.

 

  1. پرتاب نور

    در حالی که داشتن منبع نور برای جهت یابی در تاریکی ضروری است، دانستن اینکه چراغ قوه تا چه حد می تواند پرتاب نور داشته باشد نیز اهمیت دارد. با این حال، داشتن چراغ قوه ای با میزان پرتاب نور زیاد سرعت خالی شدن باتری را افزایش می دهد. پرتاب نور به متر محاسبه می شود.

    پرتاب نور خود به چندحالت تقسیم می شود:

    نور عریض: نوری وسیع و مخروطی شکل که هم برای کمپ و هم درحین پیاده روی کاربرد دارد.

    نور نقطه ای: نوری به شکل نوار باریک که مسافت زیادی را روشن می کند. این نور برای پیدا کردن مسیر یا فعالیت با گام های سریع کاربرد دارد. 

رنگ های مختلف نور چراغ قوه

برخی چراغ قوه ها از رنگ های دیگری بهره می جویند. اساسا، نور یک موج الکترومغناطیسی با طول موج های مختلف است که در همه جا قابل مشاهده است.شبکیه چشم انسان دارای دو نوع بافت حساس به نور است، یکی سلول های مخروطی و دیگری میله ای شکل. فقط سلول های مخروطی شکل می توانند رنگ ها را تشخیص دهند و سلول های میله ای طرح کلی اشیاء را شناسایی می کنند. شاید فکر کنید این رنگ ها برای زیبایی ست اما باید گفت که این رنگ ها هرکدام اهداف خاصی را دنبال می کنند. رنگ های زرد، قرمز، آبی، سبز و فرابنفش نورهایی هستند که در چراغ قوه ها تعبیه شده اند و معانی زیر را دارند:

- نور زرد: نور زرد کمترین میزان شکست و پخش شدگی در هنگام انتشار را دارد به عبارت دیگر این نور دارای ظرفیت نفوذ پذیری بالایی است. اگر توجه کرده باشید بیشتر چراغ های راهنمایی و یا چراغ های مه شکن اتومبیل ها چراغ زرد است دلیل آن هم همانطور که در توضیحات بالا گفته شد قدرت بالای این نور است.

- نور قرمز: درمقایسه با نور سفید، نور قرمز درخشندگی کمتر و کنتراست بیشتری در تاریکی دارد و جزئیات محیط اطراف را بهتر نشان می دهد. با تابش نور سفید چشمان فرد مقابل تنها نور چراغ قوه را می بیند و محیط اطراف غیرقابل رویت می شود درحالی که در مورد نورقرمز این اتفاق رخ نخواهد داد. چراغ قوه با نور قرمز در کمپینگ، پناهگاه های نظامی ، زیر دریایی ها، اتاق های عکاسی تاریک، توسط نیرو های نظامی برای زمانی که نمی خواهند کسی متوجه حضور آن ها شود و یا در دوربین های دید در شب استفاده می شود.

یکی از کاربردهای اصلی نور قرمز موارد اورژانسی است. رنگ قرمز نشانه خطر است. از این رنگ برای کمک خواستن در موارد بحرانی استفاده می شود.

-نور سبز: چراغ قوه با نور سبز برای دیدن حیواناتی مثل گوزن  مناسب بوده و باعث جذب آن ها می شود. نور سبز یکی از روشنایی های مناسب برای دید در شب است.

نور سبز برای ماهی گیران نوری ایده آل است. درحالی که نور سفید ماهیان را می ترساند، نور سبز آنها را جذب می کند. اگر در نزدیکی مکانی که می خواهید کمپ بزنید دریاچه ای وجود دارد چراغ قوه با نور سبز را حتما امتحان کنید. از دیگر استفاده های نور سبز روشنایی چادر در هنگام گرگ و میش است. نور سبز از یک سو مزاحم و آزاردهنده نیست و از سوی دیگر حشرات را به خود جذب نمی کند. درنتیجه هنگام برگشت از کوه که هوا دیگر تاریک شده است می توانید از دست حشرات موزی درامان باشید.

نور آبی:

چراغ قوه هایی با نور آبی برای کسانی که به دنبال ناشناخته های طبیعت هستند بسیار مناسب است. همچنین از نور آبی برای نقشه خوانی استفاده می شود زیرا با نور آبی تمام خطوط وعلائم اختصاری چاپ شده روی نقشه را می توانید ببینید. این نور همچنین برای پیاده روی در مه بسیار مناسب است، به جرات می توان گفت که تنها نوری که می تواند هنگام پیاده روی در کوهستان مه آلود به کارتان آید نور آبی است.

- ماورای بنفش یا UV: چراغ قوه های UV یا بلک لایت دارای طول موج های بین 365 تا 400 متر هستند. شناسایی حیوانات در تاریکی و سنگهای معدنی از جمله کاربردهای نور ماورای بنفش می باشد.

uv flashlight

 

3.مقاومت در برابر آب و گردو غبار

مقاومت در برابر آب و گرد و غبار با استاندارد IP سنجیده می شود. استانداردIP (Ingress protection)یک استاندارد بین المللی برای تعیین مقاومت تجهیزات الکتریکی در مقابل نفوذ ذرات خارجی و آب می باشد. گفتنی است سیستم درجه بندی IP از یک عدد دو رقمی تشکیل شده است (XY) که در مقابل IP قرار می گیرد و هر یک از این ارقام نشان دهنده میزان مقاومت دستگاه در مقابل یک عامل است؛ در واقع عدد اول (X) سطح مقاومت در برابر گرد و غبار و عدد دوم (Y) سطح مقاومت در برابر آب و رطوبت را مشخص می‌کند که عدد مقاومت در برابر گرد و غبار از 0 تا 6 و عدد مقاومت در برابر آب از 0 تا 9 متغیر است.هنگام بارش باران و یا بودن در محیط های آبی، ضدآب بودن اهمیت بسیار زیادی دارد.

برای مثال IP65 بدین معنی ست که چراغ قوه در برابر گروغبار به طور کامل حفاظت شده است و به لحاظ ضدآب بودن دربرابر پاشیدن آب از همه طرف و با فشار مقاوم است.

IPX4 اما بدین معنی ست که چراغ قوه تنها در برابر پاشیدن آب از تمام زوایا مقاوم است. IPX7 به معنی مقاومت در برابر ماندن زیرآب به طور موقت (تا عمق یک متر به مدت 30 دقیقه) می باشد. IPX8 به معنی مقاومت در برابر 4 ساعت ماندن درآب می باشد.

 

4.عمر باتری

مسئله دیگری که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است عمر باتری چراغ قوه است. شما که نمی خواهید درست وسط یک کار مهم چراغ قوه تان خاموش شود. بنابراین هرچه عمر باتری بیشتر باشد بهتر است.

باتری ها به چند مدل تقسیم می شوند:

باتری یک بار مصرف (disposable): از باتری های یک بارمصرف در سایز های AA و AAA برای چراغ قوه ها استفاده می شود. بهتر است باتری اضافه همراهتان باشد تا به سادگی جایگزین شوند. باتری های یک بار مصرف لیتیومی گران هستند و هنگام استفاده از حالت های نور زیاد خیلی دوام ندارند.

باتری با قابلیت شارژ مجدد (Rechargeable): باتری های لیتیومی گزینه بسیار مناسبی برای چراغ قوه هستند که می توان آنها را از طرق مختلف شارژ کرد. یکی از راه های جدید شارژ چراغ ها micro USB و نمونه جدیدتر آن USB-C می باشد که برخی چراغ ها به آن تجهیز شده اند و شما می توانید بین سفرهایتان در استراحتگاه و با داشتن یک منبع انرژی قابل حمل، چراغ قوه تان را شارژ کنید.

نکته: باتری های لیتیوم یا یون لیتیوم را با همه چراغ قوه ها استفاده نکنید مگر آنکه در دستورالعمل محصول این نکته ذکر شده باشد. این کار خطر از بین رفتن چراغ را درپی دارد.

 

5. اندازه و وزن

ابعاد چراغ قوه نکته مهم دیگریست که در خرید چراغ قوه باید در نظر گرفت. شاید مجبور شوید یک چراغ قوه سنگین و بزرگ تر از نیازتان را طی یک سفر بلندمدت با خود حمل کنید یا چراغ قوه ای آنقدر کوچک بخرید که نورش کم باشد و به کارتان نیاید. خوشبختانه چراغ قوه ها در سایز ها و وزن های مختلف در بازار موجود است. یک چراغ قوه بزرگ به معنی نور زیاد نیست اما احتمالا از ظرفیت بالای باتری برخوردار است.

 

6. قفل

حالت خاموش روشن کردن چراغ قوه برای برخی کاربران اهمیت زیادی دارد. معمولا چراغ قوه ها با دکمه فشاری یا دکمه کشویی کار می کنند. چرخاندن قاب نیز روش دیگری ست که برای اینکار به دو دست نیاز است. برخی از چراغ قوه ها قفل امنیت نیز دارند تا از خاموش شدن یا روشن شدن اتفاقی جلوگیری شود.

 

 

 

 

محصولات مرتبط
ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه