برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

چگونه کفش و بوت مناسب پیاده روی انتخاب کنیم

پست شده در2 سال ها گذشته

چگونه کفش و بوت مناسب پیاده روی انتخاب کنیم؟

 

با تخصصی شدن طراحی کالاها، تنوع بوت ها و کفش پیاده روی در دهه گذشته به اوج رسیده است.

خبر خوب این است که انتخاب های بیشتری نسبت به قبل وجود دارد، که ابن موضوع همچنین فرآیند انتخاب را سخت تر و گیج کننده می سازد. در اینجا راهنمایی برای تشریح انتخاب های شما ارائه شده است که کمک می کند محدوده ی انتخابتان را کمی کوچک تر کنید.

ابتدا لازم است دسته بندی مناسب خود را در نظر بگیرید: کفش پیاده روی ، بوت پیاده روی و یا بوت کوه پیمای. هدف استفاده ی شما تعیین میکند کدام دسته بندی را باید انتخاب کنید.

 

کفش پیاده روی

این کفش ها در مقایسه با بوت، سبک تر و قابل انعطاف ترند، و مراقبت کم تری را تضمین می کنند. ممکن است به فکر یک کفش پیاده روی باشید اگر:

• به پیاده روی های کوتاه در مسیرهای هموار می روید

• بار زیادی با خود حمل نمی کنید

• یک کوهنورد فصلی هستید که مقداری بار همراه می برید و یا به مسیرهای دورتر و پر پیچ و خم نیز می روید. در ایده آل ترین حالت، تا کنون به میزان قابل توجهی کف پا، مچ، ساق و ران هایتان را قوی ساخته اید بنابراین برای محافظت به کفش هایتان متکی نیستید.

در این دسته معمولا شما کفش هایی را می یابید که از پارچه همراه با چرم، جیر، و محافظ مصنوعی ساخته شده اند که ارائه ساختاری محافظ را فراهم می کند و و ویژگی ضد سایش را نیز به کفش می افزایند. متوجه خواهید شد که بعضی از این کفش ها به سادگی نسخه ی بدون ساق چکمه های کوه نوردی قدیمی هستند. اما این مدل ها سبک تر و قابل انعطاف ترند، که اجازه می دهد شما سریع حرکت کنید، اما شما باید از محافظت و ایمنی قوی چشم پوشی کنید.

گذشته از استفاده ی مورد نظر، یکی دیگر از سوال های مهمی که باید از خود بپرسید این است که در چه نوع آب و هوایی قرار است از کفش استفاده کنید. اگر استفاده شما عمدتا در تابستان یا در آب و هوای گرم و خشک است، کفشی سبک با تهویه ی خوب و لایه ی مشبک سوراخ دار، بهترین تنفس را برای پاهایتان فراهم می کند.

در مقابل، اگر پیش بینی می کنید که از کفش خود در آب و هوای مرطوب یا سرد استفاده می کنید، کفش پیاده روی ضد آب بهترین گزینه ی موجود برای شماست. اگر چه شما مجبورید کمی وزن بالاتر را با خود حمل کنید (که درواقع تنها چند گرم است) و در هوای گرم نیز قابلیت تنفس کمتری نصیبتان می شود، همچنان این کفش ها برای روزهای بارانی و زمین های برفی یا گلی مناسبند. این کفش و بوت های پیاده روی بین لایه بیرونی و آستری خود با یک لایه ی PU پوشیده شده اند که رطوبت را بیرون نگه می دارد و همچنان عرق شما را دفع می کند تا جورابهایتان خیس عرق نشوند. این کفش ها معمولا در عنوان خود با 'GTX آورده شده اند که نشان می دهد از فن آوری گورتکس که احتمالا شما در ژاکت اسکی و ضد آب خود دیده اید، بهره می برند. "Outdry" و "eVent" دیگرگزینه های شناخته شده ی ضد آبند. همچنین WP نیز نشانگر ضد آب بودن محصول است.

بوت های پیاده روی

به طور کلی، بوت های پیاده روی بیشتر از کفش پیاده روی حامی و محافظند. گاهی اوقات تنها نسخه های ساق دار کفش های پیاده روی هستند، و گاهی ساختار سخت و محکم تری دارند، که هر دو اینها محافظت بیشتری ارائه می دهد. در عوض، بوت ها سنگین تر از کفش هستند. شما میتوانید بوت را انتخاب کنید اگر:

• قرار است به پیاده روی های طولانی در زمین های ناهموار بروید

• بار نسبتا سنگینی حمل می کنید

• یک مبتدی یا کوهنورد دوره ای هستید که به حمایت بیشتری برای عضلات نه چندان ورزیده ی خود نیاز دارید، و یا اینکه مستعد پیچ خوردگی مچ پا یا زانو هستید.

بوت های پیاده روی نیز مانند کفش های این دسته، معمولا از پارچه همراه با چرم، جیر، و محافظ مصنوعی ساخته شده اند هرچند در مجموع، میزان استفاده ی پارچه در آنها برای افزایش مقاومت و محافظت، کمتر است. گزینه های تمام چرم نیز در دسترس هستند و شما خواهید دید که ضربه گیر انگشتان و بند کامل و یا تکه ای (نواری از پلاستیک یا مواد بسیار مقاوم در برابر سایش که لایه ی رویین را بخ دخن کفش متصل می سازد) در این مدل ها معمول است. همچنین محافظ کف پای بهتری در این مدل ها خواهید که معمولا به شکل صفحه ی بسیار سبک در قسمت کفی جلوی پا قرار دارد و از بروز کوفتگی جلوگیری می کند. همچنین درصد بالایی از بوت ها در این دسته بندی ضد آب هستند که نشانگر این واقعیت است که شما به احتمال زیاد قرار است از آنها در سفرهای چند روزه با آب و هوای متغیر استفاده کنید.

بوت های کوه پیمانی طولانی

سفرهای چند روزه با پیاده روی طولانی و حمل بار سنگین به بوت های های کوه پیمایی احتیاج دارد. آنها بسیار محکم و مقاومند و برای انواع زمین ها و شرایط آب و هوایی مناسب می باشند. این بوت ها ساق بلندتر و سخت تر از بوت های پیاده روی اند، که این بدان معناست که محافظت و ایمنی بیشتری ارائه می دهند، همچنین لایه بیرونی آنها نیز ضخیم تر و قدرتمند تر است که محفاظت سراسری بیشتری تامین می کند. اغلب آنها تسهیلات اتصال به کفش های زمستانی یا کرامپون ها را نیز دارا هستند. در عوض از آنجایی که این بوت ها سنگین ترند، ممکن است شما بخواهید بررسی کنید که چگونه قرار است از آنها استفاده کنید، و بر این اساس انتخاب نمایید. به خاطر داشته باشید این بوت ها بر خلاف بسیاری از کفش ها و بوت های پیاده روی، اغلب نیاز به استراحت های دوره ای بین راه دارند. اکثر کارشناسان حداقل دو هفته پوشیدن مدام بوت ها را برای اطمینان از اینکه شما سفر بلندتان را با پاهای خونین یا جریحه دار به اتمام نمی رسانید، توصیه می کنند.

گزینه های دیگر

چکمه های کوهنوردی برای استفاده در شرایط بسیار دشوار و محیط کوهستان و ارتفاعات طراحی شده است، و ساختار آنها بلندتر، محکم تر (برای استفاده با کرامپون)، دارای لایه ی بیرونی نفوذ ناپذیر، عایق، و آستری قابل جدا شدن است. اگر به یخ نوردی، عبور از رودخانه های یخی و یا کوهنوردی در زمستان می روید، این بوت ها حتی بیش از نیاز شما را تامین می کنند.

کفش قله ترکیبی از کفش پیاده روی و کوهنوردی است و از قدیم توسط کوه نوردان برای عبور از سخره ها و سنگلاخ ها مورد استفاده قرار می گرفت. آنها اغلب دارای بند مدل های کوه نوردی (بندی که برای کنترل بهتر تا پایین انگشتان کشیده شده است)، ضربه گیر جلوی پا و کفی پلاستیکی چسبنده برای عبور راحت تر از روی سنگ ها هستند . این لاستیک چسبنده نرم تر و کم دوام تر است، بنابراین برای پیاده روی های طولانی لایه بیرونی برای خراب شدن مستعد تر است.

بسیاری از کفش های رودخانه و صندل ها محفاظت لازم برای پیاده روی های جانبی در طول سفر،قایق سواری و یا عبور از دره های میان رودخانه را فراهم می کنند. همچنین حفاظت کافی پنجه ی پا، اندازه ی مناسب و گرم و نرم، و قابلیت زهکشی را دارا می باشند. لایه بیرونی در این کفش ها اغلب ترکیبی از لاستیک چسبنده برای کشش بر روی سنگ های خیس و لاستیک سخت تر برای دوام بهتر است.

کفش مناسب را انتخاب کرده اید، سایز مناسب چطور؟

از آنجایی که زمان زیادی را با کفش و بوت پیاده روی میگذرانید، اندازه ی آن حتما باید مناسب باشد. هنگامی که کفش یا بوت خود را تهیه می کنید، لازم است پیش از خروج از منزل و پیاده روی، با آن قدم زده باشید. سعی کنید این کار را در اواخر روز و یا بعد از فعالیت فیزیکی انجام دهید، زیرا پای شما پس از یکروز فعالیت، همانطور که پس از پیاده روی، متورم می شود. در اینجا چند نکته که باید در نظر بگییرید ذکر شده است:

• هنگامی آن را می پوشید (فراموش نکنید که حتما جوراب مخصوص کوهنوردی خود را به پا کنید)، شما باید فضای کافی در قسمت انگشتان احساس کنید. نباید احساس فشار از دو طرف جلوی پا داشته باشید و همچنین نباید طوری باشد که حس کنید پایتان در کفش شناور است.

• یک راه خوب برای تست کردن طول کفش این است که صاف در کفش با بندهای باز بایستید و سپس پایتان را به سمت جلو سر بدهید تا زمانی که جلوی کفش را لمس کند. شما باید قادر باشید به راحتی انگشت اشاره خود را بین پاشنه پا و پاشنه کفش قرار دهید.

• هنگامی که بند کفش خود را می بندید، باید به اندازه کافی احساس راحتی و دنج بودن داشته باشید که بتوانید انگشتان خود را در کفش خم کنید و حس نکنید پای شما به سمت جلو کفش سر می خورد. با این حال، نباید داخل کفش آنقدر کیپ و گرم باشد که جریان هوا متوقف شود و سبب بروز تاول شود.

• همچنین هنگام راه رفتن نباید پاشنه ی شما بلند شود و یا بلغزد. کفش گشاد نه تنها خطر ابتلا به تاول های دردناک را افزایش می دهد، بلکه اگر کفش از پای شما در بیاید، می تواند منجر به آسیب جدی در زمین های ناهموارشود.

 

شاید هیچ گزینه ی "کامل"ی وجود نداشته باشد

گاهی اوقات شما بیش از این ها نیاز دارید. ممکن است که یک مدل کفش تمام نیازهای شما را برآورده نکند. ممکن است تا محل کمپینگ خود را با چکمه های پیاده روی طی کنید و سپس برای پیاده روی های کوتاه از کمپ کفش سبک تری بپوشید. و یا ممکن است با کفش پیاده روی به دره ی باریکی برسید و بخواهید برای عبور از رودخانه ی عمیق از صندل مخصوص رودخانه استفاده کنید و سپس از یک صندل فنی برای رفتن به عمق آبی که تا کمر است. اگر بودجه ی شما اجازه می دهد، دو جفت کفش بخرید. اگر بودجه ی شما کافی نیست، تصمیم بگیرید چه نوع فعالیتی برای شما در اولویت است و آن را بیشتر انجام می دهید. در هر حال هر کفشی که دارید، به دل طبیعت بزنید و لذت ببرید.

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه