برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

پاک سازی آب در طبیعت

پست شده در2 سال ها گذشته

 پاک سازی آب در طبیعت

دسترسی به آب تمیز و یک برنامه ی آبرسانی برای یک کمپینگ موفق و یا سفر با کوله پشتی ضروری می باشد.

برای تفریح خارج از منزل، ما به مقدار قابل توجهی آب (حداقل دو لیتر در روز) برای سالم ماندن نیاز داریم. متاسفانه، منابع آب سر راه اغلب آلوده هستند و آشامیدن از آنها می تواند ایده ی بدی باشد. آب غیر قابل شرب حتی در نزدیکی منبع آب حیاط، از طریق حیوانات اهلی یا وحشی، و یا بهداشت ضعیف یک کشور در حال توسعه، می تواند آلوده شده باشد.

حمل آب مورد نیاز برای سفرهای بیش از یک یا دو روز گزینه ی مناسبی نیست، بنابراین شما به تصفیه ی آب موجود برای مصرف ایمن نیاز دارید. حتی اگر آب تمیز و شفاف به نظر می رسد، ممکن است پر از میکروب باشد.

 

دشمن

بارزترین استفاده از سیستم تصفیه آب برای مقابله با آلودگی هاییست که قابل مشاده اند، مانند آشغال و رسوبات شناور در آب. این کار زمانی که شما از آب راکد استفاده می کنید، ضروری است، چرا که ممکن است گل و لای و یا دیگر ذرات درشت معلق در آن باشند.

اما حتی اگر منبع آب شما آب جاری شفاف و تمیزی به نظر می رسد، نمی توانید مطمئن باشید که برای نوشیدن مناسب است. برای اطمینان از اینکه آب برای نوشیدن سالم است، باید سه عامل اصلی را از بین ببرید: انگل ها، باکتری ها و ویروس ها. آنها عامل پایان کابوس وار بسیاری از سفرها با دردهای گوارشی هستند. در اینجا به صورت مختصر به شما گفته خواهد شد که هر کدام از آنها دقیقا چه هستند و چگونه می توان آنها را مدیریت کرد:

  • انگل ها: انگل ها موجودات میکروسکوپی به قطر 5-500 میکرون هستند. دو نوع شناخته شده ی آنها کریپتوسپوریدیوم و ژیاردیا می باشند.
  • باکتری: موجودات زنده میکروسکوپی به قطر 0.2- 2.0 میکرون هستند. دو نوع شناخته شده ی آنها سالمونلا و ای کالی هستند.
  • ویروس ها: ویروس ها میکروب های عفونی به قطر .004 - 0.1 میکرون هستند. آنها بسیار کوچکتر از انگل ها و باکتری ها می باشند، و از بین بردن آنها در آب نیز دشوار تر است. فیلترها ی تصفیه آب به اندازه کافی توانایی به به دام انداختن آنها را ندارند.

 

انواع سیستم های تصفیه

هنگام انتخاب یک سیستم برای پاکسازی آب برای نوشیدن ایمن، به طور کلی شما بین فیلتر آب و تصفیه آب حق انتخاب دارید.

فیلترهای آب

فیلتر آب نه تنها رسوب و آثار مخروبه را حذف می کنند، بلکه به اندازه کافی برای جلوگیری از عبور انگل ها و باکتری ها مناسبند. برخی از فیلترهای آب یک عنصر زغال چوب در فیلتر کارتریج خود دارند که بو و یا طعم خاص آب را نیز از بین می برد. با این حال، ویروس ها آنقدر کوچکند که از منافذ اغلب فیلترها عبور می کنند، بنابراین اگر باور دارید درون آب ویروس وجود دارد، این روش کافی نمی باشد.

• مزایا: حذف رسوبات، انگل ها، باکتری ها؛ امکان بهبود طعم، ایده آل برای آب راکد.

• معایب: ویروس را حذف نمی کند

 

انواع کلی فیلترهای تصفیه آب:

فیلتر پمپی

فیلتر پمپ و تصفیه یک روش وابسته به انسان برای پاکسازی و تصفیه آب می باشد. این بدان معنی است که از هیچ نوع باتری یا سوختی استفاده نمی شود، فقط نیروی انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود این که استفاده از آنها رایج است، اشکالاتی نیز دارند: تعداد قطعات متحرک احتمال خرابی تجهیزات را افزایش می دهد و لوله های فیلتر و یا قطعات به کار رفته در آن، اگر آب بسیار سرد را تصفیه کنید، یخ می زنند. همچنین، قرار دادن پمپ استفاده شده در کوله می تواند محتویات آن را خیس کند، بنابراین قبل از قرار دادن آن در کوله ی خود مطمئن شوید که پمپ کاملا خالی است، و یا یک کیسه خشک جدا برای جاسازی آن همراه آورید.

• مزایا: سریع، استفاده آسان ، موثر

• معایب: ممکن است بشکند، نیاز به تمیز کردن/ نگهداری به طور منظم

فیلتر جاذبه

فیلتر وابسته به جاذبه، گزینه ی " نصب و فراموش کن " را برای تصفیه آب ارائه می دهد. هنگامی که کیسه آب را با آب منبع خود پر کردید، کافیست آن را از یک باتوم، درخت یا شی بلند آویزان نمایید تا نیروی جاذبه آب را از طریق یک فیلتر / تصفیه کننده از کیسه ی کثیف به یک کیسه مجزا و پاک، انتقال دهد و آب پاک شود. فقط توجه داشته باشید که فیلتر جاذبه نیازبه دقت دارد تا کیسه ی کثیف و کیسه ی تمیز اشتباهی جا به جا نشوند.

• مزایا: ساده، بهترین گزینه برای گروه های بزرگ

• معایب: باید پیگیر کیسه ی "تمیز" و "کثیف" باشید. فیلتر گهگاه نیاز به تمیز کردن دارد.

بطری های دارای نی و یا درب فیلتر دار

بعضی از بطری ها با یک فیلتر تصفیه کننده ی آب همراه گشته اند که یا بخشی از درب بطری است و یا به صورت نی درون بطری قرار داده شده است. کاربر بطری را از آب پر می کند و آب حین مصرف از فیلتر تصفیه عبور می کند. به طور کلی، این یک راه سریع و بی دردسر است که به سادگی تنها با پر کردن بطری از آب انجام می شود. با این حال، بدیهی است که این گزینه برای گروه های بزرگ مناسب نیست، و شما نمی توانید مقادیر زیادی از آب را از این راه تصفیه کنید. منابع آب باید در طول سفر به راحتی در دسترس شما باشند.

• مزایا: ساده، ارزان

• معایب: راه حل تک کاربر، فقط به اندازه ی یک بطری آب را در یک زمان واحد تصفیه می کند.

نکاتی برای خرید

هنگامی که در جستجوی سیستم های تصفیه اید، ممکن است بخواهید معیارهایی را برای ارزیابی بر اساس نیازهای خود در نظر بگیرید، از جمله:

• ظرفیت یا خروجی (به عنوان مثال با چه سرعتی می تواند یک لیتر آب را تصفیه کند)

• عمر کارتریج (چند لیتر/ گالن آب را می تواند تصفیه کند پیش از آنکه نیاز به جایگزین داشته باشد)

• وزن و اندازه ی سیستم

تصفیه کننده ی آب

هنگام مواجهه با آبی که باید از ویروس ها و همچنین انگل ها و باکتری ها پاک شود، شما به یک دستگاه تصفیه آب نیاز دارید. فیلترها ویروس ها را از بین نمی برند چرا که آنها آن قدر کوچکند که از منافذ فیلتر عبور می کنند. سیستم های تصفیه آب با استفاده از مواد شیمیایی و یا نور UV قادر به نابود کردن تمام عوامل بیماری زا (انگل، باکتری و ویروس) که در آب یافت می شود می باشند. برخی سیستم های تصفیه آب همچنین دارای یک فیلتر برای از بین بردن رسوبات یا مواد ته نشین شده در آبند.

جنبه ی منفی این سیستم ها این است که مواد شیمیایی طعم یا بوی آب را عوض می کنند و نیز لازم است پیش از مصرف آب با خیال راحت، مدتی صبر کنید. بعضی مدل ها و سایر گزینه های الکترونیکی نیاز به باتری دارند که می تواند در بلند مدت گران قیمت تمام شود. اگر از یک منبع آب راکد استفاده می کنید ممکن است آب پیش از تصفیه به عبور از فیلتر نیز نیاز داشته باشد اما برای آب جاری تصفیه کننده کافی است.

• مزایا: پاکسازی کامل آب از همه ی عوامل بیماری زا، از جمله ویروس ها. جمع و جور، راحت و با استفاده ی نسبتا آسان

• معایب: بسته به نوع سیستم، ممکن است سرعت آن کند باشد و به اندازه ی فیلترها بادوام نباشند (قرص ها تمام و یا در نهایت تاریخ انقضایشان می گذرد، باتری ها تخلیه می شوند).

قطره و یا قرص های پاکسازی شیمیای

قرص و قطره های شیمیایی یک انتخاب عالی برای مواقعیست که وزن کوله اهمیت دارد یا برای مسافرانی که با کوله پشتی های فوق سبک راهی می شوند. قرص فضای کمتری در کوله پشتی می گیرد و وزن بسیار کمی هم دارد، که این هر دو مزایای بزرگی هستند. بیشتر افراد از همراه بردن قرص و یا قطره به عنوان یک پشتیبان نیز استقبال می کنند و همچنین آنها گزینه ی خوبی برای قرارگیری در کیت کمک های اولیه می باشند. اگر شما از این گزینه ها استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که مدت زمان کافی را تا ضد عفونی کامل آب برای آنها در نظر می گیرید.

• مزایا: کاملن قابل اعتماد، ساده ترین راه حل

• معایب: مقداری زمان مورد نیاز است تا مواد شیمیایی در آب بمانند؛ طعمی که برخی (نه همه) قرص ها باقی می گذارند، تمام می شوند.

جوشاندن آب

در نهایت، شما همیشه می توانید آب را بجوشانید تا پاک شود. این راه حل قدیمی اشکالاتی هم دارد، اینکه نمی تواند در طول راه انجام شود، به مقدار زیادی سوخت احتیاج دارد (که شما باید آن را هم با خود حمل کنید) و همچنین به زمان برای به جوش آمدن آب نیاز دارد. این می تواند در ارتفاعات مشکل ساز باشد، چرا که آنجا به جوش رساندن آب سرد و منجمد به وقت و سوخت دوچندانی نیاز دارد.

• مزایا: بسیار موثر

• معایب: زمان بر، مصرف سوخت بالا، در طول راه عملی نیست

هشدار

داشتن برنامه پاکسازی آب و تجهیزات مناسب برای سفر موفقیت آمیز بسیار مهم است. برای هر کدام از گزینه های تصفیه آب که بهتر با نیازهای شما هماهنگ است، همیشه ابتدا دستورالعمل را بخوانید و برای آشنایی کامل با سیستم تصفیه ای که انتخاب کرده اید زمان کافی صرف کنید. این آشنایی شامل نحوه ی استفاده، تمیز کردن، نگهداری و تعمیر سیستم تصفیه شما می شود. در نظر گرفتن زمان برای مراقبت و تمیز کردن سیستم تصفیه ، طول عمر آن را افزایش می دهد و آب آشامیدنی سالم را به شما عرضه می کند. بسته به اینکه از چه سیستمی استفاده می کنید، داشتن یک یدکی همیشه به نفع شما خواهد بود.

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه