برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

چگونه روشنایی کمپینگ را انتخاب کنیم

پست شده در2 سال ها گذشته

چگونه روشنایی کمپینگ را انتخاب کنیم؟

شب مانی در طبیعت را همه باید تجربه کنند. در جوار آتش و خنده های دوستان، دوستی های واقعی شکل می گیرند.

با وجود اینکه شب می تواند جادویی و اسرار آمیز باشد، تاریکی می تواند حرکت را مشکل سازد. برخورد به صندلی ها و جستجوی مدام در کوله می تواند واقعا آزاردهنده باشد. چراغ ها از ضروریات کمپینگ برای روشن کردن مسیر هستند. در این مقاله انواع مختلف چراغ و چگونگی انتخاب محصول مناسب برای نیازهای شما بیان شده است. این چراغ ها همچنین برای خانه در مواقع اضطراری و در کیت بقا قابل استفاده هستند.

به چه نوع نوری نیاز دارم؟

لوازم روشنایی در فضای باز به سه دسته اصلی تقسیم شده اند: چراغ قوه، هدلامپ (چراغ پیشانی) و فانوس. در حالی که چراغ قوه و هدلامپ ها امروزه همه با باطریکار می کنندو نورشانLED است ، فانوس ها ازین نظر که در کنار مدل های باطری خور برخی مدل ها همچنان با گاز و نفت کار می کنند، منحصر به فردند.

ما بیشترین آشنایی را با چراغ قوه ها داریم. آنها تا حد زیادی در امکانات و قابلیت هایشان متفاوت هستند، برخی از مدل های آنها حتی بیشتر از چراغهای جلو خودرو شما نور می دهند. به طور کلی، چراغ قوه ها "پرتاب کنندگان" نور مستقیم هستند. این به این معنیست که آنها در پرتاب نور با فاصله طولانی در یک جهت خاص بسیار خوب عمل می کنند. مدل های هستند که برای روشن کردن منطقه ای گسترده در مقابل فرد بهترند، اما آنها نیز هنوز این مشکل را دارند که دو جهته نیستند. استفاده از چراغ قوه راحت و آسان است و مدل های با کیفیت ارزان قیمت نیز وجود دارند.

هدلامپ دقیقا چیزیست که از اسمش پیداست: چراغی که روی سر نصب می شود. این چراغ ها برای استفاده ی شخصی فوق العاده اند. آنها می توانند در عین سبک وزنی مقدار نور مناسبی را تامین کنند، همچنین قادرند نور را پرتاب و پخش کنند و بسیار ارگونومیک می باشند. با این حال برای روشن نگه داشتن اردوگاه چندان مناسب نیستند چرا که نمی توانند نور 360 درجه را فراهم کنند، و نور پیشانی شما کسی را که با او در حال صحبت هستید آزار می دهد. هدلامپ بهترین گزینه برای استفاده ی شخصی و نه گروهیست.

فانوس ها برای تامین روشنایی مناطق وسیع بدون استفاده از دست بسیار مفیدند. به طور کلی آنها نور پخش 360 درجه ای و بدون استفاده از دست را ارائه می دهند. در حالی که برخی از فانوس ها ویژگی پرتاب نور را نیز دارند، توانایی آنها اغلب کمتر از چراغ قوه یا هدلامپ است. فانوس ها در اندازه های مختلف تولید شده اند که مدل های بزرگتر برای حمل با ماشین و مدلهای کوچکتر برای حمل پیاده مناسبند. فانوس ها ازین جهت که در مدل های گازی و الکتریکی موجودند، منحصر به فردند.

 

فانوس های گاز سوز

فانوس های گاز سوز برای مواقعی که وزن چندان اهمیتی ندارد و نور بیشتری مورد نیاز است، بهترین هستند. فانوس های گاز سوز در دو مدل موجودند: سوخت مایع و گاز. سوخت مایع یا الکل همان سوختیست که در بسیاری از اجاق های پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد، و فانوس پروپان با سوخت مشابه بسیاری از اجاق های کمپینگ عمل می کند. فانوس سوخت مایع برای طبیعت روشن ترین است، و البته سنگین ترین و گران قیمت ترین. بسیاری از فانوس های سوخت مایع نور کافی برای روشن کردن کل اردوگاه را تامین می کنند و معمولا قابل تنظیمند، بنابراین شما می توانید میزان روشنایی را به میل خود تنظیم نمایید. از معایب این سیستم احتمال بیرون ریختن سوخت مایع و نیاز گهگاه به پر کردن آن با پمپاژ است.

فانوس گازی از فانوس سوخت مایع در زمینه ی روشنایی یک گام عقب تر است، اما آنها معمولا قیمت و وزن کمتری دارند. استفاده از این فانوس ها بسیار آسان است؛ شما به سادگی پیچ فانوس را به سمت سوخت می پیچانید و آن روشن می شود. هر دو مدل فانوس های گاز سوز از یک کلاهک توری استفاده می کنند. اینها کیسه های پارچه ای کوچک هستند که آتشخان را در بر می گیرند و برای تولید نور ضروری اند. در حالی که کلاهک های توری امروزه با دوام ترند، قطعا ارزش این را دارند که یک یا دو عدد یدک در سفرهای خود حمل کنید. یک فن دیگر این است که فانوسی با سوخت مشابه سوخت اجاق گاز خود انتخاب انتخاب کنید. به این ترتیب لازم نیست با سوخت های متعدد مجهز شوید.

 

این مهم است که توجه داشته باشید هیچ یک از این فانوس ها نباید در فضاهای بسته استفاده شوند. آنها فقط برای استفاده در مناطق خوش تهویه هستند. آنها همچنین مقدار زیادی گرما تولید می کنند و باید مراقب مواد قابل اشتعال، کودکان و حیوانات خانگی در اطراف آنها باشید.

فانوس های برقی

فانوس های برقی همه از این جهت که از یک منبع برق برای تامین برق لامپ LED استفاده می کنند، مشابه هستند. تفاوت آنها در نوع منبع نور و اندازه و وزن آنها است. فانوس های برقی می توانند با باتری های قلیایی، باتری های قابل شارژ، و یا حتی یک منبع برق بیرونی کار کنند. اندازه های این فانوس ها از مدل هایی که در جیب جا می شوند تا مدل هایی به بزرگی یک گالن، متغیر است.

باتری های قلیایی شناخته شده ترین منبع قدرتند. آنها نسبتا ارزان و قابل اعتمادند و هنگامی که خالی می شوند به آسانی قابل تعویض می باشند. نقطه ضعف این منبع قدرت هزینه ی اضافه ایست که برای جایگزینی باتری های مرده استفاده می شود.

به طور کلی، فانوس های برقی عالی هستند، چرا که بادوام، مقاوم، سبک، ارزان و بی خطرند. بسیاری از فانوس ها دارای حالت های مختلفند که اجازه می دهد شما روشنایی فانوس را با نیاز خود هماهنگ کنید. از سوی دیگر، حتی بزرگترین فانوس برقی ، روشنایی همتای بنزینی خود را ندارد. فانوس برقی انتخاب خوبی برای هوای سرد نیست چرا که واکنش شیمیایی تولید برق که در باتری صورت می گیرد (چه قلیایی و یا قابل شارژ) با دمای پایین هوا به تاخیر می افتد.

نکاتی برای خرید

لومن

واحد اندازه گیری نور، لومن است؛ هرچه لومن بالاتر باشد میزان روشنایی بیشتراست. به طور کلی، لامپ های پرنور تر انرژی بیشتری مصرف می کنند، بنابراین بیشتر مدل ها حالت های متعدد و سطوح مختلف روشنایی را ارائه می دهند. برای فانوس، لومن از حدود 40 شروع می شود و می تواند تا 700 لومن برای پرنورترین حالت ادامه یابد. بیشتر فانوس ها در محدوده 150تا 350 لومن ارائه می دهند. تنها برای پرسه زدن در اطراف اردوگاه در شب 100 لومن کافی است.

درواقع چند لومن احتیاج دارید؟

• کمتر از 100 لومن برای روشنایی یک چادر مناسب است

• حدود 200 لومن برای اطراف چادر خوب خواهد بود

• دبیش از300+ لومن برای شب نشینی در اردوگاه

 

اندازه و وزن

بدون قاعده ی مشخصی، به طور کلی اندازه و وزن یک فانوس با نور خروجی آن متناسب هستند. لامپ های کوچکتر برای سفرهای پیاده مناسب اند، چرا که نور کمی دارند و وزن آنها تنها چند گرم است. نور کم برای خوردن یک وعده غذایی در راه و یا مطالعه در چادر کافی است. از سوی دیگر، فانوس گازسوز بزرگتر وزن بیشتری دارند اما قادرند نور کل یک اردوگاه و بزم شبانه را تامین کنند.

 

زمان کارکرد

زمان کارکرد مدت زمانیست که شما انتظار دارید چراغ بر اساس سوخت یا باتری مصرفی خود، روشنایی تولید کند. به یاد داشته باشید که این زمان تقریبی است و می تواند متغیر باشد.

ضد آب بودن

مدل های اندکی از فانوس یا چراغ ها به طور کامل ضد آبند اما بسیاری از آنها در برابر آب و پاشیدن آن تا حدودی مقاومند. استاندارد نشان حفاظت بین المللی (International Protection Marking)، این بینش را که چراغ شما چه میزان مقاومتی دارد برای شما فراهم می کند. به طور کلی، IPX-0 به معنی این است که چراغ هیچ مقاومتی در برابر نفوذ آب ندارد، در حالی که IPX-8 تضمین می کند که چراغ تا عمق 3 متر غوطه وری در آب همچنان مقاوم بماند. برای استفاده ی معمولی در فضای باز، IPX-4 کافی است. این سطح در برابر پاشیدن آب از هر جهتی محافظ است.

ویژگی های مهم دیگر

• از ویژگی های کاربردی بودن چراغ دارا بودن حلقه، قلاب، و یا گیره است که به شما اجازه می دهد فانوس خود را از درخت یا باتوم و یا حتی درون چادر بیاویزید.

• از دکمه های ساده و عملکرد آسان نباید گذشت. دفعات بی شماری پیش خواهد آمد که می خواهید چراغ خود را در تاریکی و پایان یک روز طولانی روشن کنید. زمان آن نیست که دنبال دکمه های کوچک بگردید یا برای روشن کردن چراغ رمزهای متفاوت وارد کنید.

• پایه ی عریض و قابل تنظیم فانوس را ثابت نگه می دارد و اجازه می دهد فانوس در زمین های ناهموار نیز بایستد.

• ویژگی های دیگری که باید در نظر بگیرید عبارتند از: توانایی شارژ دستگاه های دیگر، حالت چراغ قوه، و توانایی جمع شدن آن برای حمل در کوله.

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه