برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

پخت و پز در زمستان

پست شده در2 سال ها گذشته

پخت و پز در زمستان


هیچ چیز بیشتر از یک ماجراجویی روزانه در فضای باز اشتها را باز نمی کند؛ و هیچ چیز بهتر از یک وعده غذا در طبیعت برای تسکین آن وجود ندارد. برند سوئدی پریموس درسراسر جهان با اجاق گازهای قابل حمل خود برای فضای باز شناخته شده است. در این قسمت، یوهان اسکولمن (Johan Skullman)، کارشناس بقا و عضوی از تیم آزمایش پریموس، راهکارها و ترفندهایی برای زنده ماندن و لذت بردن از یک وعده غذایی در فضای باز و در هوای سرد زمستان را ارائه می دهد.

راه انداختن یک اجاق گاز در زمستان کمی مهارت می طلبد. اما مشکلات غیرقابل حل نیستند: فقط باید بدانید که چه باید بکنید و موانع را که از سرما، باد و شرایط دشوار برمی آیند، به آسانی از سر راه بردارید. در زیر محصولات مناسب منتخب برای یک زمستان سخت معرفی شده اند.

 

در برابر باد پناه بگیرید

بادهای شدید می توانند پخت و پز را دشوار کنند. بنابراین، شما باید در برابر باد از کلبه، سنگ و یا درختان تنومند برای پناه بهره بگیرید. یکی دیگر از گزینه ها برای محافظت از اجاق گاز در برابر باد، مانع مصنوعی ساخته شده از برف است. اگر برف برای ساخت آن مناسب است به راحتی می توانید با یک بیل آن را بسازید.

ممکن است فکر کنید که می توانید در چادر خود آشپزی کنید. اکثر تولید کنندگان چادر و یا اجاق گاز به وضوح می گویند: این کار مطلقا ممنوع است. چرا؟ به دلایل مسئولیتی: ممکن است به خودتان صدمه بزنید و یا حتی جانتان را از دست بدهید. با نگاهی به گذشته موقعیت های بسیاری را به یاد می آورم که هیچ گزینه دیگری غیر از پخت و پز در چادر را نداشتیم. با این حال، پخت و پز در داخل چادرهمیشه باید آخرین گزینه باشد و این مهم است که واقعا بدانید چه باید انجام دهید. هنگامی که از چادر سرپوشیده برای پناهگاه استفاده می کنید، مطمئن شوید که واقعا در استفاده از اجاق گاز خود با تجربه و ماهرید، همچنین 100٪ هشیارید و اقدامات احتیاطی را رعایت نموده اید:

• با کندن یک حفره در برف درون چادر سرپوشیده آغاز کنید

• مطمئن شوید که تهویه کافی وجود دارد.

• نگاهتان به اجاق گاز باشد، و هرگز اجازه ندهید که از دید شما خارج شود

همه چیز به تهویه برمی گردد

تهویه ضعیف درون چادر به سرعت منجر به افزایش خطر مسمومیت مونوکسید کربن می شود: خواب آلودگی یکی از نشانه های مسمومیت با مونوکسید کربن است. اگر چند نفری همراه هم هستید، با دقت یکدیگر را تماشا کنید. اگر تنها هستید، باید در صورت امکان از استفاده از اجاق گاز داخل چادر جلوگیری کنید. اولین نشانه ی وجود مقادیر بالای مونوکسید کربن این است که معمولا شعله شروع به پریدن( خاموش و روشن شدن) می کند. با قرار گرفتن اجاق گاز درون حفره، این نشانه به دلیل کمبود اکسیژن حتی زودتر ظاهر خواهد شد. و قطعا این نشانه ی بدی نیست... بلکه نجات دهنده ی زندگیست. اگر اجاق شما به پت پت افتاد بلافاصله آن را خاموش کنید و چادر خود را کامل باز کنید تا هوا وارد آن شود. همه چیز به تهویه بر می گردد.

چادرهای سبک معمولا از پارچه های مصنوعی ساخته شده اند- و همه ی آنها بسیار قابل اشتعال اند. بنابراین، شما باید مطمئن شوید که اجاق گاز در جایی ثابت (مثلا بر روی یک تخته چوبی) قرار داده شده است و هیچ چیز قابل اشتعالی مانند کاغذ، کاپشن پر، کیسه خواب و غیره نزدیک آن نباشد.

انتخاب و حمل سوخت

سوخت مورد علاقه من کپسول گاز مایع است. استفاده از آنها راحت است و از بیشترین انرژی و کمترین دود اگزوز برخوردار می باشند. بنابراین هر زمان که آنها در دسترسند از آنها برای پخت و پز استفاده می کنم. با این حال، این گاز مایع یک نقطه ضعف بزرگ دارد: ممکن است برای استفاده از آن بیش از حد سرد باشد. گاز مایع فشرده دیگر تبخیر نمی شود. در بسیاری از اجاق ها، وارونه کردن کارتریج به دلیل احتمال اشتعال شعله که می تواند آسیب های جدی وارد کند و یا منجر به سوختن چادر شود، گزینه ی مناسبی نیست. اینکه کپسول گاز شما گرم بماند (داخل ژاکت و یا کیسه خوابتان) ، کمک خواهد کرد اما فقط تا حد کمی. شما همچنین باید از ترکیب های گازی که حاوی درصد بالاتری از پروپان است استفاده کنید چرا که در دماهای پایین بهتر تبخیر می شود. گزینه های بهتر سوخت های مایع، گاز سفید، بنزین و نفت سفید هستند و اگر هیچ کدام در دسترس نبودند، از دیزل استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که اجاق گاز شما واقعا می تواند آن را بسوزاند.
 

برف همان آب یخ زده است

واضح است که شما نمی توانید تمام آب مورد نیاز خود را برای یک سفر زمستانی به همراه آورید. شما باید برف یا یخ را ذوب کنید. برای ذوب برف به اجاق گاز ، یک ظرف بسیار بزرگ از برف و صبر نیاز دارید. هر چه برف سفت تر باشد، ذوب آن مدت بیشتری طول می کشد. اگر از یخ استفاده می کنید، سعی کنید آن را قبل از قرار دادن در ظرف برای ذوب خورد کنید. سطح بیشتری از تکه های کوچک یخ سریع تر از یک توده ی بزرگ یخ ذوب می شود.

     

در انرژی صرفه جویی کنید و گرم بمانید

هنگامی که آب را جوش آوردید، باقی مانده ی آن را دور نریزید. بقیه ی آن را در بطری آب و یا ظرف غذای خود بریزید تا از سرما مصون بماند. بعدا می توانید از آن برای تهیه وعده غذایی بعدی و یا نوشیدنی گرم استفاده کنید. همچنین می توانید از ظرف آب داغ به عنوان سیستم گرمایشی داخل کیسه خواب وقتی که شب را بیرون می مانید، استفاده کنید. بطری آب جوش را پایین کیسه خواب خود قرار دهید و در چند ساعت بعدی پاهای شما گرم خواهند ماند.

نوشیدن زیاد در دماهای پایین ضروری است. و این فقط درباره ی نوشیدنی گرم نیست، بلکه کلا مصرف مایعات اجباریست: تنفس در هوای سرد موجب خشکی مداوم گلو می شود. علاوه بر این، عطش شما به طرز قابل توجهی در هوای سرد کاهش می یابد. پس بدن شما باید از کم آبی مصون بماند چرا که این فرآیند خطر سرمازدگی و هیپوترمی را دربر دارد.

با وجود تمام این خطرات و نکاتی که باید در نظر بگیرید، سفرهای زمستانی بسیار با ارزشند. طبیعت سرسخت تر و خلوت تر است و می توانید ذهن خود را کامل پاک کنید. امتحان کنید!

 

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه