برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

چگونه کوله ای سبک ببندیم؟

پست شده در2 سال ها گذشته به همراه

هنگامی که به حمل کوله پشتی در طول سفرهای چند روزه و در زمین های ناهموار می رسیم، کاهش وزن کلی به کم تر از 9 کیلو برای گشت و گذارهای آخر هفته و کمتر از 13 کیلو برای سفرهای طولانی تر، مزایای زیادی به همراه دارد. بار سبک یا فوق سبک به معنی تاول، آسیب و درد کمتر است و این امکان را که با کفش سبک رانینگ به جای چکمه های کوه نوردی سنگین به پیاده روی بروید، فراهم می سازد (نیم کیلو اضافه شده به پا معادل دو و نیم کیلو اضافه شده به کوله ی شماست). شما می توانید آزادانه تر کاوش کنید، و با سرعتی بیشتر مسافت بیشتری را بپیمایید.

بنابراین، دقیقا چگونه بار خود را سبک کنید؟ موثر ترین راه این است که از پایه شروع کنید، اقلام ضروری که در بیشتر مواقع نمی توانید بدون آن ها سفر کنید: کوله پشتی، سقف پناه، و وسایل خوابتان.

کوله ی خود را خردمندانه انتخاب کنید

به عنوان یک قاعده کلی، اگر قصد دارید چند کیلو از وزن بار خود بکاهید، اولین قدم این است که وزن و سایز کوله ی خود را کاهش دهید. به طور کلی، نباید یک کوله پشتی که بیش از 1.5 تا 2 کیلو وزن به بارتان اضافه می کند، داشته باشید. کاهش وزن می تواند هم با کاهش سایز کوله پشتی و هم با انتخاب کوله ای با ساختار بسیار سبک (جنس سبک تر، جیب و زیپ کمتر، و غیره) صورت بگیرد. اگرشما کمتر از 7-10 کیلو حمل می کنید، یک کوله پشتی بدون فریم در نظر بگیرید و در این صورت قادر خواهید بود وزن کوله پشتی خود را به زیر یک کیلو کاهش دهید.

اما وزن تنها ملاک در انتخاب یک کوله پشتی نیست. کوله پشتی فریم دار که به توزیع وزن بار کمک می کند شود و فشار را از روی شانه های بر می دارد، اغلب نسبت به کوله های خیلی سبک بی فریم بند های پهن تر و راحت تری دارند، و بسیاری از آن ها همچنین های تهویه ی قدرتمندی را شامل می شوند. به نظر برخی از افراد یک کوله پشتی بزرگتر کمتر دست و پا گیر است و با محفظه اصلی پربار و لوازم آویخته شده از بندهای بیرونی کوله، حتی بهتر از کوله پشتی کوچک تر روی پشت تنظیم می شود.

برخی از کوه نوردان البته کوله پشتی فوق سبک بدون فریم را ترجیح می دهند چرا که آن ها را وادار می کند لوازم غیر ضروری را در خانه رها کنند و وزن را پایین نگه دارند. سپس، آنها از روش هایی مانند شانه به شانه کردن کوله پشتی برای تهویه و راحتی بیشتر یا پایین نگه داشتن وزن بار (زیر 7 کیلو) استفاده می کنند که بند های باریک تر مشکلی ایجاد نکنند.

انتخاب سقف پناه سبک تر

هنگامی که مجبورید پناهگاه خود را در پشت خود حمل کنید، به خصوص به مدت چند روز، تعریف شما از "پناهگاه" می توانید به طور چشمگیری تغییر کند، و رفتن با حداقل وزن مزایای بسیاری دارد. اگر هوا خشک و گرم است و حشرات مشکلی ایجاد نمی کنند، شما می توانید به راحتی بدون هیچ پناهگاهی به طبیعت بروید. به آسانی بانوج خود را آویزان کنید، و یا کیسه خواب خود را در فضای باز پهن کنید. اگر حریم خصوصی بیشتر و یا سرپناهی در مقابل خورشید و دیگر عناصر می خواهید، یک کاور؟ بسیار سبک راه حل مناسبی است. اگر حشرات مشکل سازند، یک سرپناه توری زیر زیر انداز خود که توسط باتوم های کوهنوردی شما نگه داشته شده است، نصب کنید.

امروزه چادرهای مختلفی وجود دارند که بسیاری از آنها که کمتر از 1.5 کیلو وزن دارند، اما بیشترین حریم خصوصی و محفاظت، به ویژه در آب و هوای سرد را ارائه می دهند. اگر در حال انتخاب چادر هستید، زیرانداز را در خانه رها کنید چرا که ضروری نیست و از اضافه وزن جلوگیری می شود. اگر به نظر می رسد هوا برای رفتن خوب است، همچنین می توانید محافظ باران را همراه نبرید.

اگر شما در یک مسیر کوه پیمایی چند روزه هستید که طی آن ممکن است در یک چارک تنگ در اتاقکی بخوابید، و یا ترجیح می دهید در طول سفرهای کوتاه تقلای کمتری در اردوگاه داشته باشید، کیسه بیواک گزینه سبک دیگری است. طرح های بیواک در مدل های کوچک و بسیار کوچک موجود می باشد.

در کیسه خواب پَر بخوابید

پرندگان برای اینکه در طبیعت گرم بمانند از پرهایشان بهره می برند، پس شما هم می توانید. این انتخاب گرم ترین عایق، جمع و جورترین و با دوام ترین است. اگر در جایی از مقداری پول صرف نظر می کنید، مقداری پول بیشتر برای خرید کیسه خواب پر با تراکم بالای 700 هزینه کنید.

یکی از دلایل انتخاب پر توانایی عایق آن هنگام خیس شدن است. بیشتر کیسه خواب های پر با کاوری ضد آب بر روی پارچه بیرونیشان پوشیده شده اند، و بعضی از شرکت ها خود پر را ضد آب می سازند، تا قادر باشد حتی هنگام خیس شدن خاصیت عایق خود را حفظ کند. با استفاده از یک کیسه خواب پر به جای کیسه خواب الیاف می توانید نزدیک به نیم کیلو در وزن صرفه جویی کنید، قابلیت بالای فشرده شدن آن اجازه می دهد آن را در گوشه ی کوچکی از کوله پشتی خود جای دهید، و همچنین توانایی باز شدن آن از حالت فشرده بارها و بارها، با نگهداری مناسب، نرم و گرم ماندن آن را طی سال ها سفر با کوله پشتی، تضمین می کند.

مبحث زیرانداز عالی کیسه خواب


انتخاب زیرانداز کیسه خواب و تصمیم اینکه اصلا یکی از آن ها را با خود ببرید یا نه مسئله ای کاملا شخصی است. گزینه های متعددی وجود دارد، اعم از مدل فوم تا تشک بادی در طول و اندازه های مختلف. برخی از آن ها بسیار راحت و در عین حال سبکند، مثل مدل بادی Exped SynMat UL که زیر نیم کیلو وزن دارد وسراسر آن عایق است تا مشکل تشک بادی را برای ارائه ی گرمای کافی رفع کند. اگر ترجیح می دهید از ریسک پنچری و خالی شدن باد زیرانداز خود جلوگیری کنید، مدل های فوق سبک و بدون منفذ فوم، مانند Therm-a-Rest Z Lite Sleeping Pad یا Therm-a-Rest Z Lite SOL (insulating) Sleeping Pad زیر اندازی گرم و نرم را با افزودن کمتر از نیم کیلو وزن به بار شما، فراهم می کند. زیرانداز هایی با طول سه چهارم نیز یکی دیگر از گزینه هاست. شما می توانید پاهای خود روی کوله پشتی خود قرار دهید و با بالا نگه داشتن آنها هنگام خواب آن ها را به خوبی ترمیم کنید. زیرانداز کوچکتر به معنای وزن کمتر است.

راه های دیگر برای کاهش وزن بار

راه های بی شماری دیگری برای سبک کردن کوله پشتی وجود دارد، اعم از حمل تنها مواد غذایی خشک و محدود کردن لوازم به آن هایی که چندکاره هستند. شما می توانید هر زمان که در طول راه با یک منبع آب روبرو می شوید، آب مورد نیاز خود را با تجدید ( و پالایش یا تصفیه) کنید، تا مقدار کمتری آب با خود حمل کنید. برنامه ریزی و آماده سازی ضروری است، و این نیز مهم است که بدانید چگونه کوله پشتی خود را برای راحتی و ثبات طولانی تر جمع، حمل و تنظیم کنید.

منظم بچینید و وزن را کاهش دهید

در حالی که برای گردش با کوله پشتی خود آماده می شوید، تمام اقلامی را که قصد دارید با خود حمل کنید مقابل چشمتان بچینید و کوله ی همراه خود را نیز در دستتان بگیرید. مطمئن شوید که آب و غذایی را که می خواهید حمل کنید در نظر گرفته اید، از جمله یک مشک یا بطری پر آب، و مواد غذایی برای هر چند روزی را که بین دو مقصد، که در آن می توانید تجدید ذخیره کنید، نیاز دارید. اگر شما با همسر خود و یا گروهی سفر می کنید، وسایل را بین خود تقسیم کنید: به عنوان مثال یک نفر می تواند باتوم های چادر را حمل کند، دیگری خود چادر، و نفر سوم کاور ضد آب را بیاورد.

در حالی که اقلام شما مقابلتان پخش شده اند، آن ها را یک به یک بررسی کنید و تعیین کنید چه چیز واقعا ضروری و چه چیزی تزیینی است. آیا واقعا به روپوش پشمی نیاز دارید در حالی که ژاکت پر برداشته اید؟ و یا آیا به فلاسک قهوه ی مجزا واقعا احتیاج دارید؟ برای گشت و گذار شهری، اگر می خواهید وزن بار خود را کم نگه دارید، حتی به لباس فکر نکنید: لوازم فنی و بادوام را به تعداد محدود حمل کنید. اگر شرایط آب و هوایی متغیر است، شلوار قابل تبدیل را به جای حمل شلوارک و شلوار به صورت مجزا بپوشید. به جای آوردن پیراهن آستین بلند و آستین کوتاه، فقط پیراهن آستین کوتاه را با خود بیاوردید و از ساق پوش دست استفاده کنید.

اسباب خود را جمع و تعدیل کنید

همانطور که در حال کم کردن حجم وسایل کوله ی خود هستید، همه ی آن چه را که می خواهید با خود همراه کنید در کوله بگذارید و سپس سعی کنید آن را حمل کنید. هنگام پر کردن کوله پشتی، قاعده کلی این است که اقلام سنگین تر را به سمت مرکز (و نه عمق یا بالای کوله) و در نزدیک ترین فاصله به پشتتان نگه دارید. تمام فضای ممکن (از جمله داخل آیتم های کوچک مانند ظرف پخت و پز) را پر کنید تا مطمئن شوید اقلام جا به جا نمی شوند و تعادل بار شما را بر هم نمی زنند.

اگر متوجه شدید که باید تعداد زیادی از وسایل را از بندهای بیرونی کوله پشتی آویزان کنید، نیاز دارید که بیشتر بر روی کاهش بار خود کار کنید: آویز کردن بیش از حد وسایل بیرون از کوله پشتی تعادل وزن، ثبات و راحتی طولانی مدت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر یک کوله پشتی بدون فریم دارید، تشکچه ی شما می تواند دورتادور لایه ی درونی کوله پشتی پیچیده شود تا در برابر تماس دیگر اقلام داخل کوله با پشت شما، لایه ای نرم و محافظ باشد.

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه