برای محصولات بیشتر، کلیک کنید
هیچ محصولی یافت نشد
منو
آخرین دیدگاه
دیدگاهی وجود ندارد
جست و جو بلاگ

کمپ زمستانی: لوازم و نکات ضروری برای گرم ماندن

پست شده در2 سال ها گذشته

کمپ زمستانی: لوازم و نکات ضروری برای گرم ماندن

دلایل خوب بسیاری برای رفتن به کمپینگ زمستان وجود دارد: آرامش، تنهایی، انتخاب راحت لوکیشن برای کمپینگ و خلاصی از از حشرات و خرس ها (که به احتمال زیاد در خواب زمستانی اند)، و اگر سفر شما شامل اسکی خارج از پیست یا اسنوبورد می شود، امکان دسترسی به برف دست نخورده ی زیادی را خواهید داشت. کلید لذت گرم ماندن است.

خبر خوب این است که با کمی برنامه ریزی، باربندی دقیق و کسب آگاهی، لازم نیست که یخ بزنید. لایه های درست، کیسه خواب، زیرانداز و چادر، همراه با چند ترفند ساده کمک می کند که با سرمامبارزه کنید و سفر خود را به درمانی لذت بخش برای تب در وسط زمستان تبدیل کنید. در زیر لوازم کمپینگ زمستانی به تفکیک و مختصر با توضیح اینکه چگونه از هر یک از آن ها بیشترین استفاده را داشته باشید، آورده شده اند.

لوازم ضروری برای گرم ماندن

ژاکت پفی

پوشیدن ژاکت پَر یا الیاف راحتی بی نظیری برای روزهای خیلی سرد فراهم می کند. هروقت که از حرکت باز می ایستید، برای مبارزه با افت دما هنگامی که بدن شما تولید گرما را متوقف کرده است، ژاکت پفی را روی تمام لباس ها و پوست خود بپوشید. این ژاکت همچنین با دورنگه داشتن رطوبت از پوست، لایه های پوشش زیرین شما را نیز خشک نگه می دارد. ژاکت های پَر وزن بسیار کمی دارند و به سادگی قابل جمع شدنند، اما زمانی که خیس باشند به خوبی عمل نمی کنند؛ به همین دلیل داشتن یک ژاکت با پر ضد آب برای سرمای شدید ضروری است. ژاکت هایی با عایق الیاف کمی حجیم ترند، اما هنگامی که خیسند بهتر کار می کنند و در نتیجه برای سفرهای طولانی که امکان خیس شدن شما بیشتر است، مناسب ترند. به خاطر داشته باشید که رطوبت علاوه بر بیرون، از لباس های خود شما نیز می آید، بنابراین ژاکت پفی شما از هر دو طرف مورد حمله قرار می گیرد.

صرف نظر از اینکه شما چه سبک عایقی را انتخاب می کنید، مهم است که قانون طلایی زیرسازی در زمستان را بدانید: لایه ای برای جلوگیری از عرق کردن. اگر در حال انجام کاری سنگین مانند ساخت کلبه ی اسکیموها، نیمکت های برفی و مانند آن هستید، و یا برای بررسی مناظر زمستانی پیاده به راه می افتید، باید در آغاز کار سرد باشید. به محض اینکه شروع به حرکت می کنید گرم می شوید، یک لایه ی بدون قابلیت تنفس باعث می شود عرق بسیاری بریزید. فقط به یاد داشته باشید، هرگاه کمپ را ترک می کنید ژاکت پفی خود را به همراه داشته باشید، چرا که احتمالا در برخی موارد به آن نیاز خواهید داشت.

کیسه خواب

درست مثل ژاکت پفی، برای انتخاب کیسه خواب نیز باید بین پَر و الیاف انتخاب کنید. عایق پَر وزن کمتری دارد، دوام آن بیشتر است، در بسته بندی کوچک تری فشرده می شود و البته گران تر است. همانطور که در مورد ژاکت پفی گفته شد، کیسه خواب با پَرضد آب یا پوشیده شده از یک لایه بیرونی دافع آب، توصیه می شود، زیرا که تقریبا همیشه به علت چگالی هوا باید با رطوبت مقابله کنید. کیسه خواب های عایق الیاف سریع تر خشک می شوند، زمانی که خیس می شوند عملکرد بهتری دارند و کم هزینه ترند. هر کدام از این دو را انتخاب می کنید، باید حواستان باشد که آن را خشک نگه دارید. کیف های حمل ضد آب برای حمل کیسه خواب کمک بسیاری می کنند.

شما همچنین باید هنگام خرید کیسه خواب این نکته را که عادت دارید گرم بخوابید یا سرد، در نظر بگیرید. به عنوان یک قاعده کلی، شما کیسه خوابی می خواهید که برای سردترین دمای قابل انتظار شما مناسب باشد. اگر می خواهید به خوبی متوجه شوید که کیسه خواب ها چگونه با یکدیگر مقایسه می شوند، حتما رتبه بندی EN( استاندارد دما) کیسه خواب ها را بررسی کنید. اگر در حال حاضر کیسه خوابی دارید که به اندازه کافی گرم نیست، می توانید گرمای آن را با اضافه کردن یک ملحفه کیسه خواب افزایش دهید.

در کنار خشک نگه داشتن کیسه خوابتان در کمپینگ زمستانی، مهم است که توجه داشته باشید چگونه در کیسه خواب بخوابید. قانون این است که هرگز بینی و دهان خود را با کیسه خواب نپوشانید. تنفس مستقیم درون کیسه خواب باعث می شود که هنگام صبح درون آن سرد و مرطوب باشد. اگر صورتتان بیش از حد سرد می شود، دهانه ی کیسه خواب را محکم ببندید تا فقط یک سوراخ کوچک در اطراف دهان و بینی باقی بماند، همچنین می توانید از دستمال سر برای صورتتان استفاده کنید.

زیرانداز کیسه خواب

زیر انداز کیسه خواب شما با قرار دادن یک لایه بین شما و زمین، بهترین مقاومت در برابر از دست دادن حرارت رسانا در طول شب های سرد را فراهم می کند.زیراندازهای بادی به دلیل راحتی و قابلیت جمع شدنشان، برای استفاده در زمستان به مراتب محبوب تر از زیر اندازهای فوم هستند. اگر از زیرانداز بادی استفاده می کنید، مطمئن شوید که دارای عایق برای محافظت از شما در برابر زمین سرد می باشد. هنگامی که برای خرید زیرانداز می روید، با چیزی تحت عنوان ارزش آر(R-value) مواجه می شوید که اشاره به مقاومت حرارتی زیرانداز دارد، و راهی برای مقایسه ی کارایی عایق زیراندازها ارائه می دهد. یک زیرانداز که برای کمپینگ زمستانی به اندازه کافی گرم است باید حداقل ارزش آر 3.5 را دارا باشد. روش دیگر این است، که اگر شما در حال حاضر یک زیرانداز سه فصل دارید (و وزن آن اهمیت چندانی ندارد) ممکن است بخواهید دو عدد زیرانداز داشته باشید که به صورت ایده آل یکی بادی و دیگری فوم باشد .ارزش آر این وضعیت مجموع توانایی عایق هر دو نوع زیرانداز است. برای صرفه جویی در وزن همچنین می توانید از یک زیرانداز با طول سه چهارم استفاده کنید و در طول شب کوله ی خود را زیر پایتان قرار دهید.هر چه انجام می دهید، فقط باید مطمئن شوید که به طور کامل از زمین جدا شده اید.

چادر

برای کمپینگ زمستانی شما خواهان گرما و محافظ آب و هوایی یک چادر چهار فصل هستید (که در واقع مناسب فصل زمستانند). این چادرها می توانند به طور کامل در برابر برف و باد محافظ باشند وشما داخل آن ها کاملا راحت و خشک بمانید. چادرهای چهار فصل ستون های تنومندی دارند که به راحتی از شما در برابر برف سنگین و باد شدید که در طول یک طوفان زمستانی با آن روبرو می شوید حمایت می کنند. یاد بگیرید چگونه چادر خود را با طناب های مهار آن محکم کنید تا در باد شدید به یک بادبادک تبدیل نشود.

چادرهای دو جداره گرمای بیشتر، بخار کمتر، و راحتی بیشتری را برای اقامت های بلند مدت ارائه می دهند، اما چادرهای تک لایه بین کوهنوردان و قله نوردان که به وزن اهمیت می دهند محبوبیت بیشتری دارد. صرف نظر از اینکه کدام مدل را استفاده می کنید، مطمئن شوید که دریچه های تهویه ی هوا و یک منفذ کوچک در بالای زیپ در ورودی باز است تا هوای مرطوب داخل چادر اجازه ی خروج داشته باشد. این امر ممکن است متناقض به نظر برسد، اما در غیر این صورت بخار هوا داخل چادر جمع می شود و شما مرطوب از خواب بیدار می شوید.

اجاق

به عنوان یک قاعده کلی، اجاق هایی که از سوخت مایع (گاز سفید) استفاده می کنند بهتر از اجاق های بوتان در زمستان کار می کنند چرا که دومی عملکرد خود را در آب و هوای سرد از دست می دهد. شما می توانید با گاز بوتان هم کار کنید، اما با توجه زیاد و مداوم به سیستم پخت و پز، و کمی فوت و فن که وارانتی اجاق گازتان را بی اثر می کند. اجاق گاز سفید در دمای زیر صفر نیز مانند تابستان، به خوبی کار می کند، بنابراین شما می توانید در هر شرایطی روی آن حساب کنید. در نظر گرفتن این نکته زمانی که شما به این فکر می کنید که برای آب آشامیدنی برف را ذوب کنید و درروز چند وعده غذا بپزید، اهمیت دارد. نبود اجاق به معنی نبود آب و غذاست، که باعث می شود خیلی زود به خانه برگردید. برای سفرهایتان که قرار است آب آشامیدنی را با ذوب برف به دست آورید، برای هر فرد در هر روز 230 گرم سوخت در نظر بگیرید.

هم چنین بهتر است به این هم فکر کنید که اجاق خود را روی چه چیزی بر پا می کنید چرا که نمی توانید آن را همینطوری روی برف رها کنید. سطح پهنای یک بیلچه برای افرادی که وزن را در نظر می گیرند کاربرد مناسبی دارد، همچنین بین چند پایه ی اجاق امکان انتخاب نیز دارید.

 

نکاتی برای کمپینگ زمستانی

شما درون کیسه خواب خود هستید و همه ی لباس هایی را که همراه دارید پوشیده اید، اما هنوز هم سرد است. یک بطری آب را جوش بیاورید و آن را بین پاهای خود در برابر شریان فمورال قرار دهید. این کار خونتان را به طور مستقیم گرم می کند و به سرعت دمای بدن را افزایش می دهد.

باید به حمام بروید ؟ فعلا آن را لغو کنید. بدن شما انرژی زیادی برای حفظ همه گرمای درونی شما مصرف می کند. بهتر است انرژیتان را برای چیزهای مهم تری استفاده کنید. دو (و تنها دو) جفت جوراب همراه خود بردارید، حتی اگر سفر شما یک هفته طول می کشد. در طول شب، جفت خشک را بپوشید و جفت مرطوب را روی قفسه سینه خود در زیر همه لایه هایی که پوشیده اید قرار دهید تا از شب تا صبح خشک شود.

کالری زیادی برای گرم نگه داشتن بدن صرف می شود. سفرهای زمستانی زمان مناسبی برای رژیم نیست. چربی، کالری، کربوهیدرات ... هرچه می خواهید بخورید و احتمالا باز هم وزن کم کنید.

حداقل دو جفت دستکش باید در نظر گرفته شود. زمان زیادی طول می کشد تا دستکش ها خشک شوند، و وقتی عجله دارید دستان سردتان به شدت شما را آزار می دهند. همچنین باید هر کاری حتی بستن بند کفش خود را با دستکش یاد بگیرید تا نیازی نباشد انگشتان برهنه ی خود را در معرض سرمای زمستان بگذارید.

جوراب پر نیز همراه بیاورید.

 

 

 

 

ثبت دیدگاه
پاسخ دهید
برای ثبت دیدگاه وارد اکانت شخصی خود شوید

صفحه اصلی

کاربری

خانه